Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Alanud on hääletamine Riigikogu valimistel

Alanud on hääletamine Riigikogu valimistel

​​​​​​​Riigikogu valimiste nädal kestab 27. veebruarist 5. märtsini. Kõik valijad on oodatud andma soovitud kandidaadile oma hääle kas elektrooniliselt või valimisjaoskonnas. Erandkorras saab valimiskasti tellida ka koju.

Tallinna linnasekretär ja valimiskomisjoni esimees Priit Lello kutsub kõiki kasutama oma õigust valida ja kujundada sellega Eesti tulevikku. „Igast valijast oleneb, missugune on Eesti arengusuund järgmiseks neljaks aastaks. Liiatigi on meie riigis loodud väga head võimalused selleks, et oma kodanikukohust oleks lihtne ja mugav täita. Igaüks saab hääletada viisil, mis talle paremini sobib ja kohas, kuhu tal on mugav minna. Loodan, et keegi ei jäta oma õigust ja võimalust kasutamata,“ ütles Lello.

27. veebruarist kuni 2. märtsini iga päev kella 12–20ni saavad kõik Eesti Vabariigi valijad hääletada igas avatud valimisjaoskonnas. See tähendab, et Tallinnas saavad sel perioodil hääletada ka näiteks Tartu, Narva, Pärnu ja Rapla valijad. Nendel päevadel on Tallinnas avatud 24 valimisjaoskonda, millest enamik asub suurtes kaubanduskeskustes või nende lähedal. 

Ainult oma valimisringkonna valimisjaoskondades saab pabersedeliga hääletada reedel, 3. märtsil ja laupäeval, 4. märtsil kell 12–20 ning pühapäeval, 5. märtsil kell 9–20. Siis on avatud kõik Tallinna 80 valimisjaoskonda, millega saab tutvuda Tallinna valimiste veebilehel https://www.tallinn.ee/et/valimised  

Elektrooniliselt saab hääletada veebilehel valimised.ee 27. veebruari hommikul kella 9-st kuni laupäeva, 4. märtsi õhtu kella 20-ni. Samas on avaldatud ka kandidaatide nimekirjad. Hääletamiseks on vajalik mobiil-ID või ID-kaart, kehtivad sertifikaadid ja PIN-koodid.

Pühapäeval, 5. märtsil saab hääle anda kell 9–20 ainult oma valimisjaoskonnas pabersedelil. 

Kodus saab terviseseisundi tõttu või muul mõjuval põhjusel hääletada reedest, 3. märtsist pühapäeva, 5. märtsini kell 9–20. Selleks tuleb esitada taotlus telefonitsi või kirjalikult oma linnaosavalitsusele (vt www.tallinn.ee/et/valimised/kodus-haaletamine).

Infot selle kohta, kuidas ja kus saab hääletada, leiab e-rahvastikuregistrist. Selleks tuleb sisse logida e-rahvastikuregistrisse aadressil rahvastikuregister.ee ja valida menüüst „Minu andmed“ (Minu andmed –> Minu valimisinfo –> Vaatan andmeid). Valimisinfo leht näitab, millises ringkonnas valija hääletada saab, kus asuvad selle ringkonna valimisjaoskonnad ja millal need on avatud. 

Tallinn jaguneb Riigikogu valimistel kolmeks valimisringkonnaks: valimisringkonda number 1 kuuluvad Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine linnaosa, valimisringkonna number 2 moodustavad Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita ning valimisringkonna number 3 Mustamäe ja Nõmme linnaosa. 

Siseministeerium saatis igale valimisõiguslikule inimesele hääletamisega seotud teabelehe. Juhul kui valija ei ole teabelehte hiljemalt 23. veebruaril kätte saanud, tasub tal kontrollida oma valimisinfot e-rahvastikuregistri kaudu, helistada rahvastikuregistri infotelefonile 612 4444 või pöörduda lähimasse linnaosavalitsusse.