Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Meida Kaevand - 44 aastat õpetajatööd Tallinna Paekaare lasteaias

Meida Kaevand - 44 aastat õpetajatööd Tallinna Paekaare lasteaias

14. aprillil 2024 sai Tallinna Paekaare Lasteaed 44 aastaseks. Just nii kaua on olnud tööl ka kõige kauaaegsem Meida Kaevand.

Tööleping algas 1980 aasta veebruaris, ehk juba enne, kui lasteaed ametlikult avati.
Õpetaja Meida on küll hetkel tervisliku seisundi tõttu töölt eemal, kuid taastumas ja nõus jagama oma mõtteid pikaaegsest õpetajatööst.1. Millal sa esimest korda mõtlesid, et sinust võiks saada lasteaiaõpetaja?
Olen sündinud Saaremaal ja käisin kooliajal vabatahtlikuna abiks nii Tornimäe lasteaias kui ka ühes lastekodus. Samuti läks minu vanem õde Virve õppima õpetajaks.

2. Mitu lendu oled sa 44 aasta jooksul Paekaare Lasteaiast kooli saatnud?
Sel kevadel saab nüüd uhke number – 15 lendu!

3. Milline oli sinu esimene rühm Tallinna Paekaare Lasteaias? Mida sa oma esimesest lennust mäletad?
Minu esimene rühm Paekaare lasteaias oli 4-aastaste laste rühm. Nimekirjas oli neid 42 ja kahe lapse emakeel ei olnud eesti keel. Mäletan, et käisin lastega üksinda mere ääres õppekäigul, tol ajal oli muidugi liiklus rahulik ja autosid veel vähe.

4. Kas oskad arvata, kui palju on sinu lendude hulgas neid inimesi, kes täna töötavad ise koolis või lasteaias?
Ma arvan, et kokku ehk kümmekond, juba ainuüksi Paekaares on hetkel neid 2 – muusikaõpetaja ja majandusjuhataja.

5. Millised on suurimad erinevused 1980ndate aastate ja tänaste laste vahel?
Tegelikult on lapsed ikka samasugused, ei ütleks, et nad on kuidagi erinevad. Vahe on pigem lapsevanemates, vanasti suhtuti õpetajatesse kuidagi aupaklikumalt, aga tegelikult sõltub väga palju õpetaja enda isikust ja tema suhtlemisoskusest.

6. Nimeta hea õpetaja 3 põhilist omadust?
Õpetaja peab tahtma lastega koos ka ise maailma avastada ning arvestab sealjuures laste soovidega. Mõistagi peab ta olema lapsesõbralik ja talle peab sobima meeskonnatöö.

7. Kuidas saab õpetaja vältida läbipõlemist?
Inimene peab oskama end välja lülitada. Mina soovitan matkata, käia aegajalt reisil ja lugeda raamatuid. Kõige tähtsam on perekond ja nendega veedetud aeg.

8. Millised on sinu hobid? Kas oled suutnud neid ka lastele edasi anda?
Minu üks suur hobi on aabitsate kogumine, samuti müntide ja markide kogumine. Minu erakogus on üle 300 aabitsa erinevates keeltes. Üks laps on minu eeskujul tõesti täna ka ise numismaatik.

9. Millised on lasteaiaõpetaja töös kõige rõõmutoovamad hetked?
Meil on olnud läbi aastate väga palju ilusaid pidusid ja üritusi, need on alati rõõmu toonud. Samuti iga kallistus on rõõmustav, mida sulle lapse poolt siiralt kingitakse. Lisaks kui laps midagi saavutab ja on ise uhke, näitab sulle oma kuldmedalit, diplomit vms – siis suhtud ikka samasuguse rõõmuga nagu seda teeks ka lapsevanem.

10. Mida arvad sina tänasest „kuumast teemast“ seoses laste unega. Kas lasteaias pakutav uni on ebavajalik?
Mina arvan, et laps peaks saama puhata, eriti kui ta käib lasteaias 7-18.00. Ka koolieelik vajab veidi puhkust ja vaikset hetke.

11. Kui sinu oma tütred käiksid täna lasteaias, kas sa teeksid siis midagi teisiti, kui kunagi ammu sai tehtud?
Ma paneksin ilmselt veel suuremat rõhku teadmiste omandamisele enne kooli. Kuigi minu rõõmuks on minu tütred saavutanud kõik, mida nad on soovinud.

12. Kui sinust poleks saanud lasteaiaõpetaja, kes sa siis oleksid olnud?
Mulle meeldivad väga taimed, ehk oleks mind leidnud siis Botaanikaaiast või aednikuametis kusagil mujal. Kunagi töötasin lühikest aega Mihkel Ranna dendraariumis - väga ilus koht, soovitan külastada!

13. Aga sa oled siiski rahul, et sinust sai lasteaiaõpetaja?
Olen selle valikuga väga rahul. 44 aasta jooksul Paekaares on mul olnud umbes 10 erinevat paarilist, olen kohtunud paljude toredate inimestega. Nii mõnedki kasvandikud on täna Eestis tuntud inimesed ja paljudega „oma lastest“ suhtlen siiani. Mõmmipere rühmas olen püsivalt töötanud 1982 aasta septembrist, tunnen end seal nagu teises kodus.

14. Kas sul on lastevanematele õpetajana mõni hea soovitus?
Kallid lapsevanemad, hoidke oma särasilmi ja ka üksteist. Kuulake ära laste mured ja rõõmud. See vaev, mida näete alguses oma lastega, tuleb teile 10 kordse headuse ja hoolivusega tagasi. Mina olen seda oma tütarde puhul juba kogenud.


Allikas: Kati Tiryaki, majandusjuhataja