Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Olulisemad nõuded turukaubanduses

Olulisemad nõuded turukaubanduses

Turgude tipphooaeg on käes! Rahvast liigub hoogusalt Tallinna turgudel ning isuäratava toidukauba valik on lai - müügiletid on täis värskeid marju, puu- ja köögivilju ning hoidiseid.

Et turul ostlemine ja kauplemine oleks kõigile ühtviisi turvaline ja nauditav, kordame üle olulisemad nõuded turukaubanduses.

Tarbijakaitseseadusest tulenevalt on tarbijal õigus saada pakutava kauba ja selle hinna kohta vajalikku ja tõest teavet teadliku valiku tegemiseks. Seega on ka turul müüdava kauba osas üks olulisemaid nõudeid seotud hinna avaldamisega. Kõigil müügiks pakutavatel kaupadel peab müügihind olema avaldatud selgelt ja kergesti märgataval viisil. Ostjana ole tähelepanelik ja võrdle hindu, et leiaksid enda jaoks sobivaima! Kauplejana – veendu, et müügisildid oleksid piisava tähesuurusega ja vahetult kauba juures.
 
Kauplejal on kaalukaubana ehk lahtiselt müüdavate puu- ja köögiviljade puhul on vajalik avaldada kauba müügihind, milleks on kilogrammi hind. Eelpakendatud ja omavalmistatud toidukaupade puhul peab lisaks müügihinnale avaldama ka ühikuhinna (hind ühe kilogrammi, ühe liitri vms kohta).

Näiteks kaalukaubana müüdava vaarikate puhul tuleb avaldada ühe kilogrammi hind. Kui aga vaarikad on pakendatud 250 grammi kaupa ning seda enam müügihetkel ei kaaluta tuleb avaldada kaks hinda – 250 g grammise pakendi müügihind ning lisaks ühe kilogrammi hind.

Hinna avaldamise nõuetest saad lugeda detailsemalt määrusest „Kauba ja teenuse hinna avaldamise ja kauba hinna alandamisest teavitamise nõuded“.

 x      Halb näide 1 - kaalukaubana müüdavale maitsetaimele (petersell, till jm) on märgitud 100 grammi hind, puudub kilogrammi hind.

 x      Halb näide 2 - Marineeritud kurkidel, mis on pakendatud 480 g purki (netomassiga 350 g) on avaldatud tüki hind, nt 2,50 eurot/tk.
 
  • Hea näide 1 - kaalukaubana müüdavale maitsetaimede juures on avaldatud ühikuhind (kilogrammi hind) ja müügihind ehk makstav summa selgub pärast kauba kaalumist ning oleneb kauba kogusest.
  • Hea näide 2 – Hoidistel on avaldatud nii müügihind (toote hind), kui ka ühikuhind (liitri või kilogrammi hind, mis on arvutatud netomassi alusel).
Pakendatud kaupadel ehk moosil, adžikal, marineeritud kurkidel ja muudel sellelaadsetel toodetel peab olema esitatud müügihind (pakendi hind) ja ühikuhind (kilogrammi või liitri hind). Eelpakendatud kauba ühikuhind arvutatakse kauba müügipakendile märgitud netokoguse alusel. Kui müügipakendis on tahke toit vedelas keskkonnas (näiteks marineeritud kurgid või ploomikompott), siis arvutatakse ühikuhind tahke toidu netomassi alusel.

Hoidiste, omavalmistatud toidukaupade ja eelpakendatud toidukaupade puhul on oluline teada, et lisaks hinna avaldamise nõuetele kehtivad veel erinõuded kauba märgistuse ja toote kohta antava teabe osas. Toidukaupade õige märgistuse ja teabe avaldamise kohta nõu saamiseks soovitame kauplejatel pöörduda Põllumajandus- ja Toiduameti poole ([email protected]).

Täiendava teabe saamiseks saab pöörduda Tallinna tarbijakaitse osakonna poole telefonidel 640 4232 või e-kirja teel [email protected] või tarbijakaitse infopunkti Vabaduse väljak 7 (I korrus).