Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Linnavalitsuse peahoonel katsetatakse innovatsiooniprojekti

Linnavalitsuse peahoonel katsetatakse innovatsiooniprojekti

Esmaspäeval, 15. jaanuaril alustab ettevõte GScan OÜ, kes oli ühtlasi üks neljast Tallinnovation 2023 võitjatest, Tallinna linnavalitsuse peahoone (Vabaduse väljak 7) välisfassaadi ristlõike mõõtmist müüonskannerite abil. Mõõtmised kestavad ligi kolm nädalat.

Tallinna ettevõtlusdirektor Kalle Killar märkis, et tegemist tehnoloogia katsetusega, millelt saadavad andmed muudavad tulevikus hoonete renoveerimise keskkonnasäästlikumaks ja tõhusamaks. „Seetõttu on Tallinna linna jaoks oluline toetada selle tehnoloogia arengut pakkumaks linna rajatisi katsetuste läbiviimiseks,“ sõnas Killar.

GScani tootejuhi Sander Seina sõnul on antud mõõtmise puhul eesmärk palju laialdasem kui lihtsalt välisfassaadi mõõtmine. „Suurem eesmärk on näidata, et usaldusväärsemad ja täpsemad andmed annavad võimaluse hooneid jätkusuutlikumalt hallata, maandades riske juba töid planeerides ja eelistades tavapärase lammutamise asemel konstruktsioone pigem säilitada. Kindlasti ei saa me testi käigus lõpliku toodet valmis, kuid selle mõõtmise abil saame me väga väärtusliku infot edasiste arenduste planeerimisel,“ rääkis Sein.

GScan on välja arendanud müüonskanner tehnoloogia, millega on võimalik konstruktsioonidesse sügavuti näha, tuvastada selle sisemine geomeetria ning hinnata anomaaliaid. Projekti piloteeritakse Tallinnas, mõõtmised kestavad vähemalt kolm nädalat ja selle raames mõõdetakse välistarindi ristlõige kolmes eri asukohas. Projekti aitab läbi viia Tallinna linnaplaneerimise amet, kelle abil hinnatakse tulemuste kasulikkust ja rakendusvõimalusi hoonete halduses.

Pikemas perspektiivis on plaanis skannida ka vähemalt ühte Tallinnas asuvat silda, sest ettevõttel on kõige enam kogemusi just taristu valdkonnas. Hoone mõõtmise testimiseks ja oma lahenduse väljatöötamiseks sai GScan möödunud aastal 30 000 eurot.

Tallinnovation
 

Sarnased uudised