Skip to content
Juurdepääsetavus
 °C

Kalamaja muuseum tähistab laupäeval esimest sünnipäeva

Kogukonna koosloomel põhinev Kalamaja muuseum tähistab 24. septembril aasta möödumist Kotzebue tänaval asuva maja taasavamisest. Sünnipäeva puhul pakub muuseum hommikusööki ja päeva jooksul mitmeid ekskursioone ning töötubasid.

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on Kalamaja kogukonnamuuseum esimesest hetkest alates loodud koos kohalike inimestega. „Muuseum sai stardi 2018. aasta kevadel kohalike hulgas korraldatud küsitlusega, millest selgus, et soovitakse kuulda Kalamaja lugusid eilsest, tänasest ja homsest ning toredat kogukonna kokkusaamispaika. Kogukonnamuuseum avati pika ettevalmistuse järel septembris 2021,“ meenutas abilinnapea. „Muuseumi esimene aasta on kulgenud kiirelt näituste ja ürituste tähe all, laienetud on ka Kalamajast kaugemale, nii avanes näitus ka Koplis. Seda kõike on esimese aasta kohta meeldivalt palju ja suur rõõm on näha muuseumi meeskonna aktiivsust nii oma maja sees kui laiemalt terve kogukonnaga.“

Kalamaja muuseumi püsinäitus „Küla keset linna. Lugusid Kalamajast“ kõneleb kohalikust elust kuue Kalamajale iseloomuliku koondkuju kaudu. Nendeks on Kalamaja mees, Kalamaja naine, Kalamaja laps, Kalamaja esivanem, Kalamaja elukunstnik ja Kalamaja loom – tegelased eri aegadest ja ajastutest, kes aitavad jutustada lugusid keskajast tänaseni. Läbi muuseumi avanevad nii kohalike inimeste kui ka majade lood.

Kalamaja muuseumi juhataja Kristi Paatsi sõnul on külastajad ja kohalik kogukond muuseumi väga hästi vastu võtnud. „Kõige enam on tagasisidest jäänud kõlama, et muuseum on soe ja sõbralik koht, kus kuulata omakandi inimeste lugusid ja saada kokku, mängida või vaadata kasvõi Kalamaja roti muumiat.“

Muuseumi esimese sünnipäeva puhul ilmus ajakirjas Muuseum ka muuseumi loomist kujutav artikkel „Kaasav muuseum Kalamajas“.

Sünnipäeva kava:
11.00-12.00 pakutakse muuseumi köögis praesaiu ehk vana Kalamaja retsepti järgi tehtud „vaeseid rüütleid“ ja värsket taimeteed.
12.00 toimub rotituur Kalamaja tundja Piret Kruusandi juhtimisel - räägitakse Kalamaja rottide elust, vaadatakse Kalamaja muuseumile annetatud rotimuumiat ja teisigi rotte. Algus Kalamaja muuseumist Kotzebue 16.
13.00 toimub Kalamaja kaevuluukide ekskursioon Andres Siplase juhtimisel ja sellele järgneb kaevuluugitrüki õpituba TYPA juhendamisel. Algus Kalamaja muuseumist Kotzebue 16. Kohad on piiratud ja nõutav on eelregistreerimine.
16.00 toimub ekskursioon „Jaak Juske Kalamaja kõige põnevamate kohtade top 10“. Tuur algab Kalamaja muuseumist Kotzebue 16.
Kogu päeva jooksul toimuvad muuseumis otsimismängud ja lastel on võimalus meisterdada.

Tegevustes ja ekskursioonidel saab osaleda muuseumipiletiga.

Täpsem info on leitav Kalamaja muuseumi kodulehel