Järgmisel aastal on restaureerimistööde fookuses Skoone ja Ingeri bastioni taastamine
Järgmisel aastal on Tallinnas kavas jätkata mitmete oluliste restaureerimistöödega, millest osaga tehti algust juba tänavu. 2025. aasta linnaeelarve eelnõus on Toompea tugimüüri, bastionite ning linnamüüri restaureerimiseks planeeritud 2,8 miljonit eurot.
Linnaplaneerimise abilinnapea Madle Lippus rõhutas, et kultuuripärandi hoidmisel on linna eesmärk lisaks objektide korrastamisel ka nende kasutusvõimaluste mitmekesistamine. „Skoone bastioni korrastamise järel liigume edasi Rannavärava staadioni ja teiste liikumise- ja näiteks tervisespordi võimaluste rajamisega.“
„Tallinna vanalinna tugevuseks on selle mitmekülgsus, näiteks mitmekesine kultuurielu või võimalus nautida nii kõrgetasemelist restoranikultuuri kui einet linnapargis. Seetõttu pööramegi oma tähelepanu vanalinna avaliku ruumi mitmekesistamisele erinevate tegevustega nii kohalikele kui vanalinna külalistele,” sõnas abilinnapea.
Järgmise aasta fookus on Skoone ja Ingeri bastioni restaureerimisel. Sel aastal alustati Skoone bastioni vanalinna poole jäävate keldrite korrastamist, mis olid äärmiselt avariilises seisus. Restauraatorite ohutuse tagamiseks tuli müüre ja võlve varistada ja need laotakse uuesti üles. Tööde maksumus on ligi 420 000 eurot ja need valmivad kevadel. Lisaks on valmimas bastioni pealse pargiala eskiisprojekt. Sügisel alustati ka Põhja puiestee poolse bastioninõlva kolmanda etapi ehk keskmise osa müüritöödega. Need tööd lähevad maksma ligi 650 000 eurot ja kestavad samuti järgmise sügiseni.
Samuti jätkuvad järgmisel aastal Ingeri bastioni restaureerimistööd. Töödega tehti algust tänavu Toompea tänava poolses osas. Müüre puhastades ja avades selgus, et bastioni tugimüüri seisukord oli ootamatult halb, mistõttu on vajalik põhjalikum ümberladumine. Tööd korraldati ümber ning aasta lõpuks valmib bastioni Kaarli puiestee poolne osa.
Lisaks bastionitele olid 2024. aastal olulisemad tööd:
• Patkuli trepi restaureerimine läks maksma ligi 470 000 eurot. Praegu on trepi müüri poolsele küljele lisaks projekteerimisel täiendav käsipuu, mille tootmine ja paigaldamine tellitakse kohe pärast jooniste valmimist.
• Linnamüüri restaureerimistööd lõpetati Köismäe, Plate, Eppingi ja Grusbeke-taguse torniga külgnevatel lõikudel. Nende töödega alustati juba eelmise aasta sügisel ning lõppesid 2024. aasta augustis. Kokku kulus töödele ligi 300 000 eurot, millest sel aastal 233 000 eurot.
• Praegu on käimas veel linnamüüri sama piirkonna puittarindite remont. Korrastatakse Köismäe, Plate, Eppingi ja Grusbeke-tagusel torni sissepääsud ning Nunnatorni, Saunatorni ja Kuldjala torni ühendav kaitsekäik. Remonditööde tähtaeg on detsembris ja need lähevad maksma ligi 22 000 eurot.
• Dominiiklaste kloostri Katariina kiriku uus katus valmib samuti aasta lõpuks. Projekti maksumus on ligikaudu 525 000 eurot.
Pealinna pühakodade ja neis leiduva kultuuripärandi restaureerimiseks ellu kutsutud Tallinna kirikurenessansi programmile oli selleks aastaks ette nähtud ligi 400 000 eurot. Suuremad toetatud projektid olid:
• Oleviste kiriku lõunalöövi katuse lääneosa restaureerimine, milleks linn eraldas 162 000 eurot.
• Toomkiriku restaureerimistööd, sealhulgas altari- ja kooriruumi ning viilutorni taastamine, mida linn toetas 150 000 euroga.
• Püha Vaimu kirikus jätkusid Bernt Notke altari uurimis- ja taastamistööd, mis said linnalt toetust 22 000 eurot.
• Kaarli kiriku lõunafassaadil restaureeriti viis suurt akent, mis läksid maksma 46 000 eurot.
• Peeter-Pauli katedraalis tehakse vundamendi hüdroisolatsioonitöid, millele linn eraldas 17 500 eurot.