Laste heaolu spetsialistid peavad kaitsma laste huve ja täitma seadust
Viimastel päevadel on avalikkuse tähelepanu all laste kaitsmine olukorras, kus lahus elavad vanemad ei saa lapsega suhtlemise asjus kokkuleppele. Kui vanem on pöördunud kohtusse ja kohus on teinud otsuse, tuleb nii vanematel kui ka laste heaolu spetsialistidel seda otsust järgida.
Tallinna sotsiaalvaldkonna abilinnapea Karl Sander Kase sõnul ei ole viimastel päevadel esile tõusnud juhtumi üksikasju võimalik kommenteerida. Ta selgitab laste heaolu tagamise põhimõtteid üldiselt. „Lapse kaitsmine ja tema heaolu tagamine on eelkõige tema hooldusõiguslike vanemate ülesanne. Lapsele on olulised mõlemad vanemad ja ta ei tohiks sattuda olukorda, kus ta peab nende vahel valima. Kui aga lahus elavad vanemad ei ole jõudnud lapsega suhtlemise asjus kokkuleppele, on pöördunud kohtusse ja kohtunik on teinud lapsega suhtlemist puudutava otsuse, peavad seda järgima nii vanemad kui ka laste heaolu spetsialistid,“ rääkis Kase.
Abilinnapea rõhutas, et kohalik omavalitsus ja laste heaolu spetsialistid sekkuvad pereellu üksnes äärmisel juhul, lähtudes seaduses toodud alustest ning juhul, kui seda nõuab kohtumäärus või kohtuotsus. „Mul on kahju, et olukord on nii kaugele jõudnud, kuid võin kinnitada, et seda juhtumit ei ole käsitletud kergekäeliselt. Olen suhelnud nii linnaosavanema kui ka valdkonna töötajatega, kuid me ei saa avalikult lahata juhtumi üksikasju. Võin kinnitada, et analüüsime nii kohtu, politsei kui ka valdkonna spetsialistidega intsidendi põhjuseid ning tulevaste sarnaste olukordade rahumeelse lahendamise võimalusi,“ rääkis Kase.
Kuigi vanematel on kõige olulisem mõelda lapse heaolule, jäävad lapsed pahatihti vanemate omavaheliste arusaamatuste hammasrataste vahele. Sageli unustavad vanemad, et nende ülesanne on tagada lapsele arenemiseks ja kasvamiseks turvaline keskkond, ning hoopis püüavad takistada last teise vanemaga suhtlemast, räägivad lapse juuresolekul teisest vanemast halvasti või manipuleerivad. See kõik vähendab lapse heaolu ja turvatunnet.
Praktika näitab, et vaidluse kohtusse jõudes kannatavad kõik asjaosalised, kõige enam paraku lapsed. Kui vanemad ei järgi ka kohtuniku otsust, peavad kohtumääruse täitmisesse sekkuma juhtumikorraldaja rollis olev lapse heaolu spetsialist ja kohtutäitur. Vajadusel kaasatakse politsei, psühholoog ja turvakodu esindaja.
Seejuures on isiklikud rünnakud laste heaolu spetsialistide kui ametiisikute vastu lubamatud. Laste heaolu spetsialistid kaitsevad laste huve, lähtudes lastekaitseseadusest ja järgides lastekaitsetöö põhimõtteid. Neil on erialane ettevalmistus, kõrgharidus ning sotsiaaltöötaja kutse spetsialiseerumisega lastekaitsele.