Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Hinna avaldamise nõuded kehtivad ka turul kaubeldes

Kevad-suvine periood toob turgudele palju rahvast ning rohkelt isuäratavat toidukaupa - müügiletid on täis värskeid marju, puu- ja köögivilju. Et turul käik oleks mõnus ja arusaamatusteta kordame üle, mida tuleks silmas pidada turul kaubeldes.  

Tarbijal on õigus saada pakutava kauba ja selle hinna kohta vajalikku ja tõest teavet teadliku valiku tegemiseks. Seega on ka turul müüdava kauba osas üks olulisemaid nõudeid seotud hinna avaldamisega. Kõigil müügiks pakutavatel kaupadel peab müügihind olema avaldatud selgelt ja kergesti märgataval viisil. Ostjana ole tähelepanelik ja võrdle hindu, et leiaksid enda jaoks sobivaima!

Kui omavalmistatud hoidise puhul tekib küsimusi selle koostisosade kohta, siis enne ostu julgesti küsi müüja käest lisainfot. Kui sinu küsimustele selgeid vastuseid ei leita, siis on sul võimalus jätta kaup ostmata.

Kauplejal on kaalukaubana ehk lahtiselt müüdavate puu- ja köögiviljade puhul on vajalik avaldada kauba müügihind, milleks on kilogrammi hind. Eelpakendatud ja omavalmistatud toidukaupade puhul peab lisaks müügihinnale avaldama ka ühikuhinna (hind ühe kilogrammi, ühe liitri vms kohta).

Näiteks kaalukaubana müüdava mustikate puhul tuleb avaldada ühe kilogrammi hind. Kui aga mustikad on pakendatud 300 grammi kaupa ning seda enam müügihetkel ei kaaluta tuleb avaldada kaks hinda – 300g grammise pakendi müügihind ning lisaks ühe kilogrammi hind.

Hinna avaldamise nõuetest saad lugeda detailsemalt määrusest „Kauba ja teenuse hinna avaldamise nõuded“.
 
  • Halb näide - kaalukaubana müüdavale maitsetaimele on märgitud vaid 100 grammi hind, puudub kilogrammi hind.  Marineeritud kurkidel, mis on pakendatud 480 g purki (netomassiga 350 g) on avaldatud tüki hind, nt 2,50 eurot/tk.
  • Hea näide - kaalukaubana müüdavale maitsetaimele on avaldatud ühikuhind ehk kilogrammi hind. Müügihind ehk makstav summa selgub pärast kauba kaalumist ning oleneb kauba kogusest.

Pakendatud kaupadel ehk moosil, sinepil, marineeritud kurkidel ja muudel sellelaadsetel toodetel peab olema esitatud müügihind (pakendi hind) ja ühikuhind (ehk kilogrammi või liitri hind). Eelpakendatud kauba ühikuhind arvutatakse kauba müügipakendile märgitud netokoguse alusel. Kui müügipakendis on tahke toit vedelas keskkonnas (näiteks marineeritud kurgid või ploomikompott), siis arvutatakse ühikuhind tahke toidu netomassi alusel.

Omavalmistatud hoidiste ja eelpakendatud toidukaupade puhul on oluline teada, et lisaks hinna avaldamise nõuetele kehtivad veel erinõuded kauba märgistuse ja toote kohta antava teabe osas. Toidukaupade õige märgistuse ja teabe avaldamise kohta nõu saamiseks soovitame kauplejatel pöörduda Põllumajandus- ja Toiduameti poole (pta@pta.agri.ee).

Täiendava teabe saamiseks saab pöörduda Tallinna tarbijakaitse osakonna poole telefonidel 640 4232 või e-kirja teel kaubandus@tallinnlv.ee või tarbijakaitse infopunkti Vabaduse väljak 7 I korrusel.