Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Linn tunnustas 2022. aasta eeskujulikke restaureerimistöid

Linn tunnustas 2022. aasta eeskujulikke restaureerimistöid

Tallinn tunnustas 2022. aasta eeskujulikult restaureeritud ja korrastatud ajalooliste hoonete omanikke, uuringute ja tegevuskavade koostajaid, projekteerijaid, ehitajaid, järelevalve tegijaid, restauraatoreid ning konservaatoreid.

Tallinna abilinnapea Madle Lippuse sõnul on ajalooliste hoonete järjepidev korrastamine oluline sidusa ja mitmekülgse linnaruumi loomisel. “Tallinn on ideaalses suuruses 15-minuti linna põhimõtete rakendamiseks, sest on piisavalt kompaktne ja samas mitmekesine. Oluline osa Tallinna ehituspärandist asub just linnasüdames, mis peab olema elukeskkonnana mugav ja külastamiseks kutsuv. Ajalooliste hoonete kasutuses hoidmine ning tundlik korrastamine panustab lisaks linna ajaloolise mälu hoidmisele kõige paremal moel ka kaasaegse linnaruumi loomisse,” lisas Lippus.

Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Carolin Pihlap sõnas, et ajalooliste hoonete hooldamine ja restaureerimine on ülimalt tänuväärne tegevus, millest võidavad kõik. “Kõige keskkonnasõbralikum on hoone, mis on juba ehitatud ning seetõttu on ajalooliste hoonete restaureerimine nii investeering oma varasse ja silmailuks kogu ühiskonnale kui ka märkimisväärne panus keskkonnahoidu. Olemasolevaid hooneid hooldades ja restaureerides ei sea me uute materjalide tootmise ja transportimise lisakoormust keskkonnale,” rääkis Pihlap.

Vanalinnas tunnustatakse kahe ehitisega seotud restaureerimistöid. Tallinna Toomkiriku tornikiivri eeskujuliku restaureerimise eest tunnustatakse tänukirjadega EELK Tallinna Püha Neitsi Maarja Piiskoplikku Toomkogudust, restaureerimisprojekti koostajaid Ain Pihl’i ja Juhan Kilumetsa ettevõttest Rändmeister OÜ, töid teostanud ettevõtet Oma Katused OÜ, Martin Kärnerit ja muinsuskaitselise järelevalve eest ettevõtet Nordpartner Grupp OÜ ja selle juhatuse liiget Jüri Noškat. Toomkiriku tornikiivril asendati uue vaskplekiga kogu kiivri plekk-katted ja pehkinud puitkonstruktsioonid ning restaureeriti tuulelipp koos kuuli ja krooniga. Teisena tõstetakse esile Kohtu 6 hoonetekompleksi kuulunud kõrvalhoone terviklikud korrastamis- ja restaureerimistööd. Tänukirjadega tunnustatakse Kohtu 6/2 hoone eeskujuliku restaureerimise eest Eesti Teaduste Akadeemiat, töid teostanud ettevõtet OÜ Aruna-Ehitus ja muinsuskaitselist järelevalvet teinud Aleksandr Vardakovi (AS Infragate Eesti). Kohtu 6 hoonekompleksi tänavaäärne abihoone korrastati eelmisel aastal terviklikult ning silmapaistva detailina taastati ka katuse parapeti dekoratiivne valumetallist piire.

Vallasmälestistega seotud töödest tunnustatakse Tallinna Püha Vaimu kiriku kappaltari keskse figuuri Maarja troonil uuringute ja konserveerimistööde eest tänukirjaga Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Tallinna Püha Vaimu Kogudust ja tööde teostajaid: restauraator Kristina Aasa, sihtasutust Eesti Vabaõhumuuseum Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanut ning Eesti Kunstiakadeemia Kunstikultuuri teaduskonda.

Esile tõsteti ka mitmete hoonete ajalooliste fassaadide restaureerimistöid. Kalamaja miljööväärtuslikul asuva Tööstuse 2a korterelamu fassaadide krohviviimistluse eeskujuliku restaureerimise eest tunnustatakse tänukirjaga korteriühistut, töid teostanud ettevõtet OÜ Trust Ehitus, projektijuhti Urmas Augi ja eeskujuliku omanikujärelevalve tegemise eest Peeter Kreutsbergi ettevõttest OÜ Merigos. Tänukirjaga tunnustatakse Tallinna tüüpi puitmaja, Linda 4 korteriühistut korterelamu fassaadide eeskujuliku restaureerimise eest. Raua 8 korterelamu tervikliku korrastamise eest tunnustatakse miljööalal asuva arhitekt Karl Treumanni 1937. aastal projekteeritud esindusliku kivihoone korteriühistut. Linda 4 ja Raua 8 hooned paistavad lisaks valminud töödele silma ka omanike poolt hoitud algupäraste arhitektuursete detailide poolest. Kadriorus paikneva mälestise, A. Weizenbergi 12 korterelamu fassaadide restaureerimise eest tunnustatakse tänukirjaga korteriühistut ja restaureerimisprojekti koostajat Kaire Rjadnev-Meristot, ettevõttest DIA Project Management OÜ.

Mahukatest restaureerimis- ja taastamistöödest tõusid esile mitmed hooned. Pirita teel asuva Lillepaviljoni hoone tervikliku korrastamise eest tunnustatakse tänukirjadega hoone omaniku OÜ Tannenrode, restaureerimise ehitusprojekti koostajat Apex Arhitektuuribüroo OÜ, töid teostanud ettevõtet 1Partner Ehitus OÜ ja muinsuskaitselise järelevalve eest Maris Mändelit ettevõttest Restklubi OÜ. Põhja-Tallinnas asuva Kopli 79, algselt Bekkeri tehase direktori elamuks rajatud, hiljem polikliinikuna kasutuses olnud hoone tervikliku korrastamise eest tunnustatakse tänukirjadega arendajat Creativestate OÜ, restaureerimise ehitusprojekti koostajat Apex Arhitektuuribüroo OÜ ja muinsuskaitselise järelevalvet teinud Marek Kaasikut (OÜ Ehitusagentuur). Sõjajärgsel ajal Pelgulinna ehitatud puitkilpidest korterelamu Kaera 5 tervikliku korrastamise eest tunnustatakse korteriühistut tänukirjaga. Kalamajas asuva tsaariaegse huvitava fassaadilahendusega Niine 5 puidust korterelamu tervikliku korrastamise eest tunnustatakse tänukirjaga arendajat ja tööde teostajat Noral Arendus OÜ. Kalamaja kalmistupargi pool asuva tsaariaegse Kungla 32 puidust korterelamu tervikliku korrastamise eest tunnustatakse korteriühistut tänukirjaga. Lasnamäe veerel paiknevas miljööväärtuslikus hoonete ansamblis korrastati Sikupilli 6 korterelamu. Hoone tervikliku korrastamise eest tunnustatakse omanikku OÜ Roomcapsik, tööde teostamise eest ettevõtet Estlander Grupp OÜ ja rekonstrueerimisprojekti koostajat Erki Kallast (OÜ Visahing Designer Agency). Nõmme miljööväärtuslikul alal asuva Suvila 25 elamu tervikliku korrastamise eest tunnustatakse omanikku tänukirjaga.

Samuti tõsteti esile H&M Restuudio OÜ läbiviidud Toom-Kooli 9 hoone uuringud ja ettevõttest Vana Tallinn OÜ, Elo Sova ja Eva Möldri, koostöös konservaator Isabel Aaso-Zahradnikovaga eeskujulikult teostatud Toom-Kooli 6 Tallinna Toomkiriku fassaadide restaureerimise tegevuskava.

Tallinna linnal on pikaajaline traditsioon tunnustada eeskujulikult restaureeritud mälestiste, muinsuskaitseala ning miljööalade hoonetega seotud inimesi, asutusi ja ettevõtteid, kes on andnud panuse väärtusliku hoone säilimisse või need taastanud algupäraselt.