Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Birgitta festival tõi Pirita kloostrisse üle 4200 muusikasõbra

Birgitta festival tõi Pirita kloostrisse üle 4200 muusikasõbra

Peale kaheaastat pausi toimus eelmisel nädalal üks pealinna muusikaelu tunnusfestivale, Tallinna Filharmoonia korraldatav Birgitta festival. 6.-14. augustil Pirita kloostri varemetes aset leidnud suurejooneline muusikasündmus keskendus tänavu Soome-Eesti muusikasilla loomisele ja tõi ainulaadsesse kontserdipaika 4244 muusikasõpra.

Foto: Siim Vahur

Birgitta festivalil kõlasid uudisteosena Veljo Tormise ja Rasmus Puuri ooper „Lalli“, Elmo Nüganeni Vanemuises lavastatud Mozarti ooper „Don Giovanni“, Kristjan Järvi ja Baltic Sea Philharmonic’u nägemus Shakespeare’i näidendist „Torm“ ning Kimmo Pohjoneni ja Tallinna kammerorkestri kontsert „Uniko“.


Tallinna kultuurivaldkonna abilinnapea Kaarel Oja sõnul sai tänavusel Birgitta festivalil tähtsündmuseks uudisteose „Lalli“ maailma esmaettekanne. „Uusi oopereid jõuab meie muusikateatris lavale harva ja nii on need alati sündmused. „Lalli“ igatine õnnestumine tegi sellest aga suursündmuse, mis sobitub suurepäraselt meie muusikalinnaks olemisse ja kinnitab Birgitta festivali rolli selles,“ rääkis Oja. „Festival õnnestus tervikuna, sest ta mitte lihtsalt ei naasnud üle paari aasta, vaid tegi seda värskena, ennast uuesti kehtestades ja igati kaasaegse muusikateatrifestivali ootustele vastates, kuid jätkuvasti maalilises ja täiesti omaette kohavaimuga Pirita kloostris.“

Tallinna Filharmoonia direktori Lennart Sundja sõnul rakendati Birgitta festivalil tänavu esmakordselt ka keskkonnasõbraliku avaliku ürituse korraldamise juhiseid. „Festivalil toimus jäätmete liigiti kogumine ja kasutusel olid korduskasutusnõud, mille käitlemiseks testiti nõude tagastusautomaate,“ rääkis Sundja. „Samuti peeti jätkusuutlikkuse põhimõtteid silmas ka lavadekoratsioonide loomisel ja ülespanekul, et neid saaks kasutada uutes etendustes. Ooperi „Lalli“ lavadekoratsioonideks kasutatud materjal leiab taaskasutust Eesti Draamateatris peagi lavastuvas Henrik Ibseni näidendis „Meister Solness“. Kostüümid ja osa lavakujundusest jääb esialgu tallele, sest käivad läbirääkimised ooperi etendamiseks ka Soomes.“

Esimene Birgitta festival toimus Pirital 2005. aastal ning kuni pandeemiast tingitud pausini 2020. ja 2021. aastal toimus see järjepidevalt igal aastal. Festivali käimalükkaja ja eestvedaja oli Eri Klas, kes oli selle kunstiline juht kuni oma surmani aastal 2016. Vahemikus 2017-2019 oli festivali kunstiliseks juhiks Risto Joost. Tänavuse Birgitta festivali kunstiline juht oli Tallinna Filharmoonia peadirigent Tõnu Kaljuste ning sel aastal keskenduti muusikasilla loomisele Eesti-Soome muusikute ja heliloomingu vahele.