Kodukord
Tallinna Tähekese Lasteaia kodukord
Üldsätted
- Kodukord lähtub koolieelse lasteasutuse seadusest ja teistest õigusaktidest.
- Kodukord on avalikustatud lasteasutuse veebilehel ja on lasteasutuses paberkandjal tutvumiseks kättesaadav.
- Lasteasutuse kodukorra koostab direktor ja selle kinnitab hoolekogu.
- Kodukord on lastele, lapsevanematele ja eestkostjatele (edaspidi vanem) ning lasteasutuse töötajatele täitmiseks kohustuslik.
- Lasteaia kodukorda muudetakse seoses lasteaia tegevust reguleerivate õigusaktide muudatustega, lasteaia hoolekogu, pedagoogide nõukogu või juhtkonna ettepanekutega ning lasteaia sisehindamise käigus ilmnenud parendusvajadustega.
Lapse saabumine ja lahkumine, lapse puudumine
- Lasteaed on avatud: 7.00 – 19.00, valverühm Kelluke töötab 18.30 – 19.00.
- Lasteaia tööaeg on 3 tunni võrra lühendatud enne järgmisi riiklikke pühasid: Jõululaupäev, Uus aasta, Iseseisvuse päev, Võidu päev, vastavalt siis 23.detsember, 31.jaanuar, 23.veebruar, 22.juuni.
- Vanematel on õigus tuua last lasteasutusse ja viia sealt ära vanematele sobival ajal lasteasutuse päevakava järgides. Soovitatavalt peab laps olema rühmas hommikul kell 9.00 ennem organiseeritud tegevuste algust ning järele tuleks lapsele tulla 15. minutit enne rühma/valverühma sulgemist. Vanem annab isiklikult lapse üle rühma töötajale ning järele tulles võtab lapse vastu rühma töötajalt.
- Rühma töötajal on õigus laps üle anda ka vanemate poolt eelnevalt määratud isikule/ isikutele teavitades sellest eelnevalt rühma töötajat. Alla 18 aastasele isikule võib lapse anda ainult kirjaliku volikirja alusel.
- Kui lapsele ei ole lasteasutuse lahtioleku ajal järgi tuldud, siis kontakteerub rühma töötaja võimalusel telefoni teel lapse vanematega või vanema määratud kontaktisikuga ning teavitab olukorrast valveadministraatorit. Kui vanemaga ühenduse võtmine ebaõnnestub või vanem ei tule lapsele järele, teavitab rühma töötaja politseid lasteaeda jäetud lapsest ja järgnevalt toimitakse politsei korralduste järgi.
- Lapsevanema ilmumisel lasteaeda ilmsete alkoholi- või narkojoobe tunnustega ei tohi rühmatöötaja anda last vanemaga kaasa. Teavitame juhtunust politseid, vajadusel kutsume välja patrulli, kes toimetab vanema ära ning viib vajadusel lapse turvakodusse (kasutame äärmise vajadusel).
- Vanem teavitab rühma õpetajat kas telefoni, SMS-i teel või elektroonilise lasteaia kaudu, kui laps haigestub või ta mingil muul põhjusel ei tule või tuleb hiljem lasteaeda.
- Lapsevanem on kohustatud igakuiselt tasuma lasteaiatasu. Lasteaiatasu tuleb tasuda kviitungil näidatud kuupäevaks märgitud arvelduskontole. Hilisemal tasumisel võtame lapse vastu ainultmaksmist tõestava kviitungi esitamisel. Enam kui kahekuulise võlgnevuse korral arvatakse laps lasteaia nimekirjast välja, samuti kaob õigus toiduraha soodustusele. Võimalusel soovitame sõlmida Teile sobivas pangas otsekorraldusleping.
- Lapsevanema aadressi-, mobiil- või töötelefoni numbri ning e-posti aadressi muutumisest palume teavitada rühmaõpetajat mõistliku aja jooksul.
3 Lapse tervise, heaolu ja arengu toetamine
3.1 Vanem informeerib lasteasutuse direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest eritingimustest, mille alusel personal kohandab võimaluse korral päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust.
3.2 Lasteasutusse ei lubata last, kui lapse terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist.
3.3 Rühma töötaja jälgib lapse terviseseisundit lasteasutusse vastuvõtul ja seal viibimise ajal ning teavitab lapse tervise- või käitumisprobleemidest (häiretest) lapsevanemat ja vajadusel direktorit.
3.4 Lasteasutuses ei anta lapsele ravimeid. Kui arst on lapse kroonilise terviseprobleemi (rikke) korral määranud lapsele ravimite manustamise, võib erandjuhul (nt suhkruhaigele/diabeediga lapsele) lasteasutuses anda ravimeid arsti määratud annuses üksnes vanema vastutusel ja kokkuleppel rühmaõpetajaga. Esmaabivahendid peavad olema rühmas personali käes. Mitte ühtki ravimit ei tohi hoida laste kappides!
3.5 Lapse nakkushaigusesse haigestumisest teavitab vanem õpetajat esimesel võimalusel. Nakkushaiguste esinemise perioodil teavitatakse sellest vanemaid ning lasteaias rakendatakse Terviseameti juhiseid.
3.6 Lapsel on kaasas isiklikud hügieenivahendid, sh kamm, taskurätt/ühekordsed taskurätikud ja vahetuspesu ja vahetusriided juhuks, kui riided saavad märjaks või määrduvad.
3.7 Lapsel on soovitatav kanda libisemiskindla tallaga ja kindlalt jalas püsivaid jalanõusid, et vähendada komistamis- ja kukkumisohtu. Lapsel on õueriided, peakate ja jalanõud lähtuvalt ilmastikust. Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke pikki nööre, salle jt ohtlikke detaile.
3.8 Sõimerühmas soovitame panna riietele nimesildid lapse ees ja perekonnanimega.
3.9 Lapse lasteasutuses haigestumise või vigastuse korral kutsub lasteasutuse töötaja vajadusel kiirabi ja võtab ühendust lapse vanemaga. Vanema või kiirabi tulekuni võimaldatakse lapsel vajaduse korral lamada järelevalve all. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele kiirabi
kohale jõudmiseni esmast abi.
3.10 Soodsate ilmastikutingimuste korral toimuvad võimalikult paljud laste tegevused lasteasutuse õues.
3.11 Päevane puhkeaeg peab olema lapse jaoks rahulik ja vaikne.
3.12 Sünnipäeva tähistamisel lasteaias peab lapsevanem selle kooskõlastama rühma personaliga. Õpetajad ja lapsevanem arutavad läbi maiustused ja pidutsemise kava.
4 Turvalisuse tagamine
4.1 Lasteasutuse töötajad loovad lasteasutuses füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi-ja loovtegevuse ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi. Lasteasutuse töötajad tegutsevad alati lapse parimaid huvisid arvestades.
4.2 Lastele on seatud hoonest või territooriumilt omavolilise väljaliikumise piirangud. Laps võib hoonest ja territooriumilt lahkuda koos lasteasutuse töötajaga lasteasutuse direktori/juhtkonna loalt, esitades õppekäigu / väljasõidu registreerimise lehe või lahkuda koos vanemaga või vanema
poolt eelnevalt nimetatud isikuga.
4.3 Võõraste isikute omavoliline pääs lasteasutuse ruumidesse on takistatud.
4.4 Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on lapsed ja rühma töötajad helkurvestides ning laste rühmaga on kaasas piisav arv täiskasvanuid.
4.5 Lasteasutuse õueala on motoriseeritud liiklusvahenditele suletud, va lasteasutust teenindavad transpordivahendid, kellel on vastav luba. Lapsevanemad ja lasteaia personal ei tohi parkida värava taha või lasteaia territooriumile.
4.6 Lapsed toovad lasteaeda kaasa oma mänguasju vastavalt rühmas kokkulepitud reeglitele. Turvalisuse eesmärgil ei tohi lasteaeda kaasa võtta ohtlikke esemeid: teravad, kergesti purunevad esemed, tehnilised esemed, väärtuslikud esemed . Rühma töötaja ei vastuta kodust kaasa toodud
mänguasja/eseme kadumise või purunemise eest.
4.7 Jalgratta või tõukerattaga võib sõita ainult kiivriga, lastel on soovitatavad ka käe ja jalakaitsmed. Soovitame jalgrattad ja tõukerattad lukustada, sest lasteaed ei vastuta nende eest.
4.8 Lasteasutuse töötajate ja vanemate eesmärk on vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavaid olukordi ennetada. Lapsed, vanemad ja lasteasutuse töötajad reageerivad viivitamatult vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavale olukorrale, võimalusel see lahendatakse või sellest teavitatakse
lapsevanemat ja lasteasutuse juhtkonda.
4.9 Sääsetõrjevahend võib olla ainult rühmaõpetajate käes!
4.10 Laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade lahendamine ja meetmete rakendamine toimub lasteasutuse juhtkonna poolt vastavalt hädaolukorra lahendamise plaanile.
4.11 Lasteaias on kiusamise ennetamise võtmeisikuks õpetaja, kes on iseenda, laste, vanemate ja kolleegide omavaheliste sõbralike ja toetavate suhete looja. Probleemidest ja murettekitavatest juhtumitest teavitab vanem kõigepealt rühma õpetajat. Juhul kui ühiselt lahendust ei leita,
pöördutakse lasteaia direktori poole.
4.12 Lastega õuesoleku ajal viibivad lasterühmaga koos turvalisuse tagamiseks piisav arv töötajaid. Kui laste õues oleku ajal on ühel rühma töötajal põhjendatud vajadus minna mõne lapsega, tagab teine rühma/lasteasutuse töötaja õue jäänud rühma laste turvalisuse õuealal.
4.13 Pidude ja ürituste ajal võib lapsi pildistada ja filmida ainult distantsilt. Peo käiku segada ei tohi. Lapsevanemad ei tohi tehtud pilte ja videosid avalikustada
4.14 Laste lõunauinaku ajal võib olla rühmas üks täiskasvanu.
4.15 Kõik, kes väljuvad lasteaia territooriumilt, peavad sulgema väravad (laste turvalisuse pärast).
4.16 Palun tutvuge rühmas infostendiga, elektroonilise lasteaiaga www.eliis.ee ja kodulehega https://www.tallinn.ee/et/tahekese
4.17 Lasteaiast lahkudes ärge unustage öelda „Head aega!“
Tallinna Tähekese Lasteaia kodukorraga .pdf-s saab tutvuda siin.