Skip to content
Juurdepääsetavus
 °C

Linn sõlmib lepingu avamereregati võõrustamiseks

Linnavalitsus saatis linnavolikogule heakskiitmiseks Tallinna linna ja Tall Ships Races International Limited (STI) vahel sõlmitava võõrustava sadama lepingu projekti 2024. aastal Tallinnas rahvusvahelise purjeõppelaevade regati The Tall Ships Races korraldamiseks.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsev nentis, et Tallinn esitas kandideerimistaotluse juba 2018. aastal ja samal aastal otsustati, et Tallinn saab 2021. aastal The Tall Ships Races üheks võistlussadamaks. „Seoses koroonaga aga lükkus regatt edasi 2024. aastasse. Ent vaatamata sellele, et maailma suurim õpperegatt The Tall Ships Races möödunud aastal ära jäi, pakkusime ühele sadamalinnale kohaselt rahvale ühe suvise suure merepeo. Nii toimus mullu ka koostöös Klaipeda ja Szczeciniga Sail Tallinna raames rahvusvaheline purjeregatt Baltic Regatta 2021, mis tõi Tallinnasse mitmeid mereiludusi ja oli ühtlasi peaprooviks 2024. aastal toimuvale suurüritusele,“ selgitas Belobrovtsev. „Ent selleks, et saaksime korraldada purjelaevade regatti 2024. aastal, tuleb meil sõlmida uus leping. The Tall Ships Races´e näol on tegemist suurima omalaadse üritusega maailmas, mis toob sadamasse ligi 50 suuremat ja 30-40 väiksemat purjelaeva ning 30-50 suuremat purjejahti ühtekokku 3000-3500 meeskonnaliikmega. Linn on omalt poolt kohustatud pakkuma regatil osalevatele purjekatele, purjelaevadele ja nende meeskondadele mahukat programmi, mis tutvustab Tallinna ning looma võimaluse suhtluseks ja noortele suunatud tegevusi, muuhulgas purjeõppe arendamiseks. Purjeõppelaevade eripära ongi selles, et kohustuslikult on purjekate meeskonnas vähemalt pooled 16-25 aastased noored.“

Purjeõppeorganisatsioon Sail Training International korraldab igal aastal maailma eri paigus rahvusvaheliselt tunnustatud purjelaevade avamereregatte The Tall Ships Races. Selle raames kujuneb Tallinnas sadama ala – Vanasadamast kuni Noblessneri sadamani viieks päevaks merefestivali toimumispaigaks, mis pakub külastajatele meeleolukaid sündmusi.

Läänemerel toimuvad regatid 3-5 aasta järel, andes sadamalinnadele võimaluse hoogustada oma majanduslikku arengut ja suurendada sissetulekuid. Läänemere sadamalinnadest on The Tall Ships Races laevastikku võõrustanud pea kõik Läänemereäärsed pealinnad ja suuremad sadamalinnad: Helsingi, Stockholm, Maarianhamina, Kopenhaagen, Riia. Tallinn võõrustas laevastikku ka 1992. aastal. Eelmine Läänemerel toimunud merefestival toimus 2017. aastal, mis toimus marsruudil Halmstad – Kotka – Turu – Klaipeda – Szczecin.

Tallinn ja Tall Ships Races International Limited sõlmisid 2018. aastal ka 2021. aasta The Tall Ships Races korraldamiseks lepingu, kuid seoses regati edasilükkumisega 2024. aastaks, tuleb linnal uus leping sõlmida. Leping on üldjoontes samadel tingimustel, mis 2018. aastal sõlmitud leping, kuid näiteks tehakse Tallinnale korraldamisõiguse tasust soodustus 25% ehk varasema 156 500 naelsterlingu asemel 117 375. Vastavalt Tallinna kandideerimistaotlusele on The Tall Ships Races 2024 eelarveks kavandatud 1,7 miljonit eurot.

Võõrustava sadama lepingu allkirjastamiseks antakse volitus linnapea Mihhail Kõlvartile.