Hea ettevõtja, ära müü alkoholi joobes isikutele!
Alkoholiseadus keelab müüa alkoholi joobes isikutele. See keeld kehtib kõigile ettevõtetele, kus alkoholi müüakse: kauplused, restoranid, baarid, ööklubid jne. Joobes isikutele alkoholi keeldu tuleb järgida ka kulleriga kohale toimetatava alkoholi müügil.
Joobes isikutele alkoholi müügi keelamise eesmärgiks on rahvatervise kaitse ja avaliku korra tagamine. Joobes isik ei ole võimeline tegema adekvaatseid otsuseid ega hindama oma tegude tagajärgi ning jätkuv alkoholi tarbimine võib veelgi halvendada joobes isiku tervist, meeleolu ja käitumist. Mistõttu võib joobes isikutele alkoholi müümine kaasa tuua tõsiseid tagajärgi, sealhulgas liiklusõnnetusi, avaliku korra rikkumisi ja terviseriske nii endale kui teistele.Tervise Arengu Instituudi 2016. aasta testostlemine jaekaubanduses näitas, et ainult 25% juhtudel keelduti müümast alkoholi joobes isikutele.
Mida ettevõtted saaksid teha, et järgida alkoholi müügi keeldu joobes isikutele ja aidata kaasa vastutustundlikule alkoholi tarbimisele?
- Töötajate koolitamine Kõige olulisem on töötajate koolitamine. Töötajad peavad olema võimelised tuvastama joobes kliente ja teadma, kuidas olukorraga efektiivselt ja turvaliselt toime tulla.
- Selged käitumisjuhised Ettevõtetel peaks olema selge alkoholimüügi poliitika, mis on hästi kommunikeeritud nii töötajatele kui ka klientidele. See hõlmab joobes klientidega tegelemise protseduure ja võib-olla ka infosiltide paigutamist nähtavatesse kohtadesse, et teavitada kliente alkoholimüügi piirangutest.
- Alternatiivsete valikute pakkumine Restoranid ja baarid võiksid laiendada oma menüüd alkoholivabade jookide osas, mis aitaksid säilitada positiivset õhkkonda ilma seadust rikkumata.
- Vastutustundlik müük ja turundus Ettevõtted peaksid rakendama vastutustundlikku lähenemist nii alkoholimüügis kui ka turunduses. Näiteks võiks kasutada reklaame, mis ei julgusta alkoholi liigtarvitamist ja rõhutavad vastutustundlikku tarbimist.
Rohkem infot leiad Tallinna tarbijakaitse portaalist.
Kui soovid head nõu, pöördu linna tarbijakaitse osakonna poole helistades 640 4232, kirjutades [email protected] või tule Tallinna tarbijakaitse infopunkti, Vabaduse väljak 7 I korrusel
Lisainfo:
- Alkoholiseadus
- Sotsiaalministri 26.06.2014 määrus nr 37 „Joobeseisundile viitavate tunnuste loetelu ja nende tunnuste esinemise või mitteesinemise tuvastamise viisid“
- Kaupmeeste Liidu juhend „Juhend alkohoolsete jookide müügiks, jaekaubanduse müügikohas väljapanekuks ja reklaamiks“