Ligipääsetava kultuuri inspiratsioonipäeval jagati väärt kogemusi ja ideid
Tallinna linn avas taas taotlusvooru erivajadusega inimestele suunatud professionaalsete kultuuriprojektide toetamiseks. Eile, 20. veebruaril peeti Kultuurikatlas info- ja inspiratsioonipäeva, kus jagati kogemusi ja ideid ligipääsetavate sündmuste korraldamiseks.
Ligipääsetavus on kogu elanikkonna kaasatus elu- ja infokeskkonda ehk kõigile võrdsete võimaluste tagamine ühiskonnaelus osalemiseks, olenemata ka erivajadustest.
Tallinna kultuurivaldkonna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on ligipääsetavuse temaatika viimaste aastate jooksul sotsiaalvaldkonna „nurgast“ välja murdnud. „Sellest on saanud teema, mis käib aina enam kaasas kõigi eluvaldkondade kavandamisel, olgu see siis ühistransport, hoonete ümberehitamine, haridus või linnaruum. Ja nii ka kultuur,“ ütles Oja. „Suurim samm, mille eelmisel aastal ligipääsetavuse parandamiseks astusime, on eraldi toetusmeede erivajadusega inimestele mõeldud kultuurisündmuste korraldamiseks. Sest mõnikord ei piisa kohandamisest, vaid tuleb minna kaugemale.“
Erivajadustega inimestele loodud kultuuriprojektide toetusmeetme avas Tallinn esimest korda möödunud aasta veebruaris. Tänavu 10. märtsini saab taas toetust taotleda, milleks seminaril anti ka kasulikke näpunäiteid. Ürituste ligipääsetavaks muutmine nõuab aga eelkõige tahtmist ja teadmisi – seda sõnumit rõhutasid pea kõik inspiratsioonipäeva esinejad.
Oma kogemusi ligipääsetavate ürituste korraldamisel jagasid eelmisel aastal toetatud projektide esindajad Jaanika Juhanson (MTÜ Terateatri sensoorne lavastus „Iidvana igavik“), Kaido Rannik (MTÜ Miksteater lavastus „Mu meel unus mägede taha“) ja Helena Ehrenbusch (MTÜ Lahenduskeskuse projekt „Tsirkuserahvas“). Tallinna Heleni Kooli esindajad rääkisid, kuidas tajub kultuurisündmusi publik.
„Et etendus kõnetaks, on vaja juba enne selle loomist sihtgrupiga järjepidevalt suhelda, et saada aru, mida nad tegelikult vajavad. Tuleb esile tuua kogukonna rikkus, mis seal juba on ja näidata selle väärtust,“ rääkis Jaanika Juhanson ning kinnitas, et Terateater plaanib kaasata veelgi rohkem inimesi ja luua uusi etendusi.
Luidja tsirkusetalu eestvedaja Helena Ehrenbusch tõi välja, et nende projekt viis tsirkuse sinna, kus inimesed ise kultuuri nautima ei pääse. „Ühes hooldekodus öeldi: Ma ei teadnudki, et maailmas on rõõm olemas – te tõite selle meieni. Sellised hetked näitavad, kui oluline on kaasamine ja ligipääsetavus,“ jagas Ehrenbusch. Ta lisas, et projektide kirjutamine võib olla keeruline ja selleks võiks pakkuda rohkem tuge.
Üheks ka rahvusvaheliselt tunnustatud edulooks kujunes eelmisel aastal purjeõpperegati Tall Ship Races Tallinn 2024 ligipääsetavaks muutmine. „Saime festivali korraldamise käigus kinnitust, et tuleb kaasata inimesi, kes kontrollivad ja annavad tagasisidet, kas plaanitu ka tegelikult toimib. Konsultantidega koostöös said ennetatud mitmedki võimalikud probleemid,“ andis nõu Jaanika Juhanson.
Kultuurisündmuste ligipääsetavaks tegemise mooduseid tutvustasid ka Kerly Ritval (Kanuti SAAL), Sveta Grigorjeva (lavastaja ja koreograaf, „Sütitajad” lavastaja), Getter Kreen (viipekeeletõlk) ja Kai Kunder (kirjeldustõlke konsultant). Vestlusringe viis läbi kultuuriajakirjanik Keiu Virro.
Kultuurikorraldaja ja TÜ väärikate ülikooli Viljandi programmi juht Piret Aus rõhutas, et kõige olulisem on märkamine. „Igaüks saab mõelda, mida mina saan teha. Maailma muutmine algab iseendast,“ sõnas Aus.
Inspiratsioonipäeva vestlused ja ettekanded tõlgiti viipekeelde ja ekraanil kuvati sünkroonsed subtiitrid (vt kava).
Erivajadustega inimestele suunatud professionaalsete kultuuriprojektide taotlusvooru info leiab veebilehelt tallinn.ee/et/kultuur/erivajadustega-inimestele-loodud-kultuuriprojektid.
Vaata Info- ja inspiratsioonipäeva videot siit!
Seminaril esinenud kultuurikorraldaja Piret Ausi ettekande slaidid on alla laaditavad SIIT.
Kultuuriosakonna juhataja Marje Tõemäe slaidid taotlusvoorust on leitavad SIIT.
Fotod:
- Galerii 1 (autor Ellen Rudi, Tallinna Strateegiakeskus)
- Galerii 2 (autor Aleksandr Gužov, Tallinna Strateegiakeskus)
Lisainfo 2024. aastal toetatud ja inspiratsioonipäeval tutvustatud projektidest:
- MTÜ Terateatri sensoorne lavastus „Iidvana igavik“ loodi eelkõige nägemispuudega laste eripärasid arvestades. Kuivõrd nägemispuudega inimesed on sageli väga tundlikud helide, lõhnade ja puudutuste suhtes, sobib lavastus hästi ka sensoorse ülitundlikkusega lastele.
- MTÜ Miksteater lavastus „Mu meel unus mägede taha...“ on loodud nägemispuudega lastele ning neile, kes ei tea, kuidas näeb ja tajub selline laps maailma. Tegu on rännaklavastusega, kus vaatajad-kuulajad-maitsjad-haistjad-kompijad saavad etendajate kaasabil osa erinevatest kogemustest.
- MTÜ Lahenduskeskuse projekt „Tsirkuseteater rahvale“ on osalusteatri lavastus Hiiumaal, mille meediumiks on tsirkus, esitajateks aga erivajadusega inimesed koostöös professionaalsete kunstnikega. Etendus on mobiilne ja juurdepääsetav erinevate vajadustega inimestele.