Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

2022. aasta kaasava eelarve ettepanekuid saab esitada oktoobri alguseni

2022. aasta kaasava eelarve ettepanekuid saab esitada oktoobri alguseni

1. oktoobrini saavad kõik tallinlased esitada ettepanekuid selle kohta, milliseid projekte võiks rahastada linna kaasavast eelarvest 2022. aastal.

„Kogukondlikud ideed on oluliseks aluseks iga linnaosa ühisel arendamisel ja parema linnakeskkonna loomisel. Tallinna kaasav eelarve on selleks väga hea võimalus, kus iga idee on teretulnud – mõelgem suurelt, kuid teostagem oma linnaosas,“ sõnas Tallinna Strateegiakeskuse tulevikulinna büroo juht Toomas Türk „Idee esitamisel tuleks mõelda nii teostatavusele kui ka sellele, kuidas oma ideele toetust leida, sest kaasava eelarve kui demokraatia tööriista eesmärk on ellu viia laiema huvi ja toetusega projekte.“

Kaasava eelarve planeeritav kogusumma 2022. aastal on 1 miljon eurot. Täpse kaasava eelarve kogusumma kinnitab Tallinna linnavolikogu eelarve vastuvõtmisel aasta lõpus. 

Kõik Tallinna elanikud saavad esitada oma kogukonnale meelepäraseid ideid, mida linna raha eest võiks rajada. Ideid saab esitada kuues kategoorias: 1) lapsed/noored; 2) linnakeskkond; 3) turvalisus; 4) sport; 5) kultuur/vaba aeg; 6) muu. Arvestada tuleb, et kaasava eelarve raha saab kasutada üksnes avaliku kasutuse ja vaba juurdepääsuga objektide jaoks. Oluline on see, et objekti peavad saama tasuta kasutada kõik linlased. Uuesti võib esitada ka neid projekte, mis eelmise aasta hääletusel ei pälvinud valituks osutumiseks piisavalt hääli.

Uusi ideid saab esitada digitaalselt, samuti ka paberil kas Tallinna Linnakantselei teenindusbüroos (Vabaduse väljak 7) või oma linnaosa valitsuses. Idee esitamise juhendiga saab tutvuda kaasava eelarve kodulehel.

Esitatud ideede teostatavust hindab ekspertkomisjon ning sõelale jäänud ideed liiguvad edasi tutvustamisele, arutamisele ja seejärel rahvahääletusele. Tallinna teise kaasava eelarve avalik hääletus kestab 29. novembrist 12. detsembrini 2021. Hääletusel saavad osaleda vähemalt 14-aastased isikud, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on Tallinn. Iga osaleja saab hääletada kuni kahe endale meeldiva idee poolt oma elukohajärgses linnaosas.

Möödunud aastal laekus linlastelt enam kui viissada kaasava eelarve ideed. Igas linnaosas valiti välja üks või erandina ka kaks ideed, millest enamik on praeguseks juba kas ellu viidud või saavad teoks veel enne aasta lõppu. Osa projekte, mis olid mahukad, kuid samuti vajalikud, valmivad järgmisel aastal.

2021. aasta kaasava eelarve rahastuse saanud projektide hulgas oli näiteks jätkusuutliku liigikooslusega jaapanipärase minimetsa rajamine Tildri tänavale Kristiines (esitas Marit Finnie). Metsa istutamine on kavandatud septembri viimasele nädalale.

Kesklinnas võitis kaasava eelarve hääletuse idee paigaldada joogikraanid terviseradade äärde (esitasid Moonika Kitt ja Taimi Saar). Praeguseks on veekraanid paigaldatud.

Pirital sai enim hääli pumptrack, mis sai valmis juba käesoleval suvel ning on laste poolt väga hästi vastu võetud (esitas Priit Aunroos). Linnaosa valitsus viis ellu ka teisele kohale tulnud idee, mille tulemusel said Kose VAK TK tenniseväljakud augustis uue kunstmurukatte (esitasid Kaie Vähesoo ja Lea Nilson).

Mustamäel valmis septembri alguseks pallimängude areen Tallinna 32. Keskkooli juurde Kiili tänaval, et huvilistel oleks võimalik lisaks korvpallile ja võrkpallile mängida ka tennist ja lauatennist ning talvel uisutada. Idee esitas Meelis Raiend.

Septembris valmib kava kohaselt Haaberstis kaasava eelarve hääletuse võitnud Õismäe raba terviseradade jõulinnak (esitas Alo Lõoke). Raja kasutajatele luuakse mitmekülgsed sportimistingimused, mis tooksid aasta ringi rohkem inimesi värske õhu kätte.

Nõmmel võitis 2021. aasta kaasava eelarve hääletuse Pääsküla ja Harku terviseradade katte rekonstrueerimise projekt (esitas Robert Peterson). Ehitusega on kavas alustada septembris.

Oktoobris peaks valmima veel teinegi projekt Kristiines – Löwenruh’ pargi madalseiklusrada, mille idee esitasid Rachel Karolin Kunda ja Annabel Tilk (siis Voomets). Seiklusrada on mõeldud vanematele lastele ning pakub võimalust panna oma liikumisosavus proovile võrdlemisi ohutult. Luuakse ka väike puhkeala pinkide, prügikasti ja rattaparklaga.

Lasnamäelaste poolehoiu võitnud Mustakivi jalakäijate tunneli renoveerimise projekti esimene etapp ehk tunneli vanade kioskite lammutamine ja tunneli korrastamine peaks valmima enne talve. Kuna projekti maksumus ületas ootusi, on see jagatud kaheks, teise etappi jääb tunneli uue arhitektuurse lahenduse loomine. Idee esitasid Anastasia Šarõmova ja Valentina Lašmanova.

Kopli tänaval Telliskivi Rimi ja Salme trammipeatuse vahelisel alal on 2022. aasta sügisel plaanis valmis saada Kass Augusti promenaad, mille eesmärk on tõsta kergliiklejate turvalisust ja rikastada linnakeskkonda. Idee esitasid Ülle Maiste, Meelis Luukas ja Ivika Holm.

Rohkem infot kaasava eelarve ideede esitamise ja hindamisprotsessi kohta leiab veebilehelt /kaasaveelarve

Pildil: Pirita pumptrack (foto Albert Truuväärt)   

Kaasava eelarve 2021 projekt Pirita pumptrack_foto Albert Truuväärt.jpg

Kaasava eelarve 2021 projekt Pirita pumptrack.jpg

   

Sarnased uudised