Innovatsioon sinu jalge all: Tehnopoli linnakusse paigaldati uuenduslik roheasfalt
Teadus- ja ärilinnakusse Tehnopol paigaldati Tallinna linna toel roheasfalt, mis on väiksema süsinikjalajäljega kui tavaasfalt, sisaldades Eesti rohetehnoloogia ettevõtte Fibenoli poolt toodetud ligniini.
Tehnopoli rohetehnoloogia valdkonna juht Ragmar Saksing ütles, et erinevaid uuenduslikke lahendusi on varemgi Tehnopoli linnakus katsetatud, see on üks võimalus, mida linnak ettevõtetele pakub. „Tehnopol on avatud uute maailmamuutvate tehnoloogiate testimisele, sest teistmoodi pole lihtsalt võimalik innovatsiooni teha. Meil on hea meel, et ka Tallinna linn näeb uute tehnoloogiate potentsiaali ja on valmis ka ise testimisvõimaluste loomisse panustama,” lausus Saksing.
Roheasfaldis on ligi 15% bituumensideainest asendatud Fibenoli poolt puidust toodetud ligniiniga, mida saadakse vineeritööstuse kasepuidu jääkidest ja kase paberpuidust.
Ligniin on puidus sisalduv liimaine, mis kaitseb puud väliskeskkonna mõjude eest. Lehtpuudes on ligniini sisaldus vahemikus 20-30%. Eraldades puidust ligniini, saab seda kasutada tooraineks keemia- ja materjalitööstuses, et oluliselt vähendada CO2 jalajälge ja pakkuda kestlike lahendusi. Ligniinist saab toota näiteks bioplaste, asendada ehituses kasutatavates liimides, värvides, vaikudes, lakkides, isolatsioonivahtudes, ning ka asfaldis fossiilset päritolu komponente (nt bituumenit).
„Fibenoli ligniin erineb täna turul olevatest selle tootmiseks kasutatava maailmas unikaalse Sunbursti tehnoloogia tõttu, mis võimaldab toota biomaterjali puhtal kujul ja madala keskkonnajalajäljega. Tehnopoli projekt on positiivne näide, kuidas innovaatilisi lahendusi rakendada, võimestades seeläbi ettevõtlust, eelistades läbipaistva väärtusahelaga kohalikke keskkonnasõbralikke materjale ning toetades innovatsiooni,” ütles Fibenoli välisvahendite koordinaator Reet Nõmmoja.
Roheasfaldi paigaldustööd on tänaseks lõpetatud ja parkla aadressil Teaduspargi 6 on kasutamiseks valmis.