Soodustused Tallinna munitsipaallasteaedades
Kohatasu (vanemate poolt kaetav osa)
Kohatasu
Koolieelse lasteasutuse seadusest tulenevalt võib vanema osa määraks (n-ö kohatasu) olla kuni 20% Vabariigi Valitsuse kehtestatud palga alammäärast.
Tallinnas on kohatasuks summa, mis moodustab 12,2% Vabariigi Valitsuse kehtestatud palga alammäärast, ujulaga lasteasutustes, kus on lapsele tagatud ujumisõppe võimalus, on see 13,4%.
Tallinna koolieelsete munitsipaallasteasutuste kohatasu ühe lapse kohta on 2024. aastal 100,04 eurot kuus (ujulaga koolieelses lasteasutuses 109,88 eurot kuus).
Tallinna koolieelsete munitsipaallasteasutuste kohatasu Tallinna linna elanikele ühe lapse kohta on 71,25 eurot kuus (ujulaga koolieelses lasteasutuses 78,26 eurot kuus).
Koolieelsetes munitsipaallasteasutustes vanemate osa määra (ehk kohatasu) kehtestamist reguleerib Tallinna Linnavolikogu 22.12.2015 määrus nr 27 Koolieelsete munitsipaallasteasutuste kulude vanemate poolt kaetava osa määr
Osalustasu tuleb lapsevanemal tasuda möödunud kuu eest õigeaeglaselt (iga 20 kuupäev) sõltumata lapse kohalkäimisest.
Osalustasu ei maksta vaid selle perioodi eest, mil lasteaed on kollektiivpuhkuse ajaks suletud. Lasteasutuse ajutise sulgemise ajal (remont, töötajate kollektiivpuhkus jne.), mis vältab rohkem kui 3 tööpäeva, tasutakse vanema osa proportsionaalselt lasteasutuse lahtioleku ajale.
Kohatasuvabastus munitsipaallasteaias
Tallinna Linnavolikogu määruse "Koolieelsete munitsipaallasteasutuste kulude vanemate poolt kaetava osa määr" kohaselt vabastatakse vanema osa (edaspidi kohatasu) maksmisest vanem õppeaasta lõpuni (kuni 31. august) lapsevanema avalduse alusel:
- kui vanema(te) netosissetulek esimese pereliikme kohta kuus on väiksem kehtivast töötasu alammäärast* ja iga järgmise pereliikme kohta väiksem kui 80% kehtivast töötasu alammäärast ja kui nii vanema kui ka lapse elukoht on rahvastikuregistri andmetel Tallinna linnas samal aadressil;
* netosissetulek esimese pereliikme kohta on 819,99 eurot ja iga järgmise pereliikme kohta on 655,99 eurot.
2-liikmelise pere puhul maksimaalselt 1475,98 eurot;
3-liikmelise pere puhul maksimaalselt 2131,97 eurot;
4-liikmelise pere puhul maksimaalselt 2787,96 eurot;
5-liikmelise pere puhul maksimaalselt 3443,95 eurot.
* Pere netosissetulekut kontrollib avalduse esitaja elukohajärgse linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakond.
* Sissetuleku alusel esitatud avalduse korral rakendatakse kohatasu vabastus vanemale kõikide lasteaias käivate pere laste osas, kes avalduse esitamise hetkel elavad vanemaga rahvastikuregistri andmetel Tallinna linnas samal aadressil ja lapsed on Tallinna munitsipaallasteaia nimekirjas (laps on lasteaia nimekirjas rühma registreerimise alguskuupäevast).
- teise või enama lasteasutuses käiva lapse eest juhul, kui Tallinna munitsipaallasteasutuses käib pere kaks või enam last ning kui nii vanema kui ka kõnealuste laste elukoht on rahvastikuregistri andmetel Tallinna linnas;
- koolivälise nõustamismeeskonna (Innove Rajaleidja keskus) soovitusel sobitusrühmas sobitatud või erirühmas käiva või tavarühmas käiva ning erirühma kohta ootava lapse eest, kui nii vanema kui ka kõnealuse lapse elukoht on rahvastikuregistri andmetel Tallinna linn.
Avalduse kohatasu vabastuseks saab esitada digitaalselt aadressil info.haridus.ee/lasteaiakoht või paberil lasteaia direktorile.
Kohatasuvabastuse avalduse vormid:
Sissetulekust sõltuv vanemate poolt kaetava osa määra maksmisest vabastamine
Teise ja enama lapse vanemate poolt kaetava osa määra maksmisest vabastamine
Nõustamismeeskonna soovitusel vanemate poolt kaetava osa määra maksmisest vabastamine
Vanem võib esitada avalduse igal ajal, kui soodustuse vajadus tekib, kuid tasub tähele panna, et pere sissetulekust sõltuv kohatasu vabastus on tähtajaline ning kehtib õppeaasta lõpuni (31. augustini). Kohatasu vabastus lõpetatakse enne õppeaasta lõppu kui vanema ja/või lapse elukoht ei ole rahvastikuregistri andmetel Tallinn.
Alates 1. jaanuarist 2023 on vanema osa toetuse taotlemise ja saamise õigus vanemal, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on toetuse taotlemise kalendriaastale eelneva kalendriaasta 31. detsembril ning käimasoleval aastal katkematult Tallinna linn.
Määruse alusel rakendatakse sissetuleku alusel kohatasu vabastus vanema poolt esitatud avalduse esitamise kuule järgnevast kuust. Näiteks septembris esitatud avalduse puhul saab vanem soodustuse alates 1. oktoobrist ning septembrikuu eest esitatud kohatasu tuleb vanemal tasuda. Need vanemad, kellel vanema osa vabastus lõpeb õppeaasta lõpus (31. august), saavad esitada avalduse kohatasu vabastuseks uueks õppeperioodiks augustist. Kohatasu maksmisest vabastust uuele lapsele saab taotleda lapse rühma registreerimise kuupäevast (lapse rühma registreerimise alguskuupäev).
Nõustamiskomisjoni otsuse alusel või kahe ja enama lasteaias käiva lapse puhul rakendatakse vabastus lapsevanema avalduse esitamise kuust kuni õppeaasta lõpuni (31. august). Nendel vanematel, kellel on hetkel kehtiv kohatasu vabastus õppeaasta lõpuni (õppeaasta lõpeb 31. august) nõustamiskomisjoni või kahe ja enama lapse eest, saavad esitada avalduse alates septembrist. Augustis vastu võetud uus laps, kes vastab määruse tingimustele, on vanemal võimalus taotleda vabastust ka augusti eest, kuid sel juhul tuleb esitada taotlus augustis ning see kehtib ainult käeoleva augusti kuu lõpuni, uuel õppeaastal soodustuse saamiseks tuleb esitada septembris uus avaldus.
- Kui nakkushaiguste epideemilise leviku tõttu suletakse lasteasutus või lasteasutuse rühm, milles laps käib vanemad vabastatakse munitsipaallasteasutuste kulude vanema poolt kaetava osa maksmise kohustusest. Vabastust rakendatakse lasteasutuse või lasteasutuse rühma sulgemise perioodiks.
Alates 01.08.2024 on andmekogus muudetud munitsipaallasteaia kohatasu vabastuse taotlemine pere sissetuleku alusel. Uuesti tuleb taotlus esitada iga lapse kohta eraldi. Muudatus on seotud probleemiga, et pere elukoha andmed ei muutu tihti ühte moodi. Selle tulemusena jäävad sama taotluse peale lapsed, kes vastavad toetuse saamise tingimustele ja samuti need, kes ei vasta, mis tekitab segadust. Juhul, kui peres käib lasteaias rohkem lapsi, siis teistele lastele on soovitav vormistada pere sissetuleku asemel teise või enama lasteaias käiva lapse kohatasu vabastus, kuna sellest aastast kehtivad need kuni laps lahkub lasteaiast ehk ei ole enam õppeaastaga piiratud erinevalt sissetuleku alusel kohatasu vabastusest. Määruse muudatus hakkas kehtima sel aastal ja varasemalt (2023 aastal) vormistatud teise lapse kohatasu vabastused kehtivad kuni 31.08.2024 ning vajadusel tuleb uus taotlus vormistada.
Toidukulu tasumisest vabastamine täies ulatuses
Toidukulu tasumisest vabastatakse täies ulatuses lapsevanema avalduse alusel:
- vähekindlustatud pere laps juhul, kui lapse ja tema vanema(te) elukohana on rahvastikuregistrisse kantud Tallinna linn ja perekonna netosissetulek esimese pereliikme kohta on väiksem kehtivast töötasu alammäärast ning iga järgmise pereliikme kohta väiksem kui 80% kehtivast töötasu alammäärast;
- Tallinna Lastekodus asenduskoduteenusel viibiv ja lasteasutuses käiv laps.
Lapse toidukulu tasumisest vabastamise põhjendatud avaldus esitatakse lasteasutuse direktorile. Kui vanem ei ole avaldust esitanud, võib seda teha ka lasteasutuse õpetaja või asenduskodu juhataja.
Teised toetused ja soodustused
Toetuste maksmisega tegelevad Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet ja linnaosade sotsiaalhoolekande osakonnad
Õigusaktid
- Koolieelsete munitsipaallasteasutuste kulude vanemate poolt kaetava osa määr
- Tallinna linna koolieelsete munitsipaallasteasutuste laste toidukulu katmise kord
- Lapsehoiuteenuse rahastamise kord
- Koolieelsete eralasteasutuste toetamise kord
- Sotsiaalhoolekande seadus
- Sotsiaaltoetuste maksmise tingimused ja kord
- Sissetulekust sõltuvate toetuste maksimaalmäärad ja universaaltoetuste määrad