Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinn pakub kestlikele ettevõtetele testimisvõimalusi

Tallinn pakub kestlikele ettevõtetele testimisvõimalusi

Euroopa rohelise pealinna aastal kutsub Tallinn nii Eesti kui välisettevõtteid oma kestlikke targale linnale sobilikke tooteid ja teenuseid pealinnas testima. Eesti ettevõtted on saanud oma tooteid juba varem Tallinnas testida Tallinnovation programmi raames, kuid uue programmiga pakutakse seda võimalust ka välisettevõtetele. Juuni alguses testiti Meriväljal innovatsiooniettevõtte 10Lines robotiga parkla joonimist.

Aadressil Kesktee 38 joonis uue parkla ettevõte 10Lines nutikas robot, mis võimaldab teekatte joonimistöid teostada täpsemalt, efektiivsemalt ning märksa väiksema ökoloogilise jalajäljega. Parklate joonimine on valdavalt manuaalne töö ning ligi 70% ajast kulub mõõtmisele ja ettemärgistusele. 10Lines autonoomsed robotid teostavad tööd kuni 7 korda kiiremini ning seda oluliselt väiksema tiimiga.

„10Lines arendatav tehnoloogia võimaldab saavutada mitmeid Tallinna linna strateegias märgitud eesmärke. Esiteks aitavad robotid tulevikus kindlasti kaasa targa ning kasutajasõbraliku linnaruumi kujundamisel. Teiseks on teekattemärgistused üheks olulisimaks sisendiks autonoomsetele autodele navigeerimiseks ehk 10Lines robotid aitavad linnaruumi ette valmistada selleks, et traditsioonilised ja autonoomsed sõidukid saaksid turvaliselt koos eksisteerida,“ lausus 10Lines kaasasutaja ja tehnoloogiajuht Janno Paas.

Joonimise projekti eesmärk on markeerida Tallinna linnas erinevat liiki objektidel esmane teekattemärgistus ja selle tulemusena paraneb näiteks kergliiklusteede, parklate või teiste linnaruumi osade kasutajakogemus. „Projekti käigus otsime võimalusi 10Lines roboti kasutamiseks targa linna keskkonnas. Näiteks roboti testimist koostöös teiste seadmete, sõidukite või infrastruktuuriga,“ lisas 10Lines kaasasutaja ja tegevjuht Tarmo Prints.

Tallinna ettevõtluskeskus on töötanud välja kaks programmi: Tallinnovation, milles ka 10Lines oma robotit katsetab ning Test in Tallinn.

„Mõlemad programmid kutsuvad ettevõtjaid Tallinnaga koostöös oma toodet arendama ja katsetama. Tallinnovation on targa linna lahendusi toetav fond, avatud vaid Tallinna ettevõtetele, konkurentsipõhise meetmena, kus iga aasta on väljajagatud 100 000 eurot erineva hulga ettevõtete vahel. See aasta  laekus meile rekordarv taotlusi – 25 tükki,“ lausus ettevõtluskeskuse innovatsiooniekspert Mark-Emil Talivere.

10Lines sai Tallinnovationist 2022. aastal 30 000 eurot tootearenduseks. Selle aasta võitjad valitakse ja kuulutatakse välja 14. juunil.

Test in Tallinn on Tallinn – Euroopa roheline pealinn 2023 aastal jooksvalt avatud programm, mis annab ka välismaistele ettevõtetele võimaluse Tallinnas oma kuludega testida ning saada muuhulgas ligipääsu meie tänavatele, hoonetele ja väärtuslikele kogemustele.

Test in Tallinn esimesed projektid said innovatsioonikomisjoni heakskiidu aprillis. Esimeste projektide hindamisele laekus üheksa taotlust, neist kolmega otsustati edasi liikuda: Green Gravels OÜ, mis on klaasvaht-kergkillustiku tootmisettevõte, GScan OÜ, mis arendab kosmilise kiirguse baasil põhinevaid lahendusi 3D-mudeldamiseks ja Hydro Engineration OÜ tegeleb sisepõlemismootorite vesinikpõhise puhastusega. 
 

10lines_joonismistood.jpeg

10lines_joonimistulemus.jpeg