Liigu sisu juurde
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Külas Helsingi Keeltegümnaasiumi koostööpartneritel

Külas Helsingi Keeltegümnaasiumi koostööpartneritel

8. detsembril väisasid Helsingi Keeltegümnaasiumi direktor Kaja Toomsalu, õppejuht Lea Rüüsak, soome keele õpetaja Jaan Õispuu ning soome keele valikkursuse rühma kõik 18 õpilast (11KM, 12KK). Keeltegümnaasiumiga teeb meie kool koostööd juba 2009. aasta kevadest alates.
Külaskäik toimus Helsingi partnerkooli direktori kutsel. Kool kolis tänavu juunis-juulis uude hoonesse, nii et meie külaskäik kujunes ka soolaleivareisiks. Kinkisime kooli jõululaadalt ostetud  puidust seinakella. Meie õpilasfirma valmistatud töö harmoneerus igati sealsete seinatoonidega.   
Meid võttis vastu filosoofia- ja usuõpetuseõpetaja Liisa Franssila-Ylinen, kes oli meie koolide koostöö üks algatajaid.
Esimestest minutitest peale veendusid meie õpilased, et liikumisvabadus Soome kooli ruumides on märksa ahtam kui meil: isegi WC-sse pääseb koodikaardiga, võimlemissaalis võib viibida ainult õpetaja juuresolekul ning õpetajate tuppa pole õpilastel üldse asja.
Päevakava oli tihe. Esmalt said soovijad mekkida koolitoitu, mis on ka seal õpilastele tasuta. Piima asemel juuakse vett. Kohalikele õpetajatele maksab koolilõuna üle kuue euro päevas. Järgnes  uue kooliga põhjalik tutvumine, mille korraldas kooli rektor Sanna Manner isiklikult. Kuigi ta räägib soome keele kui võõrkeele õpetajana ka eesti keelt, tegi rektor (nii nimetatakse Soomes gümnaasiumidirektorid) kooli tutvustuse meie õpilaste keelepraktika huvides siiski soome keeles.   Edasi jaotati meie gümnasistid kolmestesse rühmadesse ja suunati tundidesse. Külastati kahte matemaatika-, inglise keele, bioloogia- ning soome- ja ingliskeelset usuõpetuse tundi.
Õpetajad kõnelesid samal ajal tööasjadest. Õpilasi on 800, põhikohaga õpetajaid 40. Keeltegümnaasiumis õpetatakse 13 võõrkeelt. Üks osa neist on samal ajal ka mõne õpilase emakeel. Keeletausta poolest on õpilaskond väga kirju. Keelerühmad on erineva suurusega, ladina keeles näiteks praegu kaks õpilast. Kõik keelerühmad avatakse soovijate arvust olenemata, aga väikerühmade õpetajale makstakse tariifist 1/3. Kuigi koolis on jõulupuu, ei korraldata enam jõulukontserte, suur suur osa õpilastest pole kristlased.
Puuduvad mõisted klass ja tunniplaan. Õppeperioodid koosnevad kuuest nädalast ja testimisnädalatest. Igal õpilasel on n-ö oma tunniplaan. kuna ta paneb selle ise kokku. Ainult esimese aasta esimese perioodi plaani koostab kool, kõik ülejäänud valmivad õpilase ja õppenõustaja koostöös. Kohustuslikud ained on ka Soomes olemas, neid peab õppeperioodis läbima vähemalt neli. Registreerimisega „venitajad“ võivad rühma nimekirjast välja jääda ja peavad ootama järgmist võimalust. 18-aastaseks saanud õpilane võidakse kehvade õpitulemuste põhjal nimekirjast kustutada.
Päeva teisel poolel vaadati oma silmaga üle need kohad Helsingis, millest soome keele tundides on juttu olnud: Senati väljak, Kauppatori ja presidendiloss. Veenduti, et president Sauli Niinistö viibis lossis.
Enne koduteele asumist oli reisisellidel võimalik tutvuda jõulueelse Helsingiga iseseisvalt.
Jääme ootama soomlaste vastukülaskäiku. Selleks on ka põhjust: 2024. aasta kevadel möödub 15 aastat meie koostöö algusest.

Jaan Õispuu,
emakeele- ja soome keele õpetaja