Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kümnendat Tallinna päeva etteütlust kirjutatakse Raekoja platsil

Kümnendat Tallinna päeva etteütlust kirjutatakse Raekoja platsil

Traditsioonilist Tallinna päeva etteütlust kirjutatakse tänavu reedel, 13. mail algusega kell 12 Raekoja platsil. Ennast proovile panema on oodatud kõik eesti keele huvilised, nii õpilased kui ka täiskasvanud.

Linnapea Mihhail Kõlvart, kes on ka Tallinna päeva etteütluse traditsiooni algataja, kutsub kõiki keelehuvilisi 13. mai südapäeval Raekoja platsile, et meeleolukast ja erakordsest sündmusest vahetult osa saada. „Kahel eelmisel aastal me koroonapandeemia tõttu koguneda ei saanud ja keelesõbrad maailma eri paigus kirjutasid e-etteütlust. Seekord aga on taas võimalus tulla kokku ja panna end proovile õlg-õla kõrval, üheskoos. Loodan, et seda võimalust kasutavad paljud linlased ja miks mitte ka linna külalised,“ rääkis Kõlvart.

Linnapea sõnul on tänavune etteütlus mitmel põhjusel eriline. „Esiteks on see pühendatud linna auväärseima hoone, Tallinna Raekoja, 700. aastapäevale. Soovime märgilist tähtpäeva väärikalt tähistada, mistõttu valisimegi etteütluse kirjutamiseks just Raekoja platsi. Usun, et ajaloolisele esindusväljakule iseloomulik õhkkond rõhutab tähtpäeva olulisust veelgi,“ ütles Kõlvart ja lisas, et esimese suurema verstapostini on jõudnud ka etteütlus ise. „Kirjutame Tallinna-teemalist etteütlust nüüd juba kümnendat korda ning hea meel on näha, et see on leidnud kindla koha nii Tallinna päeva programmis kui ka linlaste südames.“

Etteütlust saavad kirjutada nii õpilased, üliõpilased kui ka täiskasvanud olenemata oma emakeelest, tuleb vaid eelnevalt registreeruda.

Tallinna päeva puhul Tallinna-teemalise etteütluse kirjutamise traditsioon sai alguse 2013. aastal. Etteütluse teema on alati olnud seotud Eesti kirjanduse, kultuuri ja Tallinna ajalooga. Varasematel aastatel on etteütlust kirjutatud Tallinna Ülikoolis, kinos Kosmos ja Vabaduse väljakul. Teksti on lugenud mitmed tuntud inimesed, teiste seas kirjanikud Andrus Kivirähk ja Jan Kaus, muusikud Reket ja Ivo Linna, näitleja Märt Avandi ning vigursuusatamise maailmameister ja olümpiapronks Kelly Sildaru. Seekord dikteerib teksti laulja ja näitleja Ivo Uukkivi.

Tallinna päeva etteütlust korraldab Tallinna Haridusamet koostöös linna koolide eesti keele ja kirjanduse õpetajatega, kes on koostanud ka etteütluse teksti. Möödunud nädalal toimus Solarise Apollos ettevalmistustund, kus keeleteadmisi aitasid värskendada õpetajad Kaia Rosin ja Igor Kaasik. Kuid oma teadmisi kirjavahemärkide, eelkõige komade kasutamisest, saab veel enne etteütlust testida ka iseseisvalt, läbides õpetajate Kaia Rosina ja Kristi Koidu koostatud testi keskkonnas Kahoot. Samuti saab inspiratsiooni kordamiseks õppematerjalide lehelt, kust leiab ka varasemate etteütluste tekste. Mälu aitab virgutada kirjanduse ja ajaloo teemaline mälumäng „Kirjanduskeelelised häälutused“.  

Tallinna päevaga tähistatakse linnale Lübecki linnaõiguse andmist 15. mail 1248, millega pääses Tallinn ka Euroopa linnade liitu. Tänavu saab Tallinna päeva sündmusi nautida kolmel päeval, 13.–15. mail. Kogu programm on avaldatud veebilehel tallinn.ee/tallinnapaev, vaata ka #tallinnapäev Instagram / Facebook