Skip to content
Juurdepääsetavus
 °C

Kadriorus toimus viies Kirjandustänava festival

Viies Kirjandustänava festival toimus Kadriorus Koidula tänaval 11. septembril 2021.

Kirjandustänava festival toimub traditsiooniliselt Kadriorus, Koidula tänaval, mis on eriline kirjandusega seotud tänav. Ühes otsas asub Tammsaare muuseum, teises otsas Vilde muuseum ning keskpaigas Eesti kirjanikele ehitatud kortermaja, kus elavad praeguseni mitmed armastatud kirjanikud ning kus tänapäeval asub Mati Undi muuseum.

Kirjandustänava festivali eesmärk on tõmmata tähelepanu Eesti kirjandusele ja kirjanduspärandile ning kirjanduslikule avalikule ruumile meie ümber. Et seda teha, kutsub festivali korraldaja, Tallinna Kirjanduskeskus, igal aastal üheks päevaks tänavale kokku kirjandusega otseselt või kaudselt tegelevad organisatsioonid ning ühisloomes osalejatega sünnib rikkalik kultuuriprogramm. Lisaks kirjandusrahvale tuleb kokku ka kohalik kogukond, kes nii hoovikohvikute korraldamises kui ka programmis osaledes kaasa löövad. Eesti Muuseumide Auhindadel oli festival nomineeritud ka „Kogukonna sõber 2018“ kategoorias.

Iga festivaliga on Tallinna Kirjanduskusel soov kaardistada ka kohalikku kultuuripärandit. Esimesel aastal (2017) avati mälestupink kadriorglasele Mati Undile, 2018. aastal mälestustahvel Weizenbergi 8 maja seinal, kus kunagi elasid mõnda aega Marie Under ja Artur Adson. 2019. aastal rikastati linnaruumi mälestustahvliga Juhan Jaigile. Ka 2020. aastal sai märgistastatud üks kirjanikuga seotud paik – avati mälestuspink Enn Soosaarele.

IV festival avati uues Lugemispaviljonis, mille eesmärk on hoida kirjandust tänavapildis ning kutsuda inimesi hetkeks veetma aega raamatute seltsis. Päeva jooksul toimus kokku umbes 60 kirjandusega seotud sündmust.

V Kirjandustänava festivali programmis olid taas tähelepanu all mitmesugused tähtpäevad, näiteks C. R. Jakobson 180, August Gailit 130, Ilmar Laaban 100, Jaan Kaplinski 80, Viivi Luik 75. Fr. R. Kreutzwaldi “Eesti rahva ennemuistsed jutud” ilmus 155 aastat tagasi, 160 aastat tagasi “Kalevipoeg“, 100 aastat möödub A. H. Tammsaare „Juuditi“ ilmumisest. Lisaks tähistab tänavu oma 50. sünnipäeva hulk autoreid, näiteks Asko Künnap, Karl-Martin Sinijärv, Jan Kaus, Piret Raud, Aidi Vallik, fs jt.

V Kirjandustänava festivalil olid kohal:

Eesti Draamateater, Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti Noorsooteater, Eesti Rahvusraamatukogu, Fenno-Ugria Asutus, kirjandusfestival HeadRead, Kadrioru Savituba, kirjastused Aleksandra ja KPD, kirjastus Argo, kirjastus Avita, kirjastus Eesti Raamat, kirjastus Hea Lugu, kirjastus Heleilm, kirjastus Ilmamaa, kirjastus Nornberg & Co, kirjastus Salv, kirjastus SE&JS, kirjastused Raudhammas ja Legend, kirjastus Varrak, Kultuurileht, Lastemuuseum Miiamilla, lasteajakirjad Täheke ja Hea Laps, Postimees Kirjastus, raamatupood REaD, Soome Instituut, Tallinna Keskraamatukogu, Tallinna Kesklinna Valitsus, Tallinna Linnateater, Tallinna Ülikooli Kirjastus, Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts.
Festivali peakorraldaja on Tallinna Kirjanduskeskus.