Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kaasava eelarve ideekorjele esitati rekordarv ideid

Kaasava eelarve ideekorjele esitati rekordarv ideid

Tallinna 2024. aasta kaasava eelarve ideekorjele esitati tänavu 491 ettepanekut, mis ületab eelmise rekordi 76 võrra ja on ka nelja aasta parim tulemus. Ideede elluviimise võimalikkust hindab ekspertkomisjon ning linnaosades realiseeritavad projektid selguvad avalikul hääletusel.  

Linnapea Mihhail Kõlvart tänab kõiki kaaslinlasi, kes jagasid oma ideid avaliku ruumi arendamiseks. „On heameel näha, et esitatud ideede hulk on üha kasvanud. Tänavu saabunud rekordarv ettepanekuid näitab, et tallinlased on kaasava eelarve omaks võtnud ja näevad selles reaalset võimalust avaliku raha kasutamisel kaasa rääkida. Esitatud ideed annavad meile selge ülevaate sellest, millist linnaruumi elanikud soovivad, ja aitavad nende ootustega arvestada,“ rääkis Kõlvart. „Ühtlasi kutsun kõiki osalema novembris algaval avalikul hääletusel, et kogukonnale kõige meelepärasemad projektid saaksid ka reaalsuseks.“

Nagu eelnevatelgi aastatel, kõnetas ka tänavu inimesi kõige enam keskkonnasõbraliku linnaruumi valdkond, mis kogus 141 ideed. Populaarsed olid ka sport ja vaba aeg 128, turvalisus 90 ning lapsed ja noored 54 ettepanekuga. Muudes eri valdkondades esitati kokku 78 ideed. Kõige aktiivsemalt osalesid Nõmme 105 ja Kesklinna linnaosa 102 ideega. Lasnamäelt laekus 60, Põhja-Tallinnast 55, Haaberstist 40, Mustamäelt 48, Kristiinest 46 ning Piritalt 35 ideed. Ettepanekuid esitati nii eesti, vene kui ka inglise keeles.

Paljud ideed seonduvad aktiivsete tegevustega värskes õhus. Soovitakse jalgrattateede, -parklate ja -majade ehitamist ning discgolfi radade, välijõusaalide ja talisupluskohtade rajamist, samuti madalseiklusradasid, katusealuseid mänguväljakute juurde ja väikestele pallihuvilistele sobivaid korvirõngaid. Hulk ettepanekuid puudutab jäätmete sorteerimist – oodatakse rohkem prügikaste ja sorteerimise võimalusi. Ka lilleniidud, murukatused ja viljapuude istutamine on linlastel südamel ning mitmed ideed puudutavad müraprobleemi. On tehtud ettepanekuid ülekäigukohtade ja tänavavalgustuse lisamiseks, äärekivide madaldamiseks ning vandalismikindlate iseteeninduslike rattaremondipunktide paigaldamiseks. Originaalsusega paistavad ideede seas silma näiteks kadunud asjade kapid, parandusstuudiod, tänavaraamatukogu ja kunstiallee, samuti veduri esitlemine Nõmmel endise kitsarööpmelise raudtee juures ning Rocca linnu- ja loodusvaatlustorni rajamine. 

Laekunud ettepanekute elluviimise võimalikkust hindab ekspertkomisjon ning sõelale jäänud ideid tutvustatakse avalikkusele. Endale meelepäraseid projekte saavad linlased toetada 20. novembrist kuni 3. detsembrini toimuval avalikul hääletusel. Igas linnaosas viiakse ellu vähemalt üks kaasava eelarve tingimustele vastav projekt, mis saab kõige enam hääli.

Tänavuse ideekorje tulemuste elluviimiseks on 2024. aasta eelarvesse kavandatud üks miljon eurot. Kogusummast 75 protsenti jaotatakse linnaosade vahel võrdselt ning ülejäänud 25 protsendi jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil.

Üle-eelmise aasta ideekorjele saabus 386 ja eelmisel aastal 414 ideed, millest hääletusele pääses vastavalt 136 ja 114. 

Kaasava eelarve ideekorjet korraldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet.

Täiendav info: tallinn.ee/kaasaveelarve