Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kopli kalmistupargis kerkivale Püha Jüri kabelile paigaldatakse kuppel

Kopli kalmistupargis kerkivale Püha Jüri kabelile paigaldatakse kuppel

Tallinn taastab Koplis endisel Loodearmee kalmistul (Pelguranna 2a) asuva Püha Jüri kabeli ja memoriaalala. Homme, 12. mail kell 12.45 asetatakse oma kohale kabeli betoonist kuppel.

Ühes tükis valatud kupli kõrgus on 2,4 ja läbimõõt 1,55 meetrit ning see kaalub ligi 3,2 tonni. Kupli valmistas Eesti ettevõte Geos Nordic OÜ.

Püha Jüri kabel oli pühendatud Loodearmee sõduritele, kes andsid olulise panuse Eesti Vabadussõjas. Kabel rajati Loodearmee kalmistule 1936. aastal arhitekt Aleksandr Vladovski projekti järgi. 1946. aastal kalmistu hävitati nõukogude võimu poolt, tugevalt sai kahjustada ka kabelis olnud Püha Jüri ikoon. 1992. aastal püstitasid Eestimaa Vene Muinsuskaitse Seltsi aktivistid hävitatud kalmistu territooriumile mälestuskivi ja istutasid tamme. Väärtuslik ikoon restaureeriti 2013. aastal ja see asub Kopli Nikolause kirikus.

Püha Jüri Kabeli taastamise ideed vedas MTÜ Püha Jüri selts, kes tegeles annetuste toel ka projekteerimisega. Uus kabel rajatakse võimalikult sarnaselt algsele hoonele. Kabeli projekteeris AB Ansambel OÜ, kes teostab ka projekteerija järelevalvet, ehitus- ja taastamistöid teevad ühiselt Enska ehitus OÜ ja Enska OÜ. Ehitustööde maksumus on 530 000 eurot. Tööde lepinguline lõpptähtaeg on august 2022.

Pildil on kupli lahti rakestamine tehases (fotod: Geos Nordic OÜ)

Püha Jüri kabeli kuppel_lahti rakestamine tehases_foto Geos Nordic OÜ_1.jpg

Püha Jüri kabeli eskiis - selline hakkab välja nägema valmis kabel

Püha Jüri kabel Kopli Loodepargis_AB Ansambel OÜ.png