Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kuu aja pärast algavad uue trammiliini ehitustööd

Kuu aja pärast algavad uue trammiliini ehitustööd

7. märtsil algavad Vanasadama trammiliini esimese etapi ehitustööd, millega kaasnevad ümberkorraldused kesklinna liikluses. Ehitustöid alustatakse Gonsiori ja Laikmaa tänavatel, mistõttu suletakse liiklus Gonsiori tänava kesklinnast väljuval suunal Laikmaa ja Reimani tänavate vahel ning Laikmaa tänaval Gonsiori ja Narva mnt vahel suunaga Narva mnt poole.

Abilinnapea Vladimir Svet märkis, et tegemist on viie aasta järel Tallinnasse ehitatava uue trammiliiniga, mis on ühtlasi üheks mahukamaks taristu rajamise projektiks, mida Tallinn ette võtab. Uus trammiliin seob kokku lennujaama sadamaalaga ning loob mugava ühenduse bussijaama ja Balti jaamaga. „Ent lisaks rajatavale uuele trammiliinile läbib uuenduskuuri ka kogu rajatava trammiliini ulatusse jääv linnaruum. Eelkõige puudutab see Hobujaama tänavat ning Kaubamaja ristmikku, kuhu loome jalakäijatele võimalusi maapealseks teeületuseks. Ühtlasi luuakse uued haljasalad, ristmikud tehakse kõigile liiklejatele turvalisemaks ja kaasaegsemaks ning seega muutub kogu liiklus sujuvamaks,“ selgitas Svet. „Paraku niivõrd mahuka ehitusega kaasnevad ebamugavused on paratamatud. Ühtlasi peame arvestama veel ka ehitustööde esimestel kuudel paralleelselt käimasolevate Jõe ja Pronksi tänava remonditöödega. Ent oleme tööde graafikus arvestanud suvise noorte laulu- ja tantsupeoga, selle rongkäiguga ning kümnete tuhandete peolisega, kes selleks ajaks Tallinnasse saabuvad.“

Abilinnapea kinnitas, et kõigiks tänavate sulgemise etappideks valmistatakse ette ajutise liikluskorralduse skeemid. „Need skeemid annavad täpsemad juhised, kust ja kuhu liiklus ümber suunatakse, kuidas saavad liikuda jalakäijad ning kuidas pääsevad oma kodudeni tööde piirkonda jäävad elanikud ja äripindade kasutajad,“ täpsustas Svet. „Ühistransport jätkab liikumist, kuid soovitan jälgida jooksvalt muudatusi graafikutes. Samas soovitame siiski kõigile liiklejatele võimalusel ehitustööde perioodil vältida kesklinnas autoga liikumist ning jälgida operatiivselt infot vanasadamatrammi alamlehel.“

Kogu Vanasadama trammi ehitustöödega seonduv info on kättesaadav veebilehel tallinn.ee/vanasadamatramm, kus infot operatiivselt ja jooksvalt täiendatakse, muuhulgas iga uue ehitusetapi kohta eraldi. 

Uue trammiliini rajamine 2,5 kilomeetrisel lõigul hõlmab suurt hulka ümberehitustöid alates Kivisilla ja Gonsiori tänava ristmikust kuni Põhja puiesteeni. Trammi tulevane liikumistee kulgeb Kivisilla tänavalt vasakpöördega Gonsiori tänavale. Edasi liigub trass Laikmaa, Hobujaama ja Ahtri tänavate kaudu kuni sadamaalani. Laeva, Kuunari ja Kai tänavate kaudu läbitakse Sadama A-terminali esine ning Logi ja Rumbi tänavate kaudu liigutakse Linnahalli alt läbi. Kultuurikatla juurde jõudes liitub trammitee Mere ja Põhja puiesteelt kulgeva Kopli suunalise trammiteega. 

AS Merko Ehitus Eesti projektijuhi Tiit Joosti sõnul on tegemist keeruka ja mastaapse projektiga, mida teostatakse konsortsiumis hea koostööpartneriga KMG Infra OÜ. Lisaks uute trammirööbaste ja kontaktvõrgu rajamisele tuleb ehitada ümber suur hulk maa-aluseid kommunikatsioonitrasse ning trammitee ümber rajatakse ka uus tänavaruum. „Projekti aja- ja tegevusplaan on koostatud lähtuvalt tööde tehnoloogilise protsessi eripäradest, kuid meie eesmärgiks on minimeerida projekti terviklikku ajakulu ja tagada see, et tööde ajal oleks linlaste igapäevaelu võimalikult vähe häiritud,“ rääkis Joosti. „Ehitustöid teeme etapiviisiliselt ehk trammitrassi erinevatel lõikudel toimuvad tööd erinevatel aegadel. Tööde liikide mõistes teostame need vastavalt tehnoloogilisele loogikale ja seetõttu toimuvad esmalt vajalikud tööd maa-aluste trasside ja kommunikatsioonide ümberehituseks. Maa peale jõudes on põhieesmärgiks paigaldada trammirööpad, millele järgnevad kontaktvõrgu rajamise tööd. Kui need tööd on valmis, siis saab uuel trassil käivitada 2024. aasta suvel ka trammiliikluse. Trammirööbaste paigaldusele järgneb trammitee trassil katendite rajamine sõidu- ja kõnniteedel, liikluskorraldusvahendite, bussiootepaviljonide ja muu linnaruumi inventari paigaldus ning haljastustööd, mis vältavad kuni lepingu lõpptähtajani 2025. aasta veebruaris.“

Kui esimeses etapis suletakse 7. märtsil liiklus Gonsiori tänava kesklinnast väljuval suunal Laikmaa ja Reimani tänavate vahel ning Laikmaa tänaval Gonsiori ja Narva mnt vahel suunaga Narva mnt poole, siis järgmises etapis alustatakse ehitustöödega Kai tänaval, kus suletakse liiklus 14. märtsil.

Vanasadama trammiliini ehitustööde maksumuseks on koos käibemaksu ja omanikujärelevalvega ligi 46 miljonit eurot, taaste- ja vastupidavusfondist (RRF) on selleks eraldatud 26 miljonit eurot. 

Neljapäeval, 9. veebruaril kell 17.30 hotellis Nordic Hotel Forum (Viru väljak 3) toimub kohtumine kohalike elanikega, kus tutvustatakse detailsemalt rekonstrueerimisega seonduvat ajagraafikut ja etappe, ajutist liikluskorraldust ja muud töödega kaasnevat olulist infot.

Sarnased uudised