Skip to content
Juurdepääsetavus
 °C

Tallinna noored teevad ettepaneku avada öised ühistranspordiliinid

Teisipäeval, 5. aprillil, esitas Tallinna linna noortevolikogu pöördumise Tallinna abilinnapeale Andrei Novikovile ettepanekuga algatada nädalavahetusel öised ühistranspordiliinid.

“Pärast piirangute kaotamist hakkas Tallinna ööelu elavnema - rohkem töötajaid, kes lõpetavad töö pärast südaööd ning rohkem meelelahutusasutuste külalisi. Kuna noorte peamine transpordivahend on paljuski ühistransport, oleneb nende koju jõudmine just sellest. Tean omast kogemusest, et paljud noored on kulude kokkuhoiu nimel valmis koju minema pigem jalgsi kui taksoga, mis seab ohtu nende turvalisuse,” ütles Tallinna linna noortevolikogu esimees Mark Jefimov.

Ettepaneku eesmärk on tõsta linnakeskkonna mugavust ja luua turvalised tingimused öösel koju ja tööle liikumiseks. Öised bussiliinid võimaldaksid töötajatel ja meelelahutusasutuste külalistel turvaliselt koju jõuda, vähendaksid joobes inimeste rooli istumise arvu ja vähendaksid autostumise määra, säästes seeläbi keskkonda. 

Ühistranspordi ööliinide avamise idee pakkus esmakordselt välja pealinna noorte linnakohtumine 2013. aastal. Enne koroonaviiruse pandeemiat polnud ideed võimalik ellu viia ning hiljem kaotas idee piirangute tõttu oma aktuaalsuse.

Öiste ühistranspordi liinide avamine on üks Tallinna linna noortevolikogu 9. koosseisu põhisuundadest, koos vene ja eesti noorte lõimumise edendamisega ning koolitoidu kvaliteedi tõstmisega pealinna koolides.

Allpool on pöördumise täistekst:

Lugupeetud abilinnapea

Tallinna linna noortevolikogu pöördub Teie рооlе ettepanekuga avada nädalavahetusel Tallinnas öised ühistranspordiliinid.

Öised ühistranspordiliinid suurendavad oluliselt hilisõhtul või varahommikul töötavate linnaelanike inimeste ohutut koju ja tööle jõudmist. Kiire ja mugav ühistransport vähendab ka vajadust liigelda linnas autoga ning aitab seeläbi vähendada alkoholijoobes autojuhtide arvu. 

Lisaks aitavad ööliinid meelelahutusasutuste külastajatel ohutult koju jõuda ning vähendavad võimalikke noortega seotud ohte, näiteks üritades öösel kulude kokkuhoidmise põhjusel liigelda koju jalgsi või tõukerattaga. 

Samuti aitaksid ööliinid populariseerida ühistranspordi kasutust noorte seas, pakkudes kiiret ja odavat (Tallinnasse registreeritud elanike jaoks lausa tasuta) liiklemisvõimalust. 

Võimalikud öiste ühistranspordiliinide suunad võiksid olla: Lasnamäe, Haabersti (läbi Kristiine ja Mustamäe), Põhja-Tallinn, Nõmme ja Pirita. Tallinna linna noortevolikogu nägemusel võiksid öised ühistranspordiliinid olla moodustatud juba olemasolevate bussiliinide baasil ning sõita vähemalt kord tunnis. 

Oleme valmis koostööks ja öise ühistranspordiliinide küsimuse arutamiseks.

Lugupidamisega
Tallinna linna noortevolikogu