Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kaasava eelarve ideid saab esitada veel kuus päeva

Kaasava eelarve ideid saab esitada veel kuus päeva

​​​​​​​Eeloleva pühapäevani, 8. oktoobrini saavad kõik tallinlased pakkuda ideid tuleva aasta kaasava eelarve projektide elluviimiseks. Kahe nädala jooksul on esitatud 222 ettepanekut, kõige aktiivsemad on olnud Nõmme ja Kesklinn.

Abilinnapea Vladimir Svet tänab kaaslinlasi, kes on oma ettepanekud juba saatnud ja kutsub ka kõiki teisi seda võimalust kasutama. „Ootame jätkuvalt teie häid mõtteid ja ideid, sest see on väärtuslikuks sisendiks meelepärase linnaruumi arendamisel,“ ütles Svet. „Praeguseks on kõige enam laekunud ideid sportimise ja vaba aja võimaluste rikastamiseks, kuid kogukondi kõnetavad ka keskkonnasõbralik linnaruum, turvalisus ning lapsed ja noored. Valdkondade üleselt paistab silma, et väga paljud ideed on seotud värskes õhus liikumisega, mis on tänavuse liikumisaasta võtmes eriti rõõmustav.“

Spordi ja vaba aja valdkonnas on esitatud 74 ideed, peamiselt soovitakse välijõusaale, discgolfi radu, terviseradade parendamist ja arendavaid mänguväljakuid. Keskkonnasõbraliku linnaruumi ja turvalisuse (vastavalt 62 ja 43 ettepanekut) kategooriates on enim tahetud rattamaju, ratta- ja kõnniteede rajamist, autovabade piirkondade loomist, sõidukiiruse piiramist, äärekivide madaldamist ja turvalisemat tänavaületust. Ka lilleniidud, murukatused, õitsev linn ja viljapuud on linlastel südamel. Arvestatav hulk ettepanekuid puudutab jäätmete sorteerimist – oodatakse rohkem prügikaste ja sorteerimise võimalusi. Laste ja noorte kategoorias laekunud 15 idee hulgas on näiteks madalamad korvpallirõngad kõige pisematele korvapallihuvilistele, kogupere mänguväljakud ja -tänav ning varjualused mänguväljakute juurde. Muudes eri valdkondades on saabunud kokku 28 ideed.

Nagu ka nädal tagasi, on kõige aktiivsemalt osalenud Nõmme 63 ja Kesklinna linnaosa 48 ideega, kuid eelmise nädalaga võrreldes on Nõmmel lisandunud 34 ja Kesklinnas 17 ideed. Põhja-Tallinnast on laekunud 28, Lasnamäelt 24, Haaberstist 17, Mustamäelt 14, Kristiinest 17 ning Piritalt 11 ideed. Ettepanekuid on esitatud nii eesti (175), vene (32) kui ka inglise (15) keeles.

Oma ideid saab esitada 8. oktoobrini 2023 kas digitaalselt Tallinna kaasava eelarve veebilehel või paberil linnaosavalitsustes ja linnavalitsuse teenindussaalis (Vabaduse väljak 7). Kirjeldada tuleb ettepaneku eesmärki ja põhjendada selle olulisust, tuua välja objekti asukoht ja koostada hinnanguline eelarve. Oluline on meeles pidada, et rajatav objekt oleks avalikus kasutuses ja vaba juurdepääsuga.

Laekunud ettepanekute teostamise võimalikkust hindab ekspertkomisjon ning sõelale jäänud ideid tutvustatakse avalikkusele. Endale meelepäraseid projekte saavad linlased toetada 20. novembrist kuni 3. detsembrini toimuval avalikul hääletusel. Igas linnaosas viiakse ellu vähemalt üks kaasava eelarve tingimustele vastav projekt, mis saab kõige enam hääli.

Käesoleva aasta ideekorje tulemuste elluviimiseks on 2024. aasta eelarvesse kavandatud üks miljon eurot. Kogusummast 75 protsenti jaotatakse linnaosade vahel võrdselt ning ülejäänud 25 protsendi jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil.

Kaasava eelarve ideekorjet korraldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet.

Täiendav info: tallinn.ee/kaasaveelarve