Meie ajalugu
Lasteaed avati 1987.a. oktoobris. Kuni 1999.a. septembrini oli lasteaia nimetuseks Lastepäevakodu nr.170. Algul oli 220 kohta 12-nele rühmale, millest 8 rühma olid venekeelsed, 4 eestikeelsed. Käesoleval ajal käib lasteaias ligi 250 last vanusevahemikus 2 kuni 7 aastat.
1991.a. aastast pakub lasteaed logopeedi teenuseid lastele alates 6.eluaastast. Vähese koormuse tõttu tegeleb ta peamiselt kooliminevate laste kõne korrektsiooniga. Meditsiinitöötaja koostab koos lapsevanematega eraldi menüü allergilistele lastele.
Juba 1998. aastast muusikaõpetaja kasutab Karl Orffi metoodikat muusikategevuste läbiviimisel. 2007. aastal pälvis muusikaõpetaja „Aasta õpetaja” tiitli.
Alates 2003. aastast töötab lasteaias edukalt kõrge kvalifikatsiooniga lastepsühholoog liiva-, muinasjuttu- ja mänguteraapia võtteid kasutades. Psühholoogi kava, mis on väljatöötatud mitmeaastase töö tulemusena, on kantud Lasteaia Õppekavva.
Aastatel 2005-2006 oli lasteaia prioriteediks laste toitlustamise parendamine, mis aitas kaasa menüü mitmekesistamisele.
Kuni 2010. aastani tegeles laste liikumisaktiivsuse arendamisega kvalifitseeritud liikumisõpetaja, kes kasutas liikumiskasvatuses uut meetodit, kus arvestatakse tüdrukute ja poiste eripära. Olid läbiviidud paljud lahtised tunnid teiste lasteasutuste kolleegide ning tudengite jaoks.
Kuna enamik meie lastest läheb õppima Mahtra Gümnaasiumi, toimub lasteaias tihe koostöö Mahtra Gümnaasiumiga. 2009. aastal alustasime koostööd Pae Gümnaasiumiga külaskäikude ning „ümara laua“ vormis, kus toimub kogemuste jagamine ning koolivalmiduse probleemide arutlemine.
1996.aastast osalevad lasteaia lapsed aktiivselt “Lasnamäe päevades” ning 2010.aastal saavutas lasteaia meeskond linnaosa spordivõistlustes 1.koha.
1997.a. Alustas tööd Lasteaia Hoolekogu, mis võtab aktiivselt osa lasteaia töös tänapäevani.
2000.a. Avati “Ema ja lapse kool” emadele ja lastele vanuses 6-kuust kuni 3-aastani.
2001.a. Raamõppekava alusel on koostatud ja rakendatud lasteaia õppekava.
2005-2006. õppeaastal osales lasteaed Eesti-Hollandi keskkonnaprojektis „Aiatuulik”.
2006. aastal osalesid lapsed joonistuskonkursil „Minu perekond” ja said tänukirjad rahvastikuministrilt Paul-Eerik Rummolt. Meie lasteaia lastetööd olid kasutatud 2007.a. kalendri ning raamatu „Eesti lapsepõlv” kaane kujundamisel.
Aastal 2006 sai lasteaed linnalt investeeringud, tänu millele said vanad ohtlikud aknad välja vahetatud uute vastu, lasteaia territooriumile oli rajatud spordiväljak.
Kooliminejate laste rühm istutas omakasvatatud tammedest allee, ning sellest sai alguse igaastane puude istutamise traditsioon.
2007. aastal sai lasteaed Haridus- ja Teadusministeeriumilt Koolitusloa. Samal 2007. aastal said linna investeeringu abil remonditud lasteaia tualettruumid.
2008. aastast lapsed õpivad eesti- ning inglise keelt hästi varustatud ruumis, mis on ümberehitatud endisest pesupesemisruumist.
2008. aastal alustati koostööd Tartu Ülikooli Narva Kolledžiga. Selle Ülikooli tudengitel on nüüd võimalus läbida igaaastast praktikat meie lasteaias.
Lasteaia territoorium on heakorrastatud, hooldatud ja hoolitsetud. Õues on organiseeritud arendav keskkond: on sisustatud spordikompleks, spordiväljak, remonditud verandad, õpetajate poolt on tehtud tänavaliikluse märgistus.
Alates 2008. aastast lasteaias on oma lipp lasteaia logoga. Igal rühmal on oma nimetus ning suund õppe- ja kasvatustöös.
2009.aastal läbis lasteaed edukalt temaatilise riikliku järelevalve kontrolli.
Alates 2008-2009. õppeaastast traditsiooniliselt lasteaed püstitab õppe- ja kasvatustöö aastaeesmärgiks tervislike eluviiside propageerimine. Sai traditsiooniks lasteaia Tervise Päeva korraldamine Lasnamäe Kergejõustiku Keskuses.
2010.aastal hakkas tööle lasteaia tervisemeeskond ning 2011.aastal oli koostatud Tervise edendamise tegevuskava aastateks 2011-2013.
2011.aasta talvel hakkas ltegutsema Ümera suusakool, kus 5-7.aastased lapsed omandavad esmaseid suusatamisoskusi.
2011.aastas sai lasteaed nime Tervist Edendav Lasteaed ning liitus Tervist Edendavate Lasteaedade võrgustikuga.
2016.aasta oktoobris lasteaed on liitunud Rahvusvahelise keskkonnaprogrammiga Roheline kool ning 2017.aastal sai esimese rohelise lipu.
2017.aastas koostöös lapsevanematega vanadest lastevoodidest rajati talgutel "Teeme ära" Ümera aed, kus õpetajate juhendamisel lapsed kasvatavad aedvilju ning omandavad esmaseid aiandusoskusi. Sellest aastast kasvatame kõrvitsaid ja saadame neid Tallinna Loomaaia loomadele.
2019.aastal pälvis lasteaed tiitli "Tark tarbija keskkonnakäpp" ning sai auhinda projekti "Ümera aiandus, ehk "voodiaiast" "kapiaiani" eest keskkonnaministri käest.
2020.aastast lasteaed on loomaaia lumekaku paari vader.
2022. aastal tähistas lasteaed oma 35.aastapäeva.
Lehekülge haldab:
Olga Malgina, Tallinna Ümera Lasteaia õppealajuhataja
6 35 75 33, [email protected]