Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kuhu viia pakendijäätmed?

Kuhu viia pakendijäätmed?

Pakendijäätmete teke on igapäevane nähtus. Peale suuremat sünnipäevapidu või sündmust on pakendeid aga päris palju. Ja uue külmkapi soetamisel tuleb pakendina kaasa arvestatav hulk penoplasti, pappi ja plasti. Kas tead mida nende pakendijäätmetega teha?

Tavaliselt rändavad pakendijäätmed meie kodusesse prügikasti, aga võimalusi nendest vabanemiseks on veel – näiteks viies need avalikku pakendipunkti või viies pakendijäätmed tagasi kauplusesse, kust kauba soetasid.

Pakendiettevõtja, kes müüb pakendatud kaupa lõppkasutajale või tarbijale on kohustatud lõppkasutajalt või tarbijalt tasuta tagasi võtma müüdud kauba müügipakendi ja -pakendijäätmed. Kaupleja on kohustatud vastu võtma vaid pakendit, mille tüüp, kuju ja suurus vastavad selles müügikohas müüdava kauba pakendile ja selle kauba müüja poolt üleantava kauba pakendile.  Pakendiettevõtjaks võib seega olla toidukauplus või sinu lemmik kingapood. 

See tähendab, näiteks uuest koduelektroonikast üle jäävad pakendid võid viia tagasi kauplusesse, kus ostu sooritasid või muude sarnast tüüpi  tooteid müüvasse kauplusesse. Eramajapidamises on pakendite tagasiviimine ka kokkuhoiu koht – kodumasina pakendijäätmed võtavad prügikonteineris väga palju ruumi.

Tarbija, pea meeles:
  • Pakendid ja pakendijäätmed kogu liigiti muudest jäätmetest eraldi ning anna üle kauplejale, taaskasutusorganisatsioonile või jäätmekäitlejale.
  • Pakendijäätmed vii pakendipunkti või jäätmejaama või kogu tekkekohal pakendijäätmete mahutisse või pakendikotti.
  • Veendu, et üleantavad pakendijäätmed on tühjad ja vastavad pakendiettevõtja või taaskasutusorganisatsiooni kehtestatud nõuetele.
  • Veendu, et üleantavad pakendijäätmed ei levita ebameeldivat lõhna ega määri teisi pakendimahutis olevaid pakendijäätmeid.
  • Ole tähelepanelik ning erista pakendmaterjali eri liike ning paiguta need vastavatesse pakendimahutitesse.
  • Tutvusta pakendite ja jäätmete liigiti kogumise harjumusi ka noorematele pereliikmetele – häid harjumusi saab kujundada juba varajases eas.  
  • Nõuded kauplejale ja tarbijale pakendite tagasivõtmise osas tulenevad pakendiseadusest ja Tallinna jäätmehoolduseeskirjast.
Kui Sul tekkis küsimusi ringmajanduse teemadel või soovid lisainfot, pöördu linna ringmajanduse osakonna poole. Kaubandust puudutavate küsimuste korral, pöördu linna tarbijakaitse osakonna poole telefonil 640 4232 või e-kirja teel [email protected] või külasta tarbijakaitse infopunkti Vabaduse väljak 7 (I korrus).

Loe pakenditest ja pakendijäätmete kohta kindlasti lisateavet Tallinna veebis!