Praktikajuhendaja toetus
AVATUD
Tutvu ettevõtja praktikajuhendaja toetuse andmise korraga lähemalt.
NB: Taotlus peab olema esitatud vähemalt 1 päev enne õppepraktika algust ettevõttes. Hiljem esitatud taotlused jäetakse läbi vaatamata.
Toetuse eesmärk on soodustada teadmismahukamate erialade õppepraktikate kvaliteetset korraldamist õppeasutuste ja ettevõtete koostöös ning motiveerida ettevõtjaid kasutama õppurite juhendamisel kogenud töötajaid.
Praktikajuhendaja toetust käsitatakse vähese tähtsusega abina, mille andmisel järgitakse Euroopa Komisjoni määruses (EÜ) nr 1407/2013 ja konkurentsiseaduse §-s 33 sätestatut. Rohkem infot vähese tähtsusega abi kohta leiab Rahandusministeeriumi kodulehelt https://www.fin.ee/riigihanked-riigiabi-osalused-kinnisvara/riigiabi
Oma ettevõtte vähese tähtsusega abi jääki saab kontrollida riigiabi ja vähese tähtsusega abi registrist.
Millest alustada
Toetuse taotlemine
Toetuse taotlus tuleb esitada Tallinna Projekti- ja tegevustoetuste infosüsteemi iseteeninduskeskkonna (TTR) kaudu.
NB! Iseteeninduskeskkonda peale ID-kaardiga sisselogimist palun valige ülemiselt menüüribalt "Tegevustoetused" (mitte "Projektitoetused").
Toetust saab taotleda Eesti äriregistris Tallinna aadressile registreeritud äriühing, kes vastab järgmistele olulisematele tingimustele:
- tegutsenud vähemalt ühe majandusaasta ja esitanud vähemalt ühe majandusaasta aruande asjaomases seaduses sätestatud tähtajal
- täistööajaga töötajate arv on viimase majandusaasta aruande põhjal vähemalt üks
- puuduvad maksuvõlad, sh kohalike maksude võlgnevused
Toetust antakse järgmistes Eesti kõrgharidusstandardi ja kutseharidusstandardi alusel kehtestatud õppevaldkondades õppivate praktikantide juhendamiseks:
- loodusteadused, matemaatika ja statistika (kõik õppesuunad ja õppekavad)
- informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogiad (kõik õppesuunad ja õppekavad)
- tehnika, tootmine ja ehitus (kõik õppesuunad ja õppekavad)
- humanitaaria ja kunstid (ainult kunstide õppesuund)
- teenindus (ainult isikuteeninduse õppesuuna majutamise ja toitlustamise õppekavarühma koka ja abikoka õppekavad)
Eesti kõrgharidusstandardi alusel kehtestatud teeniduse õppevaldkonnas (ainult transporditeenuste õppesuunas) õppivate praktikantide juhendamiseks.
Õpitavate erialade jaotus õppesuundade ja õppekavade lõikes asub Eesti hariduse Infosüsteemi õppekavade registris https://enda.ehis.ee/avalik/avalik/oppekava/OppekavaOtsi.faces
Toetust antakse praktikajuhendajale õppepraktika toimumise ajal praktikandi juhendamisega seotud lisatöö tasustamiseks 5 eurot ühe juhendamistunni kohta, sh kõik töötasult makstavad ja kinnipeetavad maksud ja maksed.
Õppepraktika mahu ja toetuse summa arvestamisel lähtutakse õppepraktika kavas ette nähtud ja lepingus kokku lepitud õppepraktika mahust tundides.
Toetuse piirmäär ühe taotleja kohta kalendriaastas on 4000 eurot.
Toetust antakse abikõlblike kulude katmiseks 100% ulatuses abikõlblikest kuludest.
Taotlusega koos tuleb esitada järgmised kohustuslikud lisadokumendid:
- Õppeasutuse ja taotleja vahel sõlmitud õppepraktika leping või muu samaväärne dokument (n: õppeasutuse kirjalik kinnituskiri), mis sisaldab vähemalt järgmist teavet: andmed õppepraktika kohta, andmed õppepraktika juhendaja ja praktikandi kohta, õppepraktika perioodi algus- ja lõppkuupäev, juhendamistundide maht
- Õppepraktika kava
- Õppepraktika juhendaja pädevust tõendavad dokumendid (CV ja võimalusel diplomid, litsentsid jm)
NB: Õppepraktika juhendaja peab olema vähemalt 3-aastase erialase töökogemusega või vastava kvalifikatsiooniga spetsialist, kellel on sõlmitud toetuse taotlejaga täistööajaga tööleping (mitte juhatuse liikme-, töövõtu vms vormis leping!)
NB: Taotlus peab olema esitatud vähemalt 1 päev enne õppepraktika algust ettevõttes. Hiljem esitatud taotlused jäetakse läbi vaatamata.
Õppepraktika toimumise aeg ettevõttes peab kindlasti jääma ajavahemikku, mis on õppeasutuse ja toetuse taotleja vahel õppepraktika lepingus õppepraktika perioodina kokku lepitud. Õppepraktika toimumise aeg võib olla kuni 12 kuud (NB: alates 17.12.2023 ei pea õppepraktika toimumise aeg jääma enam ühte kalendriaastasse).
Tulemus
Taotluse menetlemine
Taotluse menetlemise esmane faas on taotluse vastavuskontroll (kulude abikõlbulikkus, taotluse ja taotleja tingimustele vastavus), mille käigus võidakse tuvastada puuduseid (nt taotleja ei vasta korrale, kulud ei ole abikõlbulikud, taotlejal on maksuvõlad jne). Juhul kui taotleja ei suuda puuduseid kõrvaldada või ei esita tähtaegselt palutud lisainfot, tehakse taotluse mittevastavaks tunnistamise otsus.
Taotluse vastavaks või mittevastavaks tunnistamise otsus tehakse 30 päeva jooksul arvates taotluse vastuvõtmisest. Otsus saadetakse taotlejale e-posti teel TTRi iseteeninduskeskkonna kaudu.
Toetuse väljamaksmine
Toetuse väljamaksmise aluseks on 60 päeva jooksul pärast õppepraktika toimumist esitatav kuluaruanne, mis esitatakse Tallinna Projekti- ja tegevustoetuste infosüsteemi iseteeninduskeskkonna (TTR) kaudu.
Kuluaruandele tuleb lisada järgmised kohustuslikud lisadokumendid
- Abikõlblike kulude tegemist tõendatakse maksekorraldustega, mis hõlmavad kogu õppepraktika toimumise aega. Pikema ja mahukama praktika puhul võib abikõlblike kulude tegemist tõendada ka kontoväljavõttega, mis peab hõlmama kogu õppepraktika toimumise aega, olema panga kinnitatud ja asjakohaselt filtreeritud. Maksekorraldused või kontoväljavõte peavad sisaldama andmeid praktikajuhendajale täistööaja eest töötasu ja õppepraktika juhendamise eest makstava lisatasu ülekandmise kohta. Keskuse nõudmisel või juhul, kui maksekorraldustest või kontoväljavõttest ei ilmne piisava selgusega praktikajuhendajale täistööaja eest töötasu ja õppepraktika juhendamise eest makstava lisatasu ülekandmine, tuleb lisada palgateatised, mis sisaldavad andmeid täistööaja eest makstud töötasu ja õppepraktika juhendamise eest makstud lisatasu arvestamise kohta:
- õppepraktika kokkuvõte (praktikaaruanne, õppeasutusele esitatava õppepraktika päeviku koopia või muus vormis esitatud kokkuvõte), mis sisaldab teavet õppepraktika toimumise aja, asjaolude, tulemuste ja mahu (juhendatud tunnid) kohta.
OLULINE TEADA
Täistööaeg on 40 tundi nädalas ehk 8 tundi päevas 7-päevase vahemiku kohta. Summeeritud tööaja puhul võivad töötunnid mingis ajaühikus ehk arvestusperioodis jaotuda erinevalt. Praktikajuhendamise tasu ei saa toetuse korra alusel ületada 40 juhendamistundi nädalas! Kui aruandele lisatud õppepraktika päevikust selgub, et praktika maht ületas 40 juhendamistundi nädalas, siis piirmäära ületavaid tunde ei hüvitata.
Toetuse summast arvestatakse täiendavalt maha riigipühad ja riigipühale vahetult eelnev lühendatud tööaeg. Tööpäev on lühendatud kolme tunni võrra uusaastale, Eesti Vabariigi aastapäevale, võidupühale ja jõululaupäevale eelnevatel päevadel.
Vaata täpsemalt https://xn--riigiphad-v9a.ee/
https://xn--riigiphad-v9a.ee/et/luhendatud-toopaevad
https://www.tooelu.ee/et/24/tooaeg
Kui juhendaja viibis praktika toimumise ajal eemal (töövõimetuslehel, puhkusel, vms), siis selle aja eest juhendamise tasu ei hüvitata.
Toetuse korra alusel peab juhendaja olema ettevõttes täistööajaga tööl ja talle tuleb maksta töötasu vähemalt täistööaja alammäära eest. Täistööaja eest nõuetekohase töötasu maksmist kontrollitakse kuludokumentide ja EMTA avaldatud andmete alusel. Töötasu alammäär täistööaja eest on 2024. aastal 820 eurot ja 2025. aastal 886 eurot. Töötasult makstavad maksud peavad seetõttu EMTA andmetel olema vähemalt 1114,17 eurot. Vaata ja kontrolli näiteks teatmikust ja palgakalulaatorist.
Juhendaja tavapärase töötasu vähendamine praktikajuhendamise tasu võrra ei ole lubatud. Praktikajuhendamise tasu on lisatasu, mida makstakse lisaks tavapärasele töötasule.
Pärast nõuetekohase kuluaruande esitamist kantakse toetus ettevõtte arveldusarvele 21 päeva jooksul.
Tallinna Strateegiakeskus
Tallinna Strateegiakeskus