Linnavaraamet teeb ettepaneku Linnahalli detailplaneeringu algatamiseks
Tallinna linnavaraamet teeb ettepaneku algatada Linnahalli ja selle lähiala uus detailplaneering, et kujundada piirkonnast kaasaegne sündmuskeskus ning avada linn merele, arvestades merevisiooni eesmärkide ja sadamaala laiemat arengut.
Kehtivad detailplaneeringud pärinevad enam kui seitsme aasta tagusest ajast ning senine hoonestus ei ole leidnud sihipärast kasutust. Piiratud võimalused on takistanud piirkonna arengut ning ettevõtluse hoogustumist, mistõttu on vaja uue planeeringuga määrata täiendav hoonestusõigus ja kaasajastada piirkonna funktsioonid.Abilinnapea Viljar Jaamu sõnul on Linnahalli ja selle ümbruse arendamine üks linna prioriteete. „Olen sel teemal tihedalt suhelnud linnaplaneerimist kureeriva kolleegi Madle Lippusega ning meil on ühine arusaam, et edasiliikumiseks on vaja uut detailplaneeringut. Kuna tegemist on väga suure alaga, on mõistlik jaotada arenguala mitmeks etapiks. Esmajärjekorras võiks Linnahalli jäähalli osa arendada koostöös erasektoriga hoonestusõiguse alusel messi- ja konverentsikeskuseks. Samal ajal peab jääma alles võimalus veeta vaba aega hoone katusel ja nautida merevaadet, nagu seni on olnud. Nii turismifirmade liidu kui ka konverentside korraldajatel on ootus selle vastu on väga suur,“ rääkis Jaamu.
Detailplaneeringu koostamise eesmärk on määrata piirkonna maakasutus ja ruumilised põhimõtted, mis toetavad sadama-ala arengut, ettevõtluse elavnemist ning mitmekesise kultuurikvartali kujunemist. Vastavalt ettepanekule tuleks jagada ala neljaks arendusalaks, määrates uued funktsioonid ja ehitusõigused ning moodustades uued kinnistud, mis võimaldavad paindlikku ja etapiviisilist arendust ning erainvestorite kaasamist.
Linnahalli senisest maaüksusest eraldatakse kinnistu sadamat ja ettevõtlust toetava ärihoone jaoks, kuhu on kavandatud ka talisupluskeskus ning väikesadam Aegna ja Naissaare vaheliseks liikluseks, võimalusel ka jahisadama arendamiseks.
Lõunapoolsele alale moodustatakse sündmuskeskuse arendamiseks terviklik maaüksus, millest kujuneb piirkonna kultuuri- ja vaba-aja süda, mida toetavad juba olemasolev Kultuurikatel ja tulevane Avatud Hoidla.
Linnahalli jaoks moodustatakse eraldi maaüksus, kuhu kavandatakse ühiskondliku ja ärifunktsiooniga hoone, mille eesmärk on luua Tallinna ja riigi jaoks oluline kultuuriobjekt, mis võib hõlmata kontserdisaali, ooperimaja, muuseumi või raamatukogu, kujunedes Vanasadama piirkonna keskseks sümboliks.
Halsi tänavast idapoole jäävale alale võiks kavandada elamu- ja ärisihtotstarbega hoonestus, mis loob mitmekesise ja kaasaegse linnakeskkonna ning seob sadama-ala terviklikuks elamu- ja äripiirkonnaks. Samasse piirkonda on planeeritud ka lasteaed.
Erilist tähelepanu pööratakse kvaliteetse avaliku ruumi loomisele, mis moodustab piirkonnast ligi poole ning mille keskseks teljeks saab bastionivööndit ja merd ühendav sini-rohekoridor. Jalakäijate ja kergliikluse eelistamine on üks planeeringu põhisuundadest, sõiduautode parkimine on kavandatud minimaalses mahus peamiselt hoonete alla. Kõikide uute hoonete arhitektuurilahenduste leidmiseks korraldatakse arhitektuurikonkurss, et tagada piirkonnale kvaliteetne ja omanäoline arhitektuur.
Linnahalli detailplaneering on oluline samm Tallinna mereääre avamisel ning kaasaegse ja mitmekesise linnaruumi kujundamisel, luues eeldused piirkonna kujunemiseks atraktiivseks elu-, kultuuri- ja ettevõtluskeskkonnaks.