Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinn on nutikate lahenduste linn

Tallinn on nutikate lahenduste linn

Tallinn soovib rohelise pealinna aastal tutvustada valdkonna ekspertidele ja maailmale laiemalt meie linna kui soodsat roheinnovatsiooni testkeskkonda ning kui Euroopa tasemel kompetentsikeskust, kus töötavad linna arendamise ja kestliku juhtimise mudeli edendajad ja spetsialistid.

Lisaks rohe-Expole töötas Tallinn välja ka Test in Tallinn meetme, mille eesmärk on näidata Tallinnat nutikate lahenduste keskkonnana.

Olulist kohta piirkonna ja ettevõtete konkurentsivõime tõstmisel omab innovatsioon ja selle edendamine, sealhulgas teadus- ja tehnoloogiapõhised tegevused, mis on orienteeritud ka rahvusvaheliste turgude nõudlusele.
Täna on Eestil, sh Tallinnal positiivne kuvand nii ettevõtluskeskkonna (ärisõbralikkus, asjaajamise lihtsus), idufirma tekke- ja kasvukeskkonna (ükssarvikute arv elanike kohta, e-residentsuse programm) kui laiemalt digitaalse ühiskonna osas. Eeltoodut kinnitavad ka kõrged kohad rahvusvahelistes edetabelites (näit. Lausanne’i IMD rahvusvaheline konkurentsivõime, EL Startup Heatmap Europe, ÜRO digiriikide edetabel).

Eesti ja Tallinna tugevuseks on väiksus, paindlikkus ja ühiskonna tehnoloogiline avatus, mis soosib innovaatiliste lahenduste väljatöötamist ja rakendamist (sh katsetused läbinud prototüüpide testimist reaalelu keskkonnas väiksemal skaalal ja edu korral lahenduste paindlikku võimendamist). Tallinnas on testimisvõimalusi kasutatud erinevates formaatides:

– linnakupõhised pilootprojektid innovatsioonikeskustes (Ülemiste City, Tehnopol) koostöös linnaku omanikega (nt Ringo korduspakendite projekt Ülemiste Citys);
– piirkondlikud pilootprojektid linnakeskkonnas (nt AuveTechi isejuhtivate busside testimine linnaosades) koostöös linnaosavalitsuste ja linnaametitega;
– linna ja Tehnopoliga koostöös korraldatava Tallinnovation konkursi võitjate toodete/teenuste piloteerimine linnakeskkonnas (nt ettevõtte Thinnect targa kogukonna lahendus Kalamajas, mis annab kogukonnale ülevaate piirkonna liikluse olukorrast ning müra tasemest, aidates samas parandada ka liiklusohutust);
– kahepoolsed kokkulepped linna ja eraettevõtete vahel toodete katsetamiseks ja teenuste osutamiseks (hea tahte kokkulepe elektritõukerattaid rentivate firmadega (Bolt, Tuul), kes saavad tasuta kasutada kesklinna rattaparkimiskohti);
– digitaalsete teenuste testimisvõimaluste pakkumine riigi poolt (Digital Testbed Framework), mis kutsub kõiki üles ehitama või proovima oma uusi ideid, prototüüpe, tooteid või täiesti uusi digiteenuseid riigis.

Eeltoodud kogemust arvesse võttes on Tallinn on endale võtnud ambitsiooni kujundada pealinnast atraktiivne tegevuskeskkond, kus testida erinevaid (rohe)tehnoloogiad, eesmärgiga aidata nii kodumaistel kui välisettevõtetel jõuda oma toodete ja teenustega globaalselt teistesse linnakeskkondadesse.

Tiitliaasta peamisteks testvaldkondadeks on linna poolt valitud liikuvuse (urban mobility) ja energiasäästu (energy efficiency), kui suurima mõjuga ja seadusandliku valmisolekuga valdkonnad ning kus tänane koostöö linna ja kohalike ettevõtjate vahel on olnud kõige tulemuslikum.

Rohkem infot: www.tallinnovation.ee