Sünnikande muutmine
Eestis registreeritud sünnikannet muudetakse:
- kohtuotsuse alusel (lapsendamise kohtuotsus, isast põlvnemise tuvastamise või kande ebaõigeks tunnistamise kohtuotsus)
- isaduse omaksvõtu avalduse alusel pärast lapse sünni registreerimist
Millest alustada
Kohtuotsus
Eesti kohus edastab jõustunud kohtulahendi perekonnaseisuasutusele andmete muutmiseks rahvastikuregistris.
- Lapsendamise kohtuotsuse puhul antakse lapsendaja soovil lapsele uus isikukood.
- Lapse isast põlvnemise tuvastamisel võib kohus anda lapsele isa perekonnanime.
Selleks, et muuta sünnikannet välisriigis välja antud kohtuotsuse alusel, palume esitada jõustunud kohtuotsuse originaaldokumendi:
- välisriigi dokument (nt välisriigis väljaantud lapsendamise kohtuotsus) peab olema legaliseeritud või kinnitatud tunnistusega apostille, kui välisleping ei näe ette teisiti.
- Võõrkeelne dokument (nt välisriigis väljaantud lapsendamise kohtuotsus) peab olema tõlgitud eesti, vene või inglise keelde, välja arvatud juhul, kui dokument on vene- või ingliskeelne. Kui dokumendid on tõlgitud, siis tõend esitatakse koos notari, konsulaarametniku või vandetõlgi kinnitatud tõlkega.
Isaduse omaksvõtt pärast lapse sünni registreerimist
Kui lapse sünd on registreeritud ja ühtegi meest ei ole lapse isana sünnikandesse kantud, siis on võimalik esitada lapse emal ja lapse bioloogilisel isal isaduse omaksvõtu avaldus
- Isaduse võib mees omaks võtta ainult isiklikult, avalduse alusel ning seda ei saa teha tingimuslikult või tähtajalisel.
- Isaduse omaksvõtuks on vaja lapse ema nõusolekut, mis tuleb samuti anda isiklikult ning ei või olla tingimuslik ega tähtajaline.
- Vähemalt 14-aastane laps saab anda isiklikult kohapeal oma nõusoleku isaduse omaksvõtuks.
Lapse perekonnanimi
Kui isa võtab lapse omaks pärast sünni registreerimist, võib lapsele anda isa perekonnanime. Kui lapsele antakse isa perekonnanimi, on ametnikul kohustus selgitada välja lapse nõusolek või arvamus.
Kui vanemad ei ole abielus, siis avalduse esitamisel on võimalik vanemate kokkuleppel märkida, kas lapse suhtes hakkab kehtima ühine hooldusõigus või jääb hooldusõigus ainult ühele vanematest. Vanema hooldusõigusest loe rohkem Justiitsministeeriumi infovoldikust.
Isikutuvastus
Võtke kaasa isikut tõendav dokument.
Kuhu avaldus esitada
Avalduse esitamiseks palume tulla lapse emal ja isal kohale Perekonnaseisuametisse (Pärnu mnt 67, Tallinn). Kui üks vanematest ei saa isiklikult kohale tulla, võib ta esitada isaduse omaksvõtu avalduse või nõusoleku, mis on kinnitatud Eesti notari poolt.
Tulemus
Dokumendi alusel tehakse vastav kanne rahvastikuregistrisse ja Eestis sündinud lapsele väljastatakse uus sünnitõend.
Välisriigis sündinud lapse kohta saab taotleda rahvastikuregistri väljavõtte ning selleks palume kasutada teenust: Rahvastikuregistrist väljavõtete tegemine.
Tallinna Perekonnaseisuamet
Vastuvõtuajad
Tallinna Perekonnaseisuamet