Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Töökoosolek Taanis

Töökoosolek Taanis

Projekti „Who is Jolly Roger“ kolmandale koostööpartnerite kohtumisele Ryomgaard Realskole  kooli, Taani,  sõitsid 28.05.2013 – 2.06.2013 projektijuht Kertu Mellikov ja Pilvetriinude rühma õpetaja Kaia Beres.

Saabudes kooli tervitas meid aulas kogu koolipere rõõmsa kontserdiga. Kuulsime ka Ryomgaardi Comeniuse laulu. Seejärel oli meie, külaliste kord ennast  tutvustada.

Töökoosolekul tutvustas iga maa kuidas viidi läbi Jolly Rogeri spordipäev.  Arutati edasist projekti tegevust – Rogerile tervisliku toidu tutvustamise ja retseptide koostamise kava. Projekti koordinaator selgitas veelkord kuidas  panna pilte ja infot blogisse.

Ryomgaard Realskole-le kuulub 2 ha maad kus asuvad kooli hooned.  See kool on ka Taanis üsna omapärane ja ainulaadne, kuna seal  on  kokku mitu ebatavalist asja  - lasteaed, põhikool, internaatkool ja internaat kodu-kolledz materiaalsetes raskustes noortele, kes soovivad edasi õppida. 29 % koolituskulud tasub lapsevanem, materiaalsetes raskustes peredele maksab koolituskulud riik.  Näiteks lasteaia kuutasu on 241€ kuus +18€  toidukarbi vaba päeva jaoks ja koolitasu 180€ kuus (ei sisalda koolilõunat). Lasteaed on avatud 6.30 -17.00  20-le lapsele vanuses 5-6 aastat.  Lapsed ei maga lasteaias ning neile ei pakuta päeva jooksul 3 korda süüa nagu meil kombeks. Lastel on kaasas oma toidukarbid kuhu lapsevanem oma äranägemise järgi toidu valib. Väga palju viibitakse õues, kusjuures õueala on tohutult suur, ilma piirdeaiata maa-ala. Laste käsutuses on erinevad aiatööriistad, tehakse lõket, istutakse lõkke ümber. Lillede asemel on maja ümber maasikapeenrad, mida ühiselt hooldatakse ja süüakse.

Inglise keele õpe algab 2-aastaselt, prantsuse keel ja arvutiõpe  5-aastaselt. Kool püüab vähendada õpilaste kodust paberitööd. Kodused ülesanded saadetakse õpetajale arvutisse. Vajadusel saab õpilane arvuti koolist laenutada. Koolil on oma väikebussid, bussijuhid on oma kooli õpetajad. Laste viimine ja toomine kooli ongi korraldatud koolibusside abil. Palju käiakse väljasõitudel.

Sattusime Ryomgaardi kooli lõpukella päeval. Nägime Taani kooli traditsioonilist kommisadu. Noored koolilõpetajad panevad selga naljakad kostüümid ja ostavad kotitäie komme, mida nad rõdult vahetundide ajal  noorematele koolikaaslastele viskavad. Elevust ja lõbu pakkus see kõigile. Hiljem koolitunde külastades nägime, kuidas kommidega liideti, lahutati, jagati ja korrutati ning osa ka tagavaraks pandi. Lisaks kommisajule viivad lõpetajad kõikide klassidega läbi toredaid mänge, võistlusi ja muid tegevusi. Materiaalsed kulutused selleks  korvab kool.

Meile avanes tore võimalus külastada naabruskonna Nimtofti õuesõppe klassi. Õpiplats lõkkekoha ja väikeste majakestega, kus hoitakse töö-ja meisterdamisvahendeid asub koolimajast 1 km kaugusel põldude, metsade vahel. Kord nädalas on igal klassil oma õuesõppe tund,  kuhu minnakse iga ilmaga. Kaasa võetakse käruga toit (mida iga laps ise lõkkel küpsetab või soojendab), tee ja muud vajalikud asjad.  Meile esitati huvitav ja õpetlik õuesõppe tegevus lastega, peale mida said lapsed vabalt ringi joosta, mitme meetri kõrgusele puude otsa ronida, riisuda oksi, puid lõhkuda ehtsa Fiskarsi kirvega. Lõpus süüdati ühiselt lõke ja küpsetati toitu sellel.

Külaskäigul Taani jäid meelde:

  • sõbralikud ja naeratavad õpetajad Ryomgaard Realskole-s
  • väga omanäoline koolikompleks
  • õuesõppeklass Nimtoftis õpi- ja käitumisraskustes lastele
  • rahulik ja sõbralik õhkkond kogu kooli territooriumil
  • piirideta õueala, kus olid majakesed, puud turnimiseks, onnid puude otsas
  • taani maaliline maastik ning looduskaitseala, kuhu meid matkama viidi
  • imeilus, mereäärne vanalinn Ebeltoft.
  • külaskäik kunstimuuseumi Aros Arhusis ja ekskursioon Ebeltoftis fregatt Jyllandile, mis on maailma üks suurimaid puust valmistatud sõjalaevu.

 

 

Lehekülge haldab:

Tiiu Parbus, direktor

tel 6566424; 5115321, e-post:[email protected]

Viimati muudetud 27.02.2024