Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kaasava eelarve hääletusel saab osaleda 3. detsembri südaööni

Kaasava eelarve hääletusel saab osaleda 3. detsembri südaööni

Tallinna 2024. aasta kaasava eelarve rahvahääletus kestab veel neli päeva, hääletada saab pühapäeva, 3. detsembri südaööni. Tänase seisuga on oma lemmikprojekti toetanud ligi 5430 tallinlast.

Kõige aktiivsemalt on osalenud Lasnamäe linnaosa elanikud, kus hääle on andnud 1240 inimest. Kesklinnas on hääletanud 742, Haaberstis 694, Mustamäel 679, Põhja-Tallinnas 615, Pirital 515, Kristiines 475 ja Nõmmel 469 inimest.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul toob iga päeva hääletajaid juurde, näiteks eilsega võrreldes on lisandunud 700 inimest. „Selleks, et hääletusel oleks jõud, on igas linnaosas vaja jõuda kindla lävendini. Esimesena ületas finišijoone Pirita linnaosa, lõpuspurdil on Nõmme ja Kristiine. Teistel linnaosadel on ees veidi pikem teekond, kuid usun, et ka seal jõutakse soovitud tulemuseni,“ rääkis Kõlvart. „Kutsun kõiki, kes ei ole oma arvamust veel andnud, seda võimalust kindlasti kasutama, et oluline investeering ei jääks üheski linnaosas tegemata.“

Selleks, et tagada kaasava eelarve legitiimsus ja luua lisandväärtust võimalikult paljudele, on iga linnaosa jaoks kehtestatud minimaalne hääletajate arv: Kristiines, Nõmmel ja Pirital 500, Haaberstis, Mustamäel, Kesklinnas ja Põhja-Tallinnas 1000 ning Lasnamäel 1500 inimest. Seega on Lasnamäe linnaosas oodatud veel vähemalt 358, Kesklinnas 331, Haaberstis 306, Mustamäel 321, Põhja-Tallinnas 385, Nõmmel 31 ja Kristiines 25 inimese hääletaja panus. Pirita on lävendi ületanud, kuid hääled on sealgi jätkuvalt oodatud.

Tuleva aasta kaasava eelarve ideekorjele esitati 492 ideed, millest rahvahääletusele tuli ekspertkomisjoni eelvaliku tulemusel 149. Nõmme linnaosas on valikus 35, Kesklinnas 26, Kristiines 20, Lasnamäel 18, Pirital 15, Mustamäel 13, Põhja-Tallinnas 12 ja Haaberstis 10 ettepanekut. Igas linnaosas viiakse ellu vähemalt üks kaasava eelarve tingimustele vastav projekt, mis saab elanikelt kõige enam hääli.

Kõige populaarsemad olid ideekorjel keskkonnasõbraliku linnaruumi, spordi ja vaba aja ning turvalisuse valdkonnad. Enim esitati ettepanekuid mänguväljakute rajamiseks või uuendamiseks, välijõusaalide ja seiklusparkide rajamiseks, sooviti koerte jalutusväljakuid, kogukonnasaunu, vandaalikindlad rattajaamasid jpm. Originaalsete üksikideedena võib näiteks tuua külakiige Snelli parki, taarakorvid prügikastidele, raamatusõprade linnaia, trossilaskumise Hirveparki, droonilennu õpperaja Paeväljale, rohkem linnumaju, kuid seegi on vaid väike loetelu.

Endale meelepäraseid ideid saavad linlased toetada avalikul hääletusel kuni 3. detsembri südaööni. Hääletada saab vähemalt 14-aastane isik, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on Tallinn. Igal osalejal on võimalik anda hääl kuni kahele ideele oma elukohajärgses linnaosas. Hääle saab anda kas kaasava eelarve veebilehel, oma linnaosavalitsuses või linnakantselei teenindussaalis (Vabaduse väljak 7).

Käesoleva aasta ideekorje tulemuste elluviimiseks on 2024. aasta eelarvesse kavandatud üks miljon eurot. Kogusummast 75 protsenti jaotatakse linnaosade vahel võrdselt ning ülejäänud 25 protsendi jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil.

Kaasava eelarve protsessi korraldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet.

Täiendav info ja hääletamine: tallinn.ee/kaasaveelarve