Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kuidas jalatseid märgistatakse?

Kuidas jalatseid märgistatakse?

Tarbijale müügiks pakutavate jalatsite märgistus peab andma teavet jalatsi pealse, voodri, sisetalla välispinna ja välistalla valmistamiseks kasutatud materjalide kohta. Vajalik teave peab olema vähemalt jalatsipaari ühel jalatsil või jalatsi külge kinnitatud etiketil kas piktogrammi ehk piltkujutisena või eestikeelse kirjaliku märkena. Imporditud ja võõrkeelse märgistusega jalatsid peavad olema varustatud eestikeelse teabega ulatuses, mis võimaldab tarbijal kaupa sihipäraselt ning ohutult kasutada.

Jalatsite märgistamiseks kasutataval kingakujulisel piktogrammil on vastav jalatsi osa kujutatud muust osast tugevama joonega ning kergesti äratuntav. Jalatsi iga osa kujutava piktogrammi kõrval näidatakse materjal, millest see osa (pealne, vooder, sisetald ja välistald) on valmistatud:

 1)    nahka (pargitud nahk) kirjeldav piktogramm on loomanahakujuline,

2)    kaetud naha piktogramm on loomanahakujuline, mille peal on romb,

3)    tekstiilmaterjali piktogramm kujutab kanga tekstuuri,

4)    kõik teised materjalid märgistatakse rombikujulise piktogrammiga.

Selline märgistus võimaldab kiiresti kindlaks teha jalatsite valmistamiseks kasutatud materjalid ja hinnata, kas need on ostjale sobivad.

Lisaks kohustuslikule märgistusele peab müüja andma ostjale täiendavat teavet jalatsite omaduste, nende hoolduse, märgistuses kasutatavate piktogrammide tähenduse, suurustähistuse jm kohta. Eelnimetatud märgistamise nõuded ei kehti  kaitsejalatsite, mänguasjajalatsite ja kantud jalatsite müümisel.

Jalatsite märgistamise kohustus ja vastutus selles sisalduva teabe õigsuse eest on tootjal või tema esindajal. Importija ja hulgimüüja kohustus on tagada, et nende poolt realiseeritavad jalatsid oleksid nõuetekohaselt märgistatud. Tarbija ees vastutab nõuete täitmise eest jaemüüja.

 NB!

  • Veendu jalatseid ostes, et need on valmistatud Sulle sobivast materjalist
  • Ole tähelepanelik jalatsite ostmisel, mis on varustatud käsitsi kirjutatud paberetiketiga, millel on naturaalnahka tähistav märgistus, kuid müügihind ootamatult madal. Küsi müüjalt ja veendu ise, millisest materjalist jalatsitega on tegemist
  • Küsi müüjalt teavet jalatsite hooldamise ja omaduste kohta
  • Arvesta nahktallaga jalatsite ostmisel, et üldjuhul ei talu sellised jalatsid meie niiskete ilmadega õues kandmist
  • Veendu enne tehisnahast pealsega jalatsite, eriti saabaste, ostmist, kui madalat temperatuuri sellised jalanõud taluvad

 Ülalkirjeldatud nõuded on kehtestatud tarbijakaitseseaduse alusel ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri 13.05.2021 määrusega nr 23 "Jalatsi ning rõiva ja tekstiiltoote märgistamise nõuded“

Viimati muudetud 21.02.2024