Võrdle ühikuhindasid – hoiad raha kokku!
Tahate soodsama hinnaga juustu osta. Milline neist on odavam - kas 200-grammine pakk hinnaga 1.80 eurot või 250-grammine hinnaga 1.90 eurot? Pikemalt mõtlemata võtate 1,80-eurose juustu. Kui ühikuhinda vaataksite, selguks, et valisite tegelikult kallima juustu kilohinnaga 9 eurot, kuigi teise juustu kilohind on 1,40 eurot odavam ehk 7,60 eurot.
Tarbijakaitseseaduse kohaselt tuleb ostjatele kauba müügihinna kõrval välja panna ka ühikuhind. Kauba müügihind on lõpphind, mida ostjal tuleb kauba ostmisel kaubaühiku või kaubakoguse eest maksta. Kauba ühikuhind on kauba ühe kilogrammi, liitri, meetri, ruutmeetri või kuupmeetri lõpphind. Ühikuhind võib olla teatud juhtudel ka kauba tükihind, näiteks tualettpaberi müügil peab olema välja pandud paki müügihind ja ka ühe pakis oleva rulli tükihind.
Selliseid tooteid, nagu näiteks leivad, saiad, või, vorstid, juustud, kohupiim, jogurtid jne pakitakse erineva suurusega pakenditesse, millel võib kaupluses olla üsna sarnane müügihind. Mõnegrammist kaaluvahet näiteks kohukeste ostmisel ei märkagi, kui kaalu pakendilt ei kontrolli. Nii võibki odavama müügihinnaga kaupa valides tegelikult saada hoopis kallima hinnaga toote. Siin tulevad ostjale appi ühikuhinnad, mille võrdlemisel saab kiiresti otsustada, millises pakendis olev kaup on soodsam. Üldjuhul on kala, liha, hakkliha, singi ja vorsti kilogrammi hind kaalukaubana letist ostes odavam, kui eri suurusega pakendites. Sellele tähelepanu pöörates on võimalik kallimate toodete puhul üsna palju säästa.
Lisaks toidukaupadele on ühikuhinna avaldamine kohustuslik ka tööstuskaupadel, mida müüakse mõõtühikute (kilogramm, liiter, meeter jne) alusel. Näiteks peab olema hinnasildile märgitud nii nõudepesuvahendi kui ka lõhnaõli liitrihind, pesupulbri kilohind, rühmapakendis pabermähkmetel ühe mähkme hind jne.
Et avaldatud hinnad ostjais segadust ei tekitaks, peab ühikuhind olema müügihinnast selgesti eristatav, ühetähenduslik ning kergesti märgatav ja loetav.
Ühikuhindade avaldamisel on ka erandeid. Näiteks võib jätta ühikuhinna märkimata selliste tööstuskaupade puhul, mis kaaluvad vähem kui 50 grammi või mille maht on väiksem kui 50 milliliitrit (huulepulgad, küünelakid, väiksemad parfüümid, seebid jms).
Toidukaupadest ei nõuta ühikuhinna avaldamist šokolaadikujukestel, üllatusmunadel, nätsudel, potis müüdaval värskel köögiviljal või maitserohelisel.
Sama kauba ühikuhindadel võib olla üsna suur vahe ning teadlik tarbija leiab siin kindlasti võimaluse kokku hoida.