Mida oleks kasulik teada elektri ostmisest?
Elektrienergiaga varustamiseks on meil sõlmitud kaks lepingut — võrguettevõtjaga võrguteenuste kasutamiseks ja elektrimüüjaga elektrienergia ostmiseks. Kortermajas elades ostame elektrit kas otselepinguga, olles valinud ise elektrimüüja ja -paketi, või korteriühistu kaudu. Kui elektri ostjaks on korteriühistu, teeb elektrimüüja ja -paketi valiku korteriomanike üldkoosolek häälteenamuse alusel.
Elektripaketid jagunevad börsi- ja fikseeritud hinnaga pakettideks. Lisaks pakuvad elektrimüüjad keskkonnasõbralikke rohelise energia pakette, mille puhul on elekter toodetud taastuvatest energiaallikatest.Börsipakett sobib tarbijatele, kes soovivad oma elektritarbimist ja kulusid juhtida. Näiteks Enefiti poolt pakutava elektripaketi Muutuv hind sõltub iga tunni jooksul tarbitud elektrikogusest ja samal tunnil kehtivast börsihinnast. Kasutades tunnipõhist börsipaketti on tarbijal võimalik oma tarbimist reguleerida ja suunata tarbimiskoormus odavamatele tundidele. Börsihind kujuneb elektribörsil, milleks Põhjamaades ja Balti riikides on Nord Pool.
Fikseeritud hinnaga elektripakett sobib hästi tarbijatele, kellel ei ole võimalust ega soovi oma elektritarbimist ja börsihinna muutusi jälgida ning kes eelistavad elektriarvete osas stabiilsust ja prognoositavust.
Tutvuge enne sõlmimist lepingu tingimustega ja tehke nii paketi kui tähtaja osas teadlik valik!
Näiteks Enefiti poolt pakutava elektripaketi Kindel või Kindel Roheline lepingut on võimalik sõlmida 6, 12 või 36 kuuks. Sel perioodil on elektri kilovatt-tunni hind kogu aeg sama ja elektribörsi hinnakõikumised elektriarvet ei mõjuta.
Elektritarbijad, kes ei ole sõlminud lepingut ühegi elektrimüüjaga kasutavad üldteenust. Sellisel juhul müüb elektrit võrguettevõtja või tema volitatud elektrimüüja. See ei ole aga soodsaim lahendus.
Elektrimüüjate poolt pakutavaid elektrihindu on võimalik võrrelda veebilehtedel www.elektrihind.ee ja www.energiaturg.ee.
Börsihinna jälgimiseks uuri, milliseid võimalusi (mobiiliäpp, börsihinna teavitus jne) pakub Sinu elektrimüüja ja kas nii börsihind kui tarbimisandmed on samas kohas nähtavad. Börsihinda on võimalik jälgida ja kasutada soovitusi tarbimise suunamiseks odavamatele tundidele veebilehtedel www.elektrihind.ee/borsihind/ ja www.elektrikell.ee/. Jooksva tunni elektrihind (käibemaksuta) on nähtav ka Eleringi veebilehel www.elering.ee. Kui jälgida börsihindu otse Nord Pool Spoti äpist või www.nordpoolgroup.com, tuleb arvestada, et sealne aeg on Eestist tunni võrra erinev ja hinnad esitatud käibemaksuta. Eleringi ja Nord Pool veebilehel toodud hinnad on megavatt-tundides ja tuleb teisendada kilovatt-tundideks (1MWh = 1000 kWh).
Võrgupakettide kohta uuri infot oma võrguettevõtjalt. Võrguettevõtja Elektrilevi iseteeninduses www.elektrilevi.ee on võimalik võrrelda, missugune võrgupakett on lähtuvalt tarbija varasematest tarbimisandmetest soodsaim.
Küsimustega saate pöörduda Tallinna Strateegiakeskuse tarbijakaitse osakonna poole tel 640 4232, e-posti aadressil [email protected] või Tallinna tarbijakaitse infopunkti, Vabaduse väljak 7 I korrusel.