Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Enim on laekunud ideid turvalisuse ja keskkonnasõbraliku linnaruumi loomiseks

Enim on laekunud ideid turvalisuse ja keskkonnasõbraliku linnaruumi loomiseks

Sel nädalal algas Tallinnas ideekorje, millega anti stardipauk linna 2023. aasta kaasavale eelarvele. Oma ettepanekuid saavad tallinlased esitada kuni 2. oktoobrini.

Kaasava eelarve ideekorjele saavad kõik Tallinna elanikud oma ideid esitada SIIN või linnaosavalitsustes ja Tallinna linnavalitsuse teenindussaalis. Ideid saab esitada eesti, vene ja inglise keeles kuni 2. oktoobrini.

Tänaseks on juba laekunud 71 ideed ja kõige enam on ettepanekuid tulnud turvalisuse ja keskkonnasõbralikuma linnaruumi valdkonnas.

Kesklinna vanem Monika Haukanõmm märkis, et Kesklinnas mullu hääletuse ülekaalukalt võitnud kaasava eelarve ideed hakatakse realiseerima juba lähiajal. „Kindlasti jõuame selle tööga novembriks lõpule ning kaasava eelarve raames istutatakse 15 väljavalitud paika kokku 108 erinevat liiki puud – hõbepapleid, jalakaid, vahtraid, pärnapuid, pirnipuid ja hobukastaneid. Puuliikide valikul arvestasime istutuspaikade eripärasid ja konkreetset kasvukeskkonda. Kesklinna haljastamise eest ei kanna me hoolt üksnes kaasava eelarve raames – parkidesse ja haljasaladele oleme tänavu juba istutanud sadu põõsaid ja kümneid puid,“ rääkis Haukanõmm. „Esimesel aastal, mil Tallinnas elanikkonna kaasamist rakendasime, võitis Kesklinnas idee paigaldada juurde joogiveekraane. Selle tulemusena ongi nüüd neid linnaosas kaks korda rohkem kui enne.“
Kaasava eelarve planeeritav kogusumma 2023. aastal on üks miljon eurot, täpse summa kinnitab Tallinna Linnavolikogu Tallinna linna 2023. aasta eelarve vastuvõtmisel. Linlased saavad omale meelepäraseid projekte toetada 21. novembrist kuni 4. detsembrini toimuval avalikul hääletusel.
 
Esitatud ideede teostatavust hindab ekspertkomisjon ning sõelale jäänud ideed liiguvad edasi tutvustamisele, arutamisele ja seejärel rahvahääletusele. Ent arvestada tuleb sellega, et kaasava eelarve raha saab kasutada üksnes avaliku kasutuse ja vaba juurdepääsuga objektide jaoks. 
Igas linnaosas saab järgmisel aastal ellu viia ühe kaasava eelarve tingimustele vastava projekti, mille linnaosa elanikud on ise välja pakkunud ja mis on saanud hääletusel kõige enam hääli. 
 
Tallinna linn algatas kaasava eelarve esmakordselt 2020. aastal ja selle investeeringute kogumahuks 2021. aastal oli 800 000 eurot. Toona laekus ideekorjele 420 ideed, millest 99 läksid edasi avalikule hääletamisele. 2021. aastal laekus 2022. aasta kaasava eelarve ideekorjele 389 ideed ja avalikule hääletamisele läks neist 132.
 
Lähemalt saab Tallinna 2023. aasta kaasava eelarve kohta lugeda SIIT  
 

Sarnased uudised