Mereäärsetele aladele pandi prügikastid suitsukonide kogumiseks
Tallinna Strateegiakeskus koostöös Filaret OÜ-ga paigaldas linna mereäärsetele aladele 80 spetsiaalset prügikasti, mis aitavad ära hoida suitsukonide sattumist merre ja ühtlasi koguda ka väärt materjali taaskasutuseks.
Loodusesse jõuab igal aastal kümneid tonne sigaretifiltreid, mis ei biolagune ja milles sisalduvad toksilised ained satuvad läbi mereloomade lõpuks ka inimeste toidulauale. Üks koni võib mürgitada kuni 1000 liitrit vett ja need mürkained võivad kahjustada vee-elustikku kuni kümme aastat. Eelmisel aastal paigaldati Põhja-Tallinna rannaaladele prooviks 20 spetsiaalset prügikasti, et vältida konide sattumist merre ning vaid kahe kuuga koguti ligi 11 000 suitsukoni.
„Kui eelmisel sügisel katsetasime konikaste veel pilootprojekti käigus, siis nüüd jäävad need oma kohtadele püsivalt. Kõige säästlikum keskkonnale ja tervisele on mitte suitsetada. Suitsetajaid siiski leidub ja oluline on, et konisid ei visata maha, vaid pannakse ettenähtud prügi- või kogumiskastidesse. Uued konikastid on paigutatud just mereäärsetele aladele, et vähendada mereprügi teket,“ ütles abilinnapea Joosep Vimm.
Suitsukonikastide asukohad valis välja Tallinna Strateegiakeskus koostöös Põhja-Tallinna, Kesklinna, Pirita ja Haabersti linnaosavalitsustega. Need paiknevad Pirita kergliiklustee ja Tiskre oja ääres, Pirita promenaadil, Linnahalli ümbruses, Aegna saarel, Kalarannas ning Pikakari, Stroomi ja Kakumäe rannas (vt kaarti). Kaste hakkab tühjendama Tallinna Jäätmekeskus, kelle koostööpartner Filaret OÜ töötleb kogutud konid ümber keskkonnasõbralikuks komposteeruvaks 3D printimise materjaliks – nii vähendatakse ka plastjäätmete teket.
Tallinna Jäätmekeskuse juhataja Rein Kalle sõnul saab suitsukonisid tasuta tuua juba kõikidesse Tallinna jäätmejaamadesse ja Paljassaare jäätmejaamas asub nüüd ka Filareti väike kogumispunkt. „Meil on hea meel panna õlg alla igale heale algatusele ringmajanduse suunas, nõnda tühjendame edaspidi kogumiskastid ja anname suitsukonid Filaretile ringlussevõtuks,“ ütles Kalle.
„Oleme üles ehitamas konide kogumise võrgustikku, seega on suur rõõm, et peale edukat pilootprojekti oleme saanud võimaluse koostöös Tallinna Strateegiakeskusega paigaldada Filareti konikastid laiemalt linna peale. Konide reostus vee-äärsetes paikades teeb loodusele kõige suuremat kahju, mistõttu on väga positiivne, et meie konikastid said just merepiiri lähedusse jaotatud,“ lisas Filaret OÜ tegevjuht Ines-Issa Villido.
Filaret OÜ on ringmajanduse põhimõtteid järgiv ettevõte, kelle suitsukonide kogumisteenus on unikaalne. Konijäätmed aidatakse tänavatelt ja loodusaladelt eemaldada, et need siis ümber töödelda. Filaret teeb koostööd ka Tallinna Sadamaga.
Tallinna jäätmekava 2022–2026 üheks eesmärgiks on rakendada mereprügi vältimist ja kogumist toetavaid lahendusi, milleks on ka suitsukonikastide paigaldamine mereäärsetele aladele. Ühtlasi toetab see ka Tallinna sihte Euroopa roheline pealinnana.