Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Linn loob Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi suurtükitorni uue püsiekspositsiooni

Linn loob Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi suurtükitorni uue püsiekspositsiooni

Täna allkirjastasid Tallinna Linnamuuseumi direktor Heli Nurger ning Loovagentuur Pult lepingu Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis suurtükitorni uue püsiekspositsiooni esitamiseks.

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja kinnitusel on Kiek in de Köki uus püsiekspositsioon järgmine suur samm linna muuseumite ekspositsioonide kaasajastamisel. "Ühelt poolt Tallinn armastab oma muuseume ning väärtustab neist igat ühte. Paraku on püsisekspositsioonid jäänud mitmel pool aga muutmata kujule liiga kauaks, oluliselt üle kümne aasta, mida ühe ekspositsiooni eluea pikkuseks peetakse," selgitas Oja. "Enam kui aasta tagasi võtsime endale ambitsioonika eesmärgi kõik muusuemid järgemööda kaasaega tuua. Alustasime Kadrioru lastemuusuemiga Miiamilla, mis juba lähiajal uuel kujul avaneb ning nüüd on järjekord Kiek in de Köki käes."

2024. aasta linna eelarves on veel ette nähtud vahendid Mati Undi muuseumi sisustamiseks ja ekspositsiooni loomiseks. Samuti algavad eeltööd Tammsaare majamuusuemi tervikrenoveerimiseks ning jätkuvad tööd Linnamuuseumi suurima filiaali Linnaelumuusuemi ekspositsiooni uuendamiseks.

Kiek in de Köki suurtükitorn on tuntud maamärgina Tallinna siluetis üks enim Tallinnast jagatavaid visuaalkujutisi ja muuseum tervikuna üks Tallinna külastatumaid turismiobjekte. Nii kannab muuseumi väljapanek ühtaegu suurt rolli siinse ajaloo tutvustajana, aga ka märkimisväärset kasutuskoormust, mis paratamatult kaasneb suurte külastajahulkadega. Suurtükitorni järjest tõusnud külastajanumber 109 000 inimest aastas on kitsaid ajaloolisi trepikäike arvestades juba piiripealne suurus.

Tallinna Linnamuuseumi direktor Heli Nurgeri sõnul on Kiek in de Kök kõige keerulisemate klimaatiliste tingimustega objekt Tallinna Linnamuuseumi filiaalidest: „Oluline on stabiliseerida linna hindamatute museaalide keskkond. Seni nõudis konservaatoritelt ja koguhoidjatelt märkimisväärset tööd nõutava kliima jälgimine ja säilitamine. Kliimavitriinide paigaldamine lihtsustab oluliselt muuseumi tööd ja muudab tegevuse igas mõttes säästlikumaks,” rääkis Nurger.

Uuenenud ekspositsiooni ehitamise ja kliimavitriinidesse viimise maksumus on 780 049 eurot. Korraldatud ehitushanke võitis Pult OÜ, suurte kogemustega ekspositsiooniehitaja Eestis. Tänavu tunnustati nende tööd Muinsuskaitse aastapreemiaga Põltsamaa lossikompleksi ekspositsiooni loomisel.

Kiek in de Köki uus ekspositsioon tutvustab Mustpeade vennaskonda ja nende panust linna kaitsjatena, Tallinna linnakindlustuste ja relvastuse ajalugu ning suurtükitorni märkimisväärset rolli Liivimaa sõja (1558–1583) ajal toimunud Tallinna piiramistel. Praeguste plaanide kohaselt avatakse uuenenud ekspositsiooniga Kiek in de Köki suurtükitorn taas 2024. aasta juunis.

Suurtükitorni uuenduste aegu on külastajatele endiselt avatud kõik ülejäänud muuseumikompleksi osad: bastionide käigud ja kolm keskaegset kaitsetorni ning neid ühendav müürikäik. Samasse muuseumikompleksi kuuluvad Neitsitorn ja Lühikese jala väravatorn pakuvad kahte kultuurilooliselt põnevat näitust Tallinna kohvikutest ning Neitsitornis elanud kunstnike loost. Näitustele, müürikäikudele, tallitorni ning Lühikese jala väravatorni näitusele „Lõputu kohvijoomine“ on sissepääs Neitsitornist. Bastionide käikudesse pääseb endiselt Kiek in de Köki kaudu.

Muuseumist ja ekspositsiooni uuendamisest lähemalt saab lähiajal lähemalt lugeda muuseumi kodulehel, uut ekspositsiooni tutvustab peatselt ka muuseumi ajaveeb.