Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Euroopa parlamendi valimisteni on jäänud üks kuu

Euroopa parlamendi valimisteni on jäänud üks kuu

Eestist valitakse 9. juunil Euroopa Liidu 720-liikmelisse esinduskokku seitse liiget. Hääletada saab nii jaoskonnas kui ka elektrooniliselt.

Tallinna linnasekretär ning valimiskomisjoni esimees Priit Lello selgitas, et suuri muudatusi valimiste korraldamises küll ei ole, kuid juhtis tähelepanu, et Euroopa parlamendi valimised toimuvad ühes üleriigilises valimisringkonnas. „See tähendab, et kõik valijad saavad valida samu kandidaate. Tänu 2021. aastast kasutusel olevale elektroonilisele valijate nimekirjale ja ühele valimisringkonnale saab anda oma hääle ükskõik millises valimisjaoskonnas üle Eesti.“

Tallinna linnas saab 3. kuni 6. juunini hääletada 17 jaoskonnas ning 7. kuni 9. juunini kõikides 76 pealinnas avatud valimisjaoskonnas.

E-hääletamine toimub 3. kuni 8. juunini veebilehel www.valimised.ee. E-hääletamiseks on vaja internetiühendusega arvutit ning ID-kaarti või mobiil-ID-d koos PIN-koodidega. Valimispäeval, 9. juunil e-hääletamist ei toimu.

Euroopa parlamendi valimistel on hääletamisõigus hiljemalt valimispäeval 18-aastaseks saanud Eesti kodanikel ja Eesti kodakondsust mitteomaval Euroopa Liidu kodanikel, on hiljemalt valimispäevaks saanud 18-aastaseks, neil peab olema püsiv elukoht Eestis, neil ei tohi olla päritoluriigis hääletamisõigust ära võetud ning nad peavad olema taotlenud enda kandmist Eesti valijate nimekirja.

Hääletusõigus puudub isikutel, kes on tunnistatud valimisõiguse osas teovõimetuks, keda on kohtu poolt süüdi mõistetud kuriteos ja kes kannavad vanglakaristust.

Kõikidele valijatele, kes on kantud valijate nimekirja, saadetakse hiljemalt 30. mail valimiste teabeleht, mis sisaldab infot hääletamisõiguse tingimuste ja hääletamisvõimaluste kohta. Et teabeleht jõuaks valijani, tuleb tal elukohaandmed korrastada hiljemalt 10. maiks, sest siseministeerium koostab valijate nimekirjad rahvastikuregistri andmete alusel 10. mai seisuga. Teabeleht saadetakse valijale kas elektrooniliselt või paberil. Valimiste teabeleht on informatiivse sisuga, mida ei ole vaja hääletamisel valimisjaoskonda kaasa võtta.

Valimisinfoga saab hiljemalt 27. maist tutvuda ka e-rahvastikuregistri kaudu veebilehel www.rahvastikuregister.ee/personal/election. Kui teabeleht pole hiljemalt 30. maiks kohale jõudnud, siis samal veebilehel saab kontrollida oma valimisinfot või pöörduda elukohajärgsesse linnaosavalitsusse.

Lisainfot Euroopa Parlamendi valimiste kohta Tallinnas leiab veebilehelt www.tallinn.ee/valimised.