Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Linn avaldas tänu Pääsküla raba taastamise talgulistele

Linn avaldas tänu Pääsküla raba taastamise talgulistele

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet, Nõmme linnaosavalitsus ja talgujuhid tänasid laupäeval, 30. novembril Nõmme Majas vabatahtlikke talgulisi, kes käisid möödunud hooajal abiks Pääsküla raba taastamas.

Kaks suve tagasi algasid paisude rajamise tööd kunagistesse kuivenduskraavidesse, et taastada Pääsküla raba looduskooslusi. Talguliste abiga rajati tänavu 11 paisu, mis aitavad kuival perioodil hoida vett kauem rabas. Rahvusvahelise vabatahtlike päeva eel võeti koos korraldajate ja vabatahtlikega kokku lõppenud hooaeg.

„Suur tänu kõigile vabatahtlikele, kes aitasid Pääsküla raba muuta inimestele paremaks kohaks. Meenutagem, et rabad seovad süsinikku ja annavad meile hapnikku ning puhastavad vett,” lausus Tallinna abilinnapea Pärtel-Peeter Pere.  

Pääsküla raba talgud tõid viieteistkümnel päeval juuli keskpaigast kuni oktoobri alguseni iga kord kokku tosinkond abilist. „Tänu tublidele talgulistele ja asjatundlikele talgujuhtidele sai rajatud 11 paisu, et luua soodsaid tingimusi Pääsküla raba sookoosluste taastumiseks. Varasematel aastatel valmistatud tammide põhjal on näha, et töö kannab vilja ning esimesed rabadele iseloomulikud seni hääbunud liigid on end uuesti näitamas,“ kommenteeris Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti keskkonnahoiu osakonna juht Meelis Uustal. Talgutööd jätkuvad ka uuel aastal ning siis lisanduvad raba taastamisele ka külastajate liikumisvõimalusi parandavad tööd.

„Tänan talgulisi Pääsküla raba kui Tallinna ühe liigirikkama roheala taastamistöödesse panustamise eest! Nõmmekate jaoks on Pääsküla raba väga oluline koht ning püüame leida parimad viisid nii sealse looduse taastamiseks kui ka raba igapäevaseks mugavaks külastamiseks,“ kommenteeris Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri. Tänavune aasta on Pääskülas pakkunud palju väljakutseid, sest rabas toimetab aktiivselt kobras ning sademeid oli suvel keskmisest rohkem. „Eesmärk on, et kõik rajad oleksid sõltumata ilmaoludest läbitavad, selleks oleme rajanud ujukitel laudtee, mida plaanime uuel aastal pikendada,“ lisas Kuri.

Kokku osales Pääsküla talgutel sada inimest. Oma panuse raba taastamisse andsid loodusesõbrad Nõmmelt ja kaugemaltki, nende seas kogukonnapraktikat tegevad kooliõpilased, teadlased Euroopast, Põhja- ja Lõuna-Ameerikast ning tiimid erinevatest organisatsioonidest. Talgupäevad olid üsna intensiivsed, arvestada tuli märgade olude ja füüsiliselt raske tööga. Vabatahtlikke juhendasid talgujuhid Lauri Klein ja Aleksander Tukk, kes hoolitsesid, et igaüks saaks jõukohase töö, vajalikud töövahendid ning kehakinnituseks suppi. Samuti jagasid talgujuhid osalejatele väärtuslikku infot linnalooduse kohta.

Pääsküla raba taastamise töid tehakse lähtuvalt Pääsküla raba kaitseala kaitsekorralduskavast, mis näeb ette taastamistöid pikema perioodi jooksul. Kolme aastaga on rajatud 18 paisu raba keskossa, kus on koosluse taastumiseks parimad võimalused. Järgmisel hooajal on plaanis jätkata nii uute paisude rajamisega kui ka alustada paisude ümber valgustingimuste parandamisega. Lisainfot tulevaste talgute kohta leiab edaspidi veebilehelt https://www.tallinn.ee/talgud.