Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Linlastele tutvustatakse Koidu tänava arhitektuurikonkursi parimaid töid

Linlastele tutvustatakse Koidu tänava arhitektuurikonkursi parimaid töid

Mullu juulis kuulutas Tallinn välja avaliku arhitektuurivõistluse, millega otsitakse Koidu tänavale nii kodutänava kui Uue-Maailma asumi peatänava kontseptsiooni. Neljapäeval, 15. veebruaril kell 18 toimub Tallinna Humanitaargümnaasiumis (Koidu 97) arhitektuurikonkursi viie parima töö tutvustus, mille eesmärk on anda kohalikele elanikele võimalus enne žürii lõpp-otsuse langetamist kaasa rääkida.

Võistluse tulemusena on kavas praegu autokeskse Koidu tänava kujundamine jalakäijaid ja jalgrattureid eelistavaks ning asumit liitvaks linnaruumiks. Tänav saab omanäolise identiteedi, tasakaalustatud liikuvuskeskkonna, rohelisema ilme ning uusi viibimis- ja tegevuspaiku kõigile sihtgruppidele. Konkursialaks on Koidu tänava Suur-Ameerika tänava ja Pärnu maantee vaheline lõik. Arhitektuurivõistlusele esitati kokku 15 tööd, millest kõik läbisid kvalifitseerimiskomisjoni ja viit parimat tööd tutvustatakse nüüd ka avalikkusele.

Arhitektuurikonkursi žürii esimehe, Tallinna abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on kõik võistlustööd kõrgetasemelised ja võistlus tasavägine. „Meie eesmärgiks on Koidu tänava kujundamine läbisõiduhoovist jalakäijaid ja jalgrattureid eelistavaks ning asumit liitvaks linnaruumiks. Võistlustöödelt oodatakse ka uute funktsioonide juurde toomist tänavaruumi, sealhulgas Koidu tänavale kui asumi peatänavale iseloomuliku identiteedi kujundamist ning kaasaegsete linna elurikkust suurendavate haljastuslahenduste väljapakkumist. Seda kõike soovime saavutada kaasates linnakodanikke, sest just kohalikul kogukonnal, kooliperel ja piirkonna äride erindajatel ongi kõige parem tunnetus tänava igapäevasest toimimisest,“ sõnas Svet.

„On tänavaid, mille tähtsus elanike seas on kaugelt liiga suur, et seda tavapärase hankega remontima hakata. Koidu tänav kui Uue Maailma selgroog on ilmselgelt üks neist, kuhu on vaja luua täiesti uue kvaliteediga linnaruum, mis oleks siinse kogukonna nägu ja mis võtaks arvesse neid soove, mida kohalikud elanikud linnale aastate jooksul esitanud on. Just seetõttu on Koidu tänava rekonstrueerimiseks korraldatud konkurss ning mul on hea meel, et kõik 15 esitatud tööd kvalifitseerusid,“ rääkis Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Võidutöö valimisel hoitakse fookuses ennekõike Koidu tänava elanike ja Koidu tänava ääres paikneva Tallinna Humanitaargümnaasiumi koolipere vajadusi, pidades silmas arengustrateegia Tallinn 2035 strateegilist sihti „Kodu, mis algab tänavast“.

Võistlustöid tutvustavad arhitektuurikonkursi korraldajad, arhitektid Kaidi Põldoja ja Jaak-Adam Looveer Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome osakonnast. Kohtumise tulemused kui kohalike ruumikasutajate eksperthinnang esitatakse žüriile tutvumiseks ja taustateadmiseks, et aidata kujundada tööde lõplikku paremusjärjestust. Viis parimat tööd kaalutletakse täiendavalt ka eeldatava teostusmaksumuse vaatest, samuti tuuakse juurde eelmisel aastal valminud Vana-Kalamaja tänava õppimiskogemused. Võistlustööd on žürii lõpliku otsuse langetamiseni anonüümsed.

Arhitektuurivõistluse viib läbi Tallinna Strateegiakeskus koostöös Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti, Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Maastikuarhitektide Liiduga. Lisaks abilinnapeale kuuluvad žüriisse Kesklinna vanem Monika Haukanõmm, arhitektid Jaak-Adam Looveer, Margus Maiste ja Katrin Koov, maastikuarhitekt Remi Kübar ning liiklusekspert Virko Noor.

Arhitektuurikonkursi auhinnafond on 43 000 eurot, millest esimese koha auhind on 15 000 eurot. Kokku antakse välja viis auhinda. Arhitektuurikonkursi võidutöö alusel alustatakse käesoleval aastal tänava ümberprojekteerimist.

Viie parima konkursitööga saab tutvuda kodulehel tallinn.ee/koidu, kus on hiljem kättesaadav ka kohtumise salvestus. Tagasisidet saab anda veebivormi kaudu 19. veebruarini.