Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

mahe* jaanuar Tallinna Magdaleena Lasteaias

mahe* jaanuar Tallinna Magdaleena Lasteaias

*mahe - me armastame head enesetunnet Jaanuaris keskendusime tervislikule toidule, kui hea enesetunde allikale.

Tervisliku toitumise kuu algas potipõllumajandusega kui tubase võimalusega endale ise söödavat kasvatada. Talvepäevad on meil veel päikesevaesed ja selleks, et saaki oleks tuleb kasutada tänapäevaseid köögiaedasid.

 

Andsime oma plaanidest peredele teada ja tegime üleskutse laenata meile kodudes kasutuses mitteolevaid nutiaedu. Koostöös lastevanematega on meil nüüd viies rühmas kasutusel Click and Grow targad aiad ja ühes Tregren T3 köögiaed. Lapsed saavad iganädalaselt jälgida herne, tomati, salati, tüümiani ja teiste ürtide kasvamist ning pidada taimekasvu tabelit.

 

                             

 

Kui seemnest toidu kasvatamine on pikaajaline protsess ja võib võtta aega kuni kolm kuud, siis jääks ju jaanuar täitsa tervisliku toiduta. Selleks, et ka kohe midagi saaks maitsta ostsime PRIA kaasnevate haridusmeetmete toetuse toel idude idandamise nõud ja mahe seemned idandamiseks. Tänaseks on kõigil rühmadel idude idandamise kogemus ja uus põnev teadmine. Lapsed idandasid nädala jooksul Beluga läätsesid ning redise- ja rukola seemneid. Peale kasvatamise oli neid ka põnev maitsta ja luubiga uurida. Tegevus oli lastele väga huvipakkuv ja silmaringi avardav.

                                              

 

Kui seemned mullas ja idud idandatud premeerisime end pannkookide ja jäätisega. Mis võiks olla parem kui südatalvel süüa isetehtud jäätist ja pannkooke marjade või puuviljadega. Selleks, et seda kõike ise teha on vaja omada vastavat kodutehnikat. PRIA kaasnevate haridusmeetmete toetusega on võimalik soetada kokkandusõppeks vajalikke seadmeid ja sel korral ostsime elektrilise pannkoogipanni ja jäätisemasina. Nädala jooksul valmistas iga rühm endale portsu jäätist ja küpsetas kuhja pannkooke. Jäätist tehti nii jogurtist kui poes müüdavast jäätisepulbrist ja lisandiks sai pandud külmutatud marju. Pannkoogid olid sel korral valdavalt traditsioonilised, aga üks rühm tegi ka täistera pannkooke. Pannkookide maailmas on meil veel arenguruumi, sest neid saab ikka väga mitmeid moodi teha. Lisaks kokkamisele kandusid teemad ka lasteaia hommikuringidesse, kunstitegevustesse ja lugemispesadesse. Õppetegevusi toetas raamatutega Tondi raamatukogu.
                                 

 

Kui juba on tervisliku toitumise kuu, siis ei saa mööda ka ühest toitvast ja tervislikust smuutist. Varasemast PRIA kaasnevate haridusmeetmete toetusest on meil olemas kõigile rühmadele võimalus kasutada üheaegselt blendereid, seega korraldasid rühmad smuuti kolmapäeva. See on konkurss kus žürii maitseb kõiki valminud jooke ning ühiselt jõutakse otsusel milline valminutest on täna parim ja sellel aastal läks võit Pöial-Liisidele, varasemalt on sama au pälvinud Mutionu rühm. Võidu smuuti läheb ka lasteaia menüüsse ja seda saavad peagi kõik lapsed. 

 

                    

 

Kuu maitsed võtab kokku lasteaia retseptiraamat. 

 

Kahe aastaga oleme sisustanud endale PRIA kaasnevate haridusmeetmete toetusega mitmekülgse väike köögitehnikaga degusteerimis klassi. Meil küll statsionaarset õppekööki ei ole, aga on mobiilne. Tänaseks on õpetajatel lastega koos kasutada blenderid, köögikombainid, köögi-ja juurvilja kuivatid, pannkoogiküpsetaja, jäätisemasin, väike pliit/ahi, mikser, saumikser, köögikaalud ja idandamisnõud vajalike seemnetega.

 

Kokandustegevuste järjepidev läbiviimine on meie lasteaias üks võimalus ellu viia tänapäevast ja väärtustel põhinevat õppe-ja kasvatusprotsessi. Läbi selliste tegevuste  rikastame laste teadmisi, arenevad nende oskused ja omandatakse uusi kogemusi selles valdkonnas.  Tegevused sünnivad käsitletavatest teemadest, laste ja õpetajate huvist lähtuvalt.

Täname kõiki Magdaleena lasteaia lapsevanemaid, kes aitasid kaasa tervisliku toitumise kuu elluviimisele.

Allikas: Elen Kõima, Tallinna Magdaleena Lasteaed