Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Huvikeskus Kullo uuest majast saab moodne kogukonnakeskus

Huvikeskus Kullo uuest majast saab moodne kogukonnakeskus

9. juunil tutvustasid KUU ja Nikita Atikin arhitektid linnavalitsuse esitluskeskuses Tallinna Huvikeskus Kullo uue hoone eskiisprojekti. Eeskätt lastele ja noortele mõeldud hoonest saab ühtlasi ka moodne kogukonnakeskus, mis loob lisandväärtust kogu piirkonnale. 

Huvikeskuse 1970ndatel ehitatud hoone on amortiseerunud ning selle ruumilised ja tehnilised võimalused ei vasta tänapäeva nõuetele. Seetõttu on plaanis maja lammutada ja rajada uus multifunktsionaalne hoone, kus lisaks huvikoolile asuvad raamatukogu ja noortekeskus. Uue hoone projekteerimiseks ja tervikvisiooni loomiseks seda ümbritsevale Löwenruh’ pargile korraldati 2021. aastal arhitektuurivõistlus, kus parimaks tunnistati KUU OÜ ja Nikita Atikin OÜ ideekavand „Päike“ (arhitektid Koit Ojaliiv ja Kristel Niisuke).

„Arhitektid on täpselt tabanud visiooni, millisena me tuleviku Kullo maja soovime näha – tänapäevase loovust soodustava õpiruumi ning atraktiivse kogukonnakeskusena. Hoone kavandamisel on suurt rõhku pandud ühisele ruumile, mis loob eri keskkondade ja funktsioonide vahel mõnusa sünergia, seda nii sees kui ka väljas,“ märkis abilinnapea Tiit Terik. „Enam kui poole tulevase huvikeskuse pinnast hõlmavad Kullo huvikooli õppe- ja tööruumid, teine osa jaguneb Kristiine noortekeskuse ja raamatukogu vahel. Neid kolme seob üheks tervikuks avatud ala, kus asuvad galerii ja kohvik. Erilisust lisab majale katusepark, kus saab läbi viia õuesõpet või lihtsalt puhata ja lõõgastuda.“

Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe ütles, et uue Kullo keskuse ideed on sündinud koostöös kohaliku kogukonnaga, et tekiks hea kvaliteetne ruum ja veelgi tihedam inimeste vaheline koostöö. „Kullo loomisel on arvestatud sihtgruppide huvidega ja see kujuneb tulevikus uueks linnaosa keskuseks. Lisaks huvikoolile, noortekeskusele ja raamatukogule saab keskuses olema 300-kohaline saal, kus tulevikus korraldatakse kogukonnale olulisi sündmuseid. Välialad on samuti planeeritud avalikuks kasutamiseks, moodustades naabruses asuva looduskaitsealuse Löwenruh pargiga ühtse terviku. Pargialal taastatakse ja säilitatakse selle ajalooline üldilme." 

Huvikeskuse õuele rajatakse ka õuesõppe alad ja kogukonnaaed koos vaba aja veetmise võimalustega. Mõnusa ruumi avaliku pargiala ja siseruumi vahel moodustavad hoonele kavandatud terrassid. 

„Loome Kristiine linnaosale uue avaliku väljaku koos keskse sündmusruumiga, mis saab olema tihedas kontaktis nii Löwenruh pargi kui ka uue Kullo hoonega. Lisanduva haljastuse abil, mida kavandame ka hoone katustele, kasvab park niiöelda suuremaks ning keskkond muutub paremaks. Tänu uutele funktsioonidele pakub hoone lisaks huvikeskuse kasutajatele tegevusi palju suuremale kogukonnale – võiks julgelt öelda, et kogu linnale. Hoones olevad tegevused on omavahel visuaalselt ühendatud, luues hea pinnase uuteks koostöö vormideks eri distsipliinide vahel. Soovime, et hoone kasutajad tunneksid end kui ühtne perekond,“ rääkis arhitekt Kristel Niisuke.

Huvikeskus Kullo on Eesti suurim huvikool, kus käib enam kui 2400 õpilast. Planeeritava uue hoone netopindala on ligikaudu 11 000 ruutmeetrit, selle rajamiseks on kavandatud 22,6 miljonit eurot. Ehitusprojekt valmib käesoleva aasta lõpuks. Hoone ehitusega on plaanis 2024. aastal ja see peaks valmima 2025. aastal.