Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Algav Birgitta festival pakub nii barokkooperit kui ka kaasaegset suurkontserti

Algav Birgitta festival pakub nii barokkooperit kui ka kaasaegset suurkontserti

1.–11. augustini toimuv Birgitta festival toob publiku ette mitmekesise programmi, kust leiab hingematvaid emotsioone, ainulaadseid ja esmakordseid ettekandeid ning elamusi pakkuvaid artiste. 

Festivali kunstiline juht Tõnu Kaljuste juhib tähelepanu harukordse programmi kirkale muusikale ja esinejatele: „Monteverdi oopereid pole Eestis seni esitatud. Birgitta festival heastab selle puudujäägi "uue tallinlase", tuntud vanema muusika esitaja Lawrence-Kingi abiga. Eino Tambergi  „Cyrano de Bergerac“ on meie ooperimuusika üks pärlitest, mis jõuab Piritale Tartust. Lisaks oleme avanud uksed harva esitatavale žanrile - kirikuooper. Kadri Voorandi ja Estonian Voicese kontserdil tulevad lavale paljud Kadri Voorandiga koostööd tegevad muusikud ja uue partnerina VHK orkester koos Rasmus Puuriga! Festivali lõpetan Margo Kõlari „Pirita missaga“, mille ühendan tervikuks II maailmasõja eel loodud Honeggeri oratooriumiga "Surmatants".“

Claudio Monteverdi barokkooper „Orpheus“ avab festivali 1. augusti õhtul. Selles on nii mõõtmatult suurt kaotusvalu kui truud armastust, aga ka enneolematut muusika jõudu. Peategelase Orpheuse müütiline teekond kulgeb spiraalselt taevastest sfääridest läbi maiste aastaaegade põrgu ringideni. Kogus oma suursugususes pakub „Orpheus“ võimalust reisida ajas neli sajandit tagasi, barokiajastu Itaalia vaatamisväärsuste, helide ja emotsioonide juurde, mis tulevad Birgitta festivalil ettekandele ajastutruus lavastuses ja ajastule omastel muusikariistadel. Monteverdi 1609. aastal valminud  partituur ja Striggio 1607. aastal loodud libretto pakuvad ooperile kahte erinevat lõppu: kas Apollo päästab Orpheuse või mõrvavad ta raevukad menaadid?

Ka festivali direktori Lennart Sundja sõnul on „Orpheus“ kahtlemata tänavuse festivali kõige erilisem produktsioon: “Eriline juba ainuüksi selle poolest, et kuigi see ooper on üle 400 aasta vana, on tegemist Eesti esmaettekandega! Orpheust mängitakse vaid kahel õhtul augustis, see lavastus on sündinud spetsiaalselt Pirita kloostri varemetesse, laval on barokkorkester ajastutruudel instrumentidel ning fantastilised solistid ja koor.” 

5. augustil esitlusele tulev Eino Tambergi ooper „Cyrano de Bergerac“, viib meid 17. sajandi Pariisi. Lavateose sündmustik põhineb näidendil, mille keskmes on suure ninaga impulsiivne mõõgakangelane Cyrano, kes valdab teravat keelekasutust sama oskuslikult kui rapiiri. 

“Eino Tambergi ooper „Cyrano de Bergerac“ on produktsioon teater Vanemuinelt, kuhu on kaasatud tavatult palju külalissoliste ning millele annab erakordse võimsuse Mare Tommingase valgus- ja videokujundus, “ tõdeb Sundja.

6. augustil tuleb Tallinna metodisti kirikus ettekandele Olli Kortekangase kirikuooper „Lõpp ja algus“, mis põhineb Dietrich Bonhoefferi kirjutistel vanglaseinte vahelt, ühendades haaravasse muusikasse sügavad mõtted ja dramaatilised meeleolud. 

“Olli Kortekangase tantsuga kammerooperi „Lõpp ja algus“ on teist moodi juba selle poolest, et see põhjanaabrite lavastus jõuab Tallinnas kuulajate ette enne kui Helsingis,” selgitab Sundja.

8. augusti kontsert „Ma olen siin!“ toob lavale erakordse ja võimsa muusikutekoosluse: Estonian Voices, Kadri Voorand koos bändiga ning VHK orkester Rasmus Puuri juhatamisel. 

Festivali lõpetab algselt ühehäälsena Pirita kloostri jumalateenistuste tarbeks Margo Kõlari kirjutatud "Pirita missa", mis paneb proovile Pirita kloostri varemetesse rajatud ajutise ooperimaja lava mahutavuse, sest toob kokku solistid, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja 200-liikmelise võimsa koori.

Birgitta festival sai alguse 2005. aastal Eri Klasi eestvedamisel ja tema kunstilisel juhtimisel arenes see Tallinna igasuviseks muusikaliseks tippsündmuseks. Pirita kloostri varemetes toimuval festivalil on esinenud maailma kõrgeimad tipud ja tuleviku suurnimed, kes meenutavad veel aastaid päikeseloojangus kõrguvaid keskaegseid müüre ja suveõhtute sumedust.

Festivali kavaga saab lähemalt tutvuda siin.