Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Linlasi oodatakse osalema kaasava eelarve rahvahääletusel

Linlasi oodatakse osalema kaasava eelarve rahvahääletusel

Kuni 4. detsembrini saavad linlased osaleda Tallinna kaasava eelarve hääletus - iga vähemalt 14-aastane Tallinna elanik saab hääletada kuni kahe endale meelepärast idee poolt oma linnaosas.

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on linlased oodatud aktiivselt osalema ja kaasa rääkima linna arengus. „Kaasava eelarvega on igal linlase võimalus linnakeskkonda paremaks muuta ja näha selle realiseerumist. Samas aitavad kaasava eelarve tulemused ka linna juhtidel paremini mõista linlaste ootusi ja visiooni oma kodulinnast ning on oluliseks töövahendiks nende nägemuste realiseerimiseks ja otsuste tegemiseks,“ märkis Kõlvart. „Meie sooviks on olla roheline maailmalinn, kus elatakse tulevikku vaatavalt ja samas pärandit väärtustades ning seda saame kujundada üksnes üheskoos.“

Kaheksas linnaosas on hääletusel kokku 114 kaasava eelarve ideed. Kõige rohkem algatusi on hääletusel Nõmmel, kus linnaosa elanikud saavad valida 18 idee vahel. Kristiines saab hääletada 17 idee, Kesklinnas 16, Mustamäel 14, Põhja-Tallinnas 14, Haaberstis 12, Pirital 12 ja Lasnamäel 11 idee vahel. Kõigi esitatud ideedega saab tutvuda ja lemmikute eest oma hääle anda kuni 4. detsembrini kaasaveelarve.tallinn.ee kodulehel.

Selleks, et hääletusel oleks kaalu ja jõudu ning idee realiseeruks, peab hääletusel osalenute arv täitma lävendi, milleks on Kristiines, Nõmmel ja Pirital 500 hääletajat, Haaberstis, Kesklinnas, Mustamäel ja Põhja-Tallinnas vähemalt 1000 inimest ning Lasnamäel on selleks lävendiks 1500.

Hääletusel saab osaleda iga vähemalt 14-aastane Tallinna elanik ja hääletada kahe endale meelepärase idee poolt oma linnaosas. Igaüks saab osaleda hääletusel selles linnaosas, kus on tema elukoht rahvastikuregistri järgi.

Igas linnaosas enim hääli saanud projekt saab rahastuse linna 2023. aasta eelarvest ja läheb järgmise aasta jooksul teostamisele. Kaasava eelarvega viiakse igas linnaosas ellu vähemalt üks projekt aastas, mille linnaosa elanikud on ise välja pakkunud ja valinud.

Kaasava eelarve projektide teostamiseks on 2023. aastal planeeritud üks miljon eurot. Täpse kaasava eelarve kogusumma kinnitab Tallinna linnavolikogu 2023. aasta eelarve vastuvõtmisel. Kogusummast kolm neljandikku jaotatakse linnaosade vahel võrdselt ning ühe neljandiku jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil.

Linnaelu edendamiseks esitasid linlased kaasava eelarve ideekorjega kokku 414 ideed, millest hääletusele kvalifitseerus 114 ettepanekut. Ideede teostatavust hindas ekspertkomisjon. Esitatud ideede hulgast sõeluti välja need, mis on juba mõne teise rahastusallika toel kavas, mida pole võimalik teostada 2023. aasta jooksul või kaasava eelarve rahalistes piirides. Samuti jäid hääletuselt kõrvale ideed, mis ei vasta Tallinna üldistele arengueesmärkidele või pole investeeringuobjektid.

Tallinn teeb linlaste abiga kaasavat eelarvet kolmandat korda.

Täpsemalt saab kaasava eelarve kohta infot veebilehelt kaasaveelarve.tallinn.ee