Lisaeelarve keskendub sotsiaalteenustele, haridusele ja julgeolekule
Tallinna linnavalitsus esitas volikogule linna 2025. aasta lisaeelarve eelnõu, mille kohaselt suureneb linnaeelarve kogumaht ligi 8,2 miljoni euro võrra. Lisaeelarve vastuvõtmisel kujuneb Tallinna linna 2025. aasta täpsustatud eelarve mahuks 1,3 miljardit eurot.
„Selle linnavalitsuse viimane eelarve keskendub kolmele prioriteedile: julgeolek, haridus ja sotsiaalteenused," ütles linnapea Jevgeni Ossinovski.„Julgeoleku tagamiseks käivitame kaks toetusmeedet korteriühistutele, et aidata tallinlastel korrastada keldrid varjumiskohtadeks ning tagada soojussõlmede toimivus elektrikatkestuste ajal. Selleks eraldame 1,5 miljonit eurot," selgitas linnapea.
„Linnavalitsus suurendab taas sotsiaalteenuste mahtu, et tagada teenuste kättesaadavus. Viimase aasta oluliste otsuste tulemusena oleme muutnud teenused kvaliteetsemaks ning suutnud viia sotsiaalteenuste järjekorrad miinimumini. Tahan eraldi esile tõsta, et Tallinn tagab jätkuvasti oma elanikele hooldekodukoha keskmise pensioni eest, mille katteks eraldame täiendavalt pea miljon eurot,“ ütles Ossinovski.
Linnapea selgitas, et haridusvaldkonnas nähakse ette täiendavaid vahendeid lasteaedade tugiteenustele ning algab kaks kauaoodatud ehitust -- Heleni Kooli tervikrekonstrueerimine ja Jakob Westholmi Gümnaasiumi juurdeehituse rajamine.
Lisaeelarvega suurenevad linna 2025. aasta tegevuskulud kokku 17,1 miljonit eurot, kõige enam suurenevad kulud haridus- ja sotsiaalvaldkonnas.
Haridusvaldkonnas kavandatakse täiendavaid vahendeid haridusasutuste juhtimiskulude katteks, erakoolide toetuseks ning uue alusharidusseaduse rakendamiseks, sealhulgas lasteaedade tugiteenuste koordineerimiseks. Riigieelarveliste toetuste abil toetatakse tasemetööde ja eksamite läbiviimist, õppevara soetamist, liikumisõpetuse ja loodusainete praktilist õpet ning eesti keele õpet. Kutsehariduses lisandub Tallinna Rakenduslikus Kolledžis õppekohti HEV-õpilastele, huvihariduses laieneb Nõmme Muusikakooli tegevus Haaberstisse. Lisaks täpsustatakse haridusasutuste tegevuskulusid vastavalt tegelikule vajadusele.
Noorsootöö valdkonnas nähakse ette vahendid Tallinna Õpilasmaleva toetuseks uue, raske ja sügava intellektipuudega noorte malevarühma avamiseks ning suurendamaks koostööd mobiilsete noorsootöötajate ja noorte vahel.
Kultuurivaldkonnas suurendatakse kultuuriasutuste kulusid peamiselt omatulude kasvu arvelt. Täiendavad vahendid suunatakse Tallinna Linnateatrile ja Tallinna Kammerorkestri „Arvo Pärt 90“ kontsertturneeks USAs. Toetatakse Tallinna kollektiivide osalemist laulu- ja tantsupeol ning laiendatakse eakate aktiivsusprogrammi võimalusi. Lisaks käivitatakse kaks välisrahastusega projekti, mis keskenduvad ööelu arendamisele ja linnadevahelisele kogemuste vahetusele kestliku arengu valdkonnas.
Spordi- ja liikumisharrastuse valdkonnas korrigeeritakse toetusi vastavalt tegelikule vajadusele, suurendatakse rahastust rahvusvaheliste spordiürituste korraldamiseks ning toetatakse Eesti Võimlemisliitu Euroopa meistrivõistluste läbiviimisel. Tallinn – Euroopa spordipealinn 2025 tegevuskulud vähenevad, kuna osa vahendeid suunatakse investeeringuteks, sealhulgas lumekahurite soetamiseks Nõmme ja Pirita terviseradadele.
Sotsiaalhoolekandes pööratakse suurimat tähelepanu eakate ja laste hoolekandele. Suurendatakse vahendeid ööpäevase üldhoolduse teenusele ja meditsiiniõdede palgatõusuks, ümber korraldatakse mäluhäiretega eakate päevahoid ja koduteenused. Laste hoolekandes lisandub tugiisikuteenuse maht, valdkonna juhtimine koondati 1. maist sotsiaal- ja tervishoiuametisse. Puuetega inimeste hoolekandes suurendatakse sotsiaaltranspordi ja isikliku abistaja teenuste rahastus. Mitmed muudatused viiakse ellu välisrahastusega projektide toel.
Tervishoius suurenevad Tallinna Kiirabi tegevuskulud seoses teenuse hinnatõusu ja tervishoiutöötajate palgatõusuga. Alates sügisest käivitatakse valveperearstiteenuse pilootprojekt, mille eesmärk on pakkuda perearsti töövälisel ajal esmatasandi arstiabi rohelise ja sinise triaažikategooriaga patsientidele.
Ettevõtluskeskkonnas lisandub uus välisrahastusega projekt „CliNeDest“, mille eesmärk on arendada kliimatarka turismiettevõtlust ja toetada Balti mere äärsete sihtkohtade liikumist kliimaneutraalsuse suunas, luues selleks sobivad töömudelid.
Liikuvuse valdkonnas kaetakse Elroni rongipiletite hinnatõusust tulenevad lisakulud, et tagada tallinlastele jätkuvalt tasuta sõit Tallinna piires. Avalikult kasutatavate teede ja tänavate teeseisundi nõuetele vastavuse tagamiseks teostatakse keskkonna- ja kommunaalameti ning linnaosavalitsuste koostöös täiendavalt teede hooldus- ja taastusremonti, mis tagab olemasoleva teekatte säilimist, pikendab teede eluiga ja vähendab kapitaalremondi vajadust. Samuti suurendatakse Kadrioru Pargi personalikulusid, et tugevdada vastloodud kõnniteede hooldusüksuse võimekust.
Linnamaastiku valdkonnas suurenevad haljastuskulud seoses uue kõrghaljastuse rajamise ning suurte teeprojektide haljastuse hooldusega. Samuti kasvavad linnamööbli ja prügikastide hoolduskulud ning plaanis on kujundvalgustuse laiendamine eeloleval talvehooajal.
Tehnovõrkude valdkonnas vähenevad sademevee käitlemise kulud seoses AS Tallinna Vesi hinnakirja muudatusega, samas kui tänavavalgustuse kulud suurenevad, et katta uue hoolduslepingu täiendavate tingimustega seotud vajadused alates augustist 2025.
Keskkonnahoiu valdkonnas algavad mitmed välisrahastusega projektid, sealhulgas ohtlike jäätmete kogumisringid Tallinna kaheksas linnaosas ning rahvusvahelised algatused keskkonnahoidlike riigihangete, ringmajanduse ja kliimaneutraalsuse edendamiseks. Mustamäele rajatakse kogukonnaga koostöös avalik toidusalu, kuhu istutatakse erinevaid toidutaimi.
Linnaplaneerimise valdkonnas suurenevad kulud planeeringutele ja arhitektuurikonkurssidele, sealhulgas „Vabaduse allee“ ja Lembitu pargi uuendamiseks ning Ukraina aia ekspositsiooni avamiseks. Lisaks algavad rahvusvahelised projektid sildade digitaalse haldamise (BRIDGITISE) ja BIM-tehnoloogia rakendamise (BIM4Gov) arendamiseks avalikus sektoris.
Avaliku korra valdkonnas suurendatakse kriisivalmiduse ja elanikkonna kaitse kulusid, et tõsta kohalike omavalitsuste valmisolekut kriisiolukordadeks. Toetatakse korterelamute varjumiskohtade ja soojussõlmede toimepidavuse tagamist elektrikatkestuste korral. Vastavat toetust saavad korteriühistud taotleda munitsipaalpolitseilt.
Linnakantselei tegevuskulud suurenevad seoses Tallinna linnavolikogu valimiste eelarve täpsustamisega, sh vajaduspõhise lisatööjõu kaasamisega jaoskondadesse. Samuti nähakse ette vahendid Jaan Poska maja talveaia taastamiseks ja ekspositsiooni laiendamiseks tema 160. sünniaastapäeva tähistamise eel.
Investeerimistegevuse eelarves tehakse eeskätt täpsustusi, mis lähtuvad riigihangete tulemustest investeerimisobjektide kogumaksumustes ja 2025. aastaks ette nähtud kulutustes.