Sademevee puhastuse projekt Tondimõisa pargis (MUSTBE) (november 2024)
Tondimõisa parki rajatav projekt keskendub linna sademevee haldamise ja puhastamise uuenduslike lahenduste katsetamisele. Antud lahenduse käigus soovitakse vähendada Läänemerre jõudvate saasteainete hulka, leevendada üleujutuste riske ning tõsta linnakodanike teadlikkust looduspõhiste sademevee lahenduste kasutusvõimalustest linnakeskkonnas.
Projekti avalik tutvustus toimus 12.11.2024 kell 17.30 Microsoft Teams'i vahendusel.
Vaadake salvestust:
Projekti asendiplaaniga on võimalik tutvuda siin: 2024.11.01 Tondimõisa park MUSTBE asendiplaan.pdf |
Tondimõisa park asub Kristiine linnaosas Tondi tänava, Tammsaare tee ja Nõmme tee vahelisel alal ning kannab Tallinna raehärra Jobst Dunte järgi nime, kes rajas 18. sajandi lõpus sinna suvemõisa. Pargi alale rajati 1990ndatel laste mänguväljakud, puhkealad ja koerte jalutusväljak, ning pargist on kujunenud linnaosa ürituste toimumiskoht.
- Projekti eesmärgid
-
Projekti eesmärkideks on:
- Tammsaare tee-Pärnu mnt sademevee valgalalt kogutava sademevee osaline puhastamine, mille tulemusel juhitakse Läänemerre vähem reoaineid.
- Tammsaare tee ja Sõpruse puiestee ristmikul sademeveest põhjustatud üleujutusriski vähendamine.
- Uudsete looduslähedaste ja tarkade sademevee lahenduste katsetamine linnaruumis.
- Linnaelanike ja avalikkuse tähelepanu juhtimine looduslähedastele sademevee lahendustele ning teadmiste tõstmine sademee kasutamisele linnaruumis
- Projekti lühikirjeldus
-
Projekti raames rajatakse Tallinna Tondimõisa parki looduslähedane ja nutikas sademevee puhastussüsteem.
Kasutusele võetakse uuenduslikud tehnoloogiad, et vähendada Tammsaare tee ja Sõpruse puiestee ristmiku sademeveest põhjustatud üleujutusriski ning juhtida linna sademevett puhtamana Läänemerre.
Projekti raames luuakse Tondimõisa parki süsteem, kus sademevesi puhastatakse enne edasist suunamist. Esiteks juhitakse sademevesi automaatseirekaevudesse, mis mõõdavad vee kvaliteeti. Seejärel läbib vesi liiva- ja õlipüüdurid, kus eemaldatakse suuremad osakesed ning õli. Edasi voolab vesi kahte viibetiiki, kus aeratsioon ja veetaseme reguleerimine tagavad puhastusprotsessi jätkumise.
Tondimõisa parki rajatud lahendus tagab looduslikult puhastatud vee, mida saab suurte sademete korral vajadusel suunata looduslikule üleujutusalale, pakkudes täiendavat leevendust ning suurendab linna võimet kohaneda muutuva kliimaga.
Lisaks rajatakse pargialale jalakäijate rada, mis võimaldab külastajatel lähemalt tutvuda uute loodussõbralike lahendustega ning tõsta linnaelanike teadlikkust looduslähedaste sademeveelahenduste kasutamise kohta.
3D vaade koerteväljaku kõrval oleva kraavi otsast piki kavandatud terasest purret Tammsaare tee suunas
Loodav sünnib rahvusvahelise Interreg MUSTBE projekti raames ning aitab parandada Läänemere seisundit, pakkudes uuenduslikke tormivee haldamise lahendusi. Projektis kombineeritakse looduspõhised lahendused ja digitehnoloogia, et tõhustada tormivee puhastamist ja suurendada omavalitsuste võimekust jälgida tormivee kvaliteeti. Kokku rajatakse 7 pilootala neljas riigis, mille kaudu tagatakse piiriülene koostöö, mis toetab tehnoloogilist innovatsiooni ja selle lahenduste rahvusvahelist levikut.