Linn arendab koduteenust, et võimaldada eakal pikemalt iseseisvalt toime tulla
Tallinna linnavalitsus saatis linnavolikogule määruse eelnõu, millega täpsustatakse koduteenuse sisu ning koduteenuse omaosalustasu arvestamise aluseid.
Koduteenuste arendamine ja selle kvaliteedi tõstmine on linna üheks prioriteediks. „Koduteenuste arendamise eesmärk on toetada inimeste iseseisvat toimetulekut. Eesti elanikkond vananeb, mis tähendab omavalitsusele, et me peame üha enam pöörama tähelepanu eakatele ning arendama teenuseid, mis võimaldavad neil pikemalt iseseisvalt toime tulla,“ märkis abilinnapea Karl Sander Kase ja lisas „meie eesmärk on, et iga Tallinna elanik, kes vajab kõrvalist abi, saaks seda kiiresti, tõhusalt ja taskukohaselt.“
Koduteenuse eesmärk on pakkuda vajalikku abi inimestele, kes terviseseisundi, tegevusvõime või elukeskkonna tõttu vajavad kõrvalist tuge kodustes tingimustes toimetulekuks. Koduteenust osutav hooldustöötaja abistab ja juhendab inimest eri toimingutes, mida ta iseseisvalt teha ei suuda ning jälgib, et inimese elukeskkond oleks ohutu. Koduteenuse osutamisel tehtavate toimingute täpsem kirjeldus ja määruse muudatused on samm selles suunas, et pakkuda abivajajatele veelgi paremat tuge ja hoolt ning parandada teenuse kvaliteeti. Vastavalt abivajaduse hindamisele pakutakse koduteenuse raames kõrvalabi näiteks sisseostude tegemisel, ametiasutustega asjaajamisel ja teenuste kasutamisel, hügieenitoimingutes, tualeti ja inkontinentsivahendite kasutamisel.
Määruse muutmisega viiakse Tallinna linna koduteenuse sisu kirjeldus kooskõlla sotsiaalkaitseministri määrusega „Nõuded koduteenusele“. Mõlemad määrused jõustuvad 1. jaanuarist 2025, kuid ettevalmistused selle rakendamiseks käivad praegu. Järgmise poole aasta jooksul analüüsib Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet koduteenuse senist praktikat ja kitsaskohti, et tagada ühtlane teenuse kättesaadavus ja kvaliteet kõigis linnaosades.
Määrusega täpsustatakse ka koduteenuse tervikhinna ja omaosalustasu iga-aastase ümberhindamise põhimõtteid. Alates 2026. aastast hakkab Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet kord aastas üle vaatama teenuse tegelikku kulu, millest lähtuvalt vaadatakse 1. juuniks üle ka omaosalustasu suurus.
Koduteenuse kogukulu 2024. aasta linna eelarves on 4 miljonit eurot ja kokku osutab Tallinnas koduteenust 169 hooldustöötajat. Koduteenuse saajaid oli 2023. aastal Tallinnas kokku 1 799 inimest, kellest 88% elasid üksi. Koduteenuse saajate hulk on viimasel kolmel aastal kasvanud keskmiselt 3% aastas. 71% koduteenuse saajatest on enam kui 75-aastased (sh 39% teenuse saajatest on enam kui 85-aastased, 32% teenuse saajatest on 75-84-aastased), 16% teenuse saajatest on vanuses 65-74 ja 13% teenuse saajatest on alla 50-aastased.
Samal ajal kui teenuse saajate hulk on kasvanud, on osutatud teenuse maht pigem vähenenud – kahel viimasel aastal keskmiselt 7% aastas. See tuleneb sellest, et koduteenuse järgi on küll vajadus, kuid pigem vajatakse abi väiksemas mahus. Keskmiselt osutatakse koduteenust 2-3 korda nädalas ning korraga kuni 2 tundi.